“14 MAYIS BİLİMSEL ECZACILIK GÜNÜ’NÜ BURUK KUTLADIK” « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

23 Temmuz 2024 - 20:54

“14 MAYIS BİLİMSEL ECZACILIK GÜNÜ’NÜ BURUK KUTLADIK”

“14 MAYIS BİLİMSEL ECZACILIK GÜNÜ’NÜ BURUK KUTLADIK”
Son Güncelleme :

23 Mayıs 2022 - 22:28

17 views
CHP Gaziantep Milletvekili Eczacı İrfan Kaplan’ın ilk imzacısı olduğu Eczacıların sorunlarının ve çözüm önerilerinin araştırılması için TBMM’ye verdiği Meclis Araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.
Kaplan, “Eczacılık mesleğinin sorunları için Cumhuriyet Halk Partisi adına söz aldım. Hepinizi saygıyla selamlıyorum. İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezayı da kınıyorum. 14 Mayıs Eczacılık Günü dolayısıyla tüm eczacı meslektaşlarımın Eczacılık Günlerini de kutluyorum.İnsan sağılığı için en öncelikli ihtiyaç olan ilaçlar da ne yazık ki zamlardan ve döviz kurundaki dalgalanmalardan nasibini aldı. Vatandaşlarımız kemer sıkmak adına her şeyden kısabilir ama ilaç ve tedavi masraflarından kısamaz. Sağlığın şakası yok, sağlık gidince geri gelmeyebilir. Şubat ayında ilaç fiyatlarına kur farkından dolayı yüzde 37,5 zam geldi. Alım gücü düşük olan vatandaşlarımızın beli bu fiyatlardan dolayı iyice büküldü. Vatandaşların cebini hiç düşünmeyen AKP Hükûmeti, tabii ki vatandaşlarımızın sağlığını da düşünmüyor. Sağlık alanında yaşanan bu krizin en büyük sıkıntısı eczacılık hizmetleri ve ilaç fiyatlarında yaşanıyor” diye ifade etti.
“14 MAYIS BİLİMSEL ECZACILIK GÜNÜ’NÜ BURUK KUTLADIK”
Milletvekili konuşmasının devamında verilen Eczacıların birçok sorununun altını çizerek” Sağlık Uygulama Tebliği’ndeki fiyatların çok üzerinde seyreden döviz kuru, ilaç üretimi ve ithalatını ciddi şekilde yavaşlatmıştır. Eczacılık mesleği bu ve buna benzer birçok sorunla karşı karşıya iken ne yazık ki 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü’nü buruk kutladık. Araştırma önergesini verdiğimiz tarihte eczanelerde yaklaşık bine yakın ilaç bulunamıyordu, bin kalem ilacın büyük bir bölümünün muadili dahi yoktu. Vatandaşlar ilacı bulamayınca sorumlu olarak eczacıları görmekte ve bu kriz eczacılar ile vatandaşları karşı karşıya getirmektedir. Eczacılara yönelik artan şiddet olayları da bu durumu doğrulamaktadır. Covid-19 sürecinde bağışıklık güçlendirici takviyelerin alımının artmasıyla birlikte besin takviyesi, vitamin, bağışıklık güçlendirici sağlık ürünlerinin AVM’lerde, internet üzerinde, aktarlarda, zincir marketlerde, bakkallarda satılması toplum sağlığını ciddi bir tehdit altına almıştır. Sağlık ve sağlığa dair tüm ürünlerin sadece eczanelerde satılması gerekmektedir. İlaçta reklam da bilinçsiz tüketimi artırmakta ve sağlık için değil, para için bu işi yapan ilaç sanayisi ve reklam şirketleri halk sağlığını hiçe saymaktadır” açıklamalarda bulundu.
“ECZACILARIMIZIN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ NOKTASINDA BİR AN ÖNCE MECLİS OLARAK ADIM ATMALIYIZ!”
Eczacı Milletvekili Kaplan Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmanın devamında şunları söyledi: “Devletin aldığı muayene ücretinin eczacıların sorumluluğuna verilmiş olmasıdır. Muayene ücreti tahsildarlığı eczacılarla vatandaşlar arasında sıklıkla gerilime yol açmaktadır.    AKP Hükûmeti ilaç alanındaki yeni düzenlemeleriyle eczacılara daha çok iş yükü yüklemiş ancak daha az kâr payı olarak bırakmıştır. Birçok eczacı bu kötü yönetim ve düzenlemelerle birlikte iflas etme noktasına gelmiştir. Bir yandan ilaç bulunamazken bir yandan da eczaneler vatandaşlara hizmet verebilmek, vatandaşlarımızı mağdur etmemek adına veresiye defteri tutmaya başlamıştır. Geldiğimiz bu noktada, gerek ilaç tedarikçileri gerek eczaneler gerekse vatandaşlarımız mağdur olmaktadır. Eczacılık mesleğinin ülkemizdeki kalitesini artırmak için yurt dışına sıkça seyahat etmek durumunda kalan ve 1’inci derece kamu hizmeti gören, kamuda, özel sektörde çalışan eczacılarımıza yeşil pasaport hakkı tanınması da gerekmektedir. Emekliden, işçiden, memurdan alınan katkı payının da kaldırılmasını talep ediyoruz. Plansız açılan eczacılık fakülteleri de istihdam sorununu beraberinde getirmekte ve eczacılık mesleğinin niteliğini düşürmektedir” diye açıklamalarda bulundu.
“ARAŞTIRMA ÖNERGESİ AKP VE MHP OYLARIYLA REDDEDİLDİ!”

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan ve beraberindeki 29 Milletvekili imzasını taşıyan “Eczacıların yaşadığı sorunların ve ilaca erişim sıkıntısının araştırılması, gerekli önlem ve tedbirlerin alınması amacı ile verilen Meclis Araştırma Önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.