İHRACAT ORDUMUZA YENİLERİ EKLENECEK « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

31 Mayıs 2022 - 23:16

İHRACAT ORDUMUZA YENİLERİ EKLENECEK

İHRACAT ORDUMUZA YENİLERİ EKLENECEK
Son Güncelleme :

31 Mayıs 2022 - 22:38

Türkiye’nin önemli sanayi kentlerinden biri olan Gaziantep’te, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan ’Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2021 Araştırması listesinde 33 firma yer aldı.

ÜNVERDİ: KOŞULLAR NE OLURSA OLSUN ÜRETİME ODAKLANAN BİR KENTİZ
Gaziantep’in ilk 500 listesindeki ağırlığını artırmaya devam ettiğini belirten Ünverdi, Gaziantepli firmaların koşullar ne olursa olsun üretime odaklandığını ve ülke ekonomisinin en önemli aktörlerinden olmayı sürdürdüğünü kaydetti. Adnan Ünverdi, İSO 500 listesinde, 2018 yılında 24 olan firma sayısının 2019 yılında 26’ya, 2020 yılında 29’a ve 2021 yılı itibarı ile tüm güçlüklere rağmen artmaya devam ederek 33’e çıktığını belirtti. Bu başarının temelinde müteşebbis ruh, girişimcilik ve yenilikçiliğin olduğunun altını çizen Ünverdi, “Küresel ekonomide yaşanan krizlere rağmen Gazi şehrimizin sanayicilerinin direnci, rekabetçiliği ve tecrübesiyle üretim, istihdam ve ihracat rakamlarındaki başarısının bir göstergesi olarak İSO 500’deki firma sayımız artmaya devam ediyor” dedi. Gaziantep’in sanayi kültürü ve altyapısıyla bölgenin lideri, Türkiye’nin gözbebeği olduğunu dile getiren Ünverdi, “Pandeminin ağır hasarlar bıraktığı, uluslararası ticarette adeta zincirin koptuğu, fiyat artışlarının pik yaptığı bir dönemde şehrimiz güçlüklere rağmen bir önceki yıl 8 milyar dolar olan ihracatını geçtiğimiz yıl 10 milyar doların üzerine çıkartmıştır. Küresel kriz ortamında dahi 2021 yılında şehrimizin toplam istihdamı yüzde 16 artışla 394 bin 246’ya ulaşmıştır. Gaziantep, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sanayi Veritabanı esas alınarak hazırlanan ‘Sanayinin Liderleri’ listesinde 130 üründe birinci, 117 üründe ikinci ve 94 üründe ise üçüncü olarak 341 ürün ile 8’inci sırada yer almıştır. Bugün açıklanan İSO 500’de yer alan firma sayımızdaki artış da bu sürecin ve başarının en önemli göstergelerinden birisidir” diye konuştu. Konjonktürel gelişmeler karşısında sanayi, üretim ve ticarette sürdürülebilirliğin en önemli başlık haline geldiğini dile getiren Ünverdi, kent sanayisinin yenilikler ve gelişen teknolojilere uyum sağlayabilmesi için proje bazlı çalıştıklarını belirtti. Başkan Ünverdi, siyasi ve jeopolitik gelişmelerin küresel ekonomiye yansımaları, doğal kaynakların hızla tüketilmesi ile doğaya duyarlı üretimlerin öne çıktığı, gelişen teknolojilerle üretim ve ticaretin dijitalleştiği bir ekosistemde var olabilmek için önemli adımlar attıklarını belirterek, “ Verimlilik ve yeşil dönüşüm, mesleki eğitim ve buna bağlı olarak yetişmiş insan gücü, savunma ve medikal sanayi, yeni teknolojilere adaptasyon gibi konulara odaklandık ve sanayimizi geleceğe hazırlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.
GAZİANTEP SANAYİSİ KABUK DEĞİŞTİRİYOR
Yürütülen çalışmalar ve geliştirilen projelerle Gaziantep sanayisinin de kabuk değiştirdiğini kaydeden Ünverdi, sanayi 4.0 ve dijital devrimin yaşandığı bir dünyada, Gaziantep sanayisindeki değişim ve dönüşümün de devam ettiğini, Gaziantep Sanayi Odası olarak da firmaların zorlukları aşması ve yarına hazırlanması için çalışmaya devam edeceklerini belirterek, “Bu doğrultuda firmalarımızla iş birliği içerisinde hem sanayimizi geliştirecek hem de bu sayede İSO 500 listesindeki firma sayımızı daha da artıracağız. Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu arasında yer alarak şehrimiz adına büyük bir gurur yaşatan ve ülkemize değer katan tüm firmalarımızı tebrik ediyor, sanayimizin geleceğe hazırlanmasında önemli bir gösterge olan bu özel çalışma için İstanbul Sanayi Odası Başkanı Sayın Erdal Bahçıvan’ın nezdinde tüm ekibine ve emeği olan herkese teşekkür ediyorum.”

YILDIRIM: GAZİANTEP TÜRKİYE’NİN PARLAYAN YILDIZI

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, her yıl listedeki firma sayısını artıran Gaziantep’in listede en fazla firması olan 4. şehir olduğunu söyledi.
”Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2019 Araştırması”na 24 firma ile giren Gaziantep’in, 2 yıllık bir sürede bu sayıyı 33’e yükseltme başarısı gösterdiğini ve Türkiye’nin parlayan yıldızı olduğunu ifade eden Başkan Yıldırım, açıklamasına şöyle devam etti:
“Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl bu listede 29 firma ile yer almış, bu başarıyı her geçen yıl artırarak devam ettireceğimizi ifade etmiştik. Şüphesiz ki bunu söylerken iş insanlarımızın çalışma, üretme ve başarma azmine inanarak söyledik. Görüyoruz ki Gaziantepliler durmaksızın çalışmaya ve daha yukarıyı hedeflemeye devam ediyor. Türkiye’nin en büyükleri arasındaki sayımızı 33’e yükseltmekle kalmadık, bu firmalarımızın içindeki 15 firmamızın da sıralamasını yükselttik.”
Araştırma sonuçlarına göre 158 firma ile listede 1. sırada İstanbul’un yer aldığını ekleyen Yıldırım, “41 firma ile 2. sırada Kocaeli, 40 firma ile de 3. sırada İzmir yer alıyor. 33 firmamız ile bu illerin ardından geliyoruz. Bu başarıda büyük pay sahibi olan iş insanlarımızı ve emektar çalışanlarını yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.
REEL SEKTÖRÜN DESTEKLENMELİ
Başarılı performansın sürdürülebilirliği için reel sektörün desteklenmesi gerektiğini belirten Yıldırım, şunları ekledi: “Son yıllarda yaşanan tüm olumsuz gelişmelere rağmen iş dünyamız bu başarıya imza attı. Türk lirasındaki değer kaybı, enflasyondaki artış ve faiz oranlarındaki yükselişin etkisiyle firmaların finansman giderleri artıyor. Bu performansın sürdürülebilmesi için başta enerji olmak üzere girdi maliyetlerinde yaşanan yükselişin üretim faaliyetlerini etkilememesi ve enflasyonist baskı yaratmaması için aksiyon alınmasını bekliyoruz.”
KİLECİ: GAZİANTEP HIZLI TREN HATTINA ODAKLANDI
GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, konuya ilişkin açıklamasında İSO 500 listesine giren şirketleri tebrik etti ve Gaziantep’in üretim ve istihdam gücünün şehrin altıncı OSB’si olarak konumlanan Polateli – Şahinbey Organize Sanayi Bölgesi’nin açılmasıyla daha da artacağını kaydetti. Yeni OSB ile ayrıca 75 bin kişiye iş olanağı sağlanacağını dile getiren Fikret Kileci, ihracatçının Hassa – Dörtyol Tünel Projesi ile Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren hattına odaklandığını ifade etti. Türkiye’nin önemli ihracatçı bölgelerinden biri olan Güneydoğu Anadolu, İstanbul Sanayi Odası tarafından hazırlanan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasında büyük bir başarıya imza attı. Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, konuya ilişkin açıklamasında şunları kaydetti: “Bölgemiz illerinden İSO 500 listesine giren şirket sayımız 47 oldu. Bu başarı bizler için gurur verici. Bu şirketlerimiz aynı zamanda ihracat yapmakta, Türkiye’nin marka gücünü sınırların ötesine taşımaktalar. Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesi’ne giren şirketlerimizin 33 tanesi Gaziantep, 13 tanesi Kahramanmaraş, 1 tanesi Malatya merkezlidir. Bölge olarak, Türkiye için üretim ve ihracatın çok önemli iki konu olduğunu biliyor ve üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. 2021 yılında 11,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Sanayicimiz hevesli. Üretim potansiyelimizi biliyoruz ve 2022 yılında çok daha başarılı bir grafik oluşturma gayreti ile çalışıyoruz. Önümüzdeki yıl İSO 500 listesinde daha fazla firmayla yer almayı hedefliyoruz.”
İHRACAT ORDUMUZA YENİLERİ EKLENECEK
Bölgenin üretim gücüne dikkat çeken GAİB Başkanı Ahmet Fikret Kileci, “Bölgedeki sanayicimiz, üreten, yatırım yapan ve istihdama katkı sağlayan bir kültüre sahip. Yeni kurulacak olan OSB ile bunu bir adım daha ileri taşımaya hazırlanıyoruz. Bildiğiniz üzere Gaziantep’te 5 adet OSB bulunmakta ama artan talep sonucu altıncı OSB Polateli-Şahinbey Organize Sanayi Bölgesi adı altında, Gaziantep ve Kilis arasına kurulacak. 2 ay kadar önce ilk etapta kura çekimi ile 6,5 milyon metrekare arsa tahsisi yapılan yeni OSB ile sanayicimiz yeni üretim imkanlarına kavuşacak, 13850 kişilik ihracat ordumuza yenileri eklenecek. Yeni OSB’nin 75 bin kişiye istihdam sağlamasını bekliyoruz” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.