3-4 KiŞiLiK BiR AiLENiN İFTAR MENÜ FİYATI BİN LİRAYI BULUYOR « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

18 Nisan 2024 - 10:48

3-4 KiŞiLiK BiR AiLENiN İFTAR MENÜ FİYATI BİN LİRAYI BULUYOR

3-4 KiŞiLiK BiR AiLENiN İFTAR MENÜ FİYATI  BİN LİRAYI BULUYOR
Son Güncelleme :

07 Nisan 2022 - 21:20

50 views

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte birçok restoran ve lokanta, her yıl olduğu gibi bu yılda iftar menüleri hazırladı. 150 ile 350 TL arasında değişen menü fiyatlarına rağmen restoran ve lokantaların tıklım tıklım olması şaşkınlık yaratıyor.3 – 4 kişilik bir ailenin, bir öğün iftar menüsü ise bin lirayı geçiyor.

Ramazan ayında iftarını evde değilde dışarıda açmak isteyen  3-4 kişilik bir ailenin  bir öğün maliyeti yaklaşık bin lirayı buluyor. Gaziantep’te iftarını  restoran ve lokantalarda açmak isteyen vatandaşlar ise kentteki restoran ve lokantaları dolduruyor. 

3-4 KİŞİLİK BİR AİLENİN İFTAR MENÜ FİYATI BİN LİRAYI BULUYOR

Restoran ve lokantalarda 150 ile 350 TL arasında değişen menü fiyatları  olmasına rağmen iftarını dışarıda açan 3-4 kişilik bir ailenin iftar maliyeti yaklaşık bin lirayı buluyor. İftar menü fiyatlarının abartılı olduğunu belirten bazı vatandaşlar ‘’4 kişilik bir aile iftar yemeği için dışarı çıksa neredeyse bir öğün için  bin lira yemeğe para veriyor. Bu neredeyse asgari ücretin dörtte biri. Masaya  getirilenlerin çoğu da zaten yenmiyor ve çöpe gidiyor” dedi.

DIŞARDA AİLECE İFTAR AÇMAK NEREDEYSE HAYAL OLDU

4 kişilik bir aile olan Ömer Atalay, “Geçim şartları çok zor. Bizlerde genellikle iftarımızı evde açmayı tercih ediyoruz. Dışarıya pek  çok çıkmıyoruz, hayat şartları çok pahalı dışarda ailece iftar açmak neredeyse hayal oldu diyebiliriz. Maddi durumu iyi olan tabi dışarda ama imkanı olmayan evinde iftarını açıyor. Bu fiyatlar sadece Türkiye’de değil dünya genelinde bir pahalılık söz konusu” dedi.

İNSANLAR DIŞARI ÇIKIP GEZMEK İSTİYOR

Sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz diyen Kerem Keremoğlu, “Biz 3 kişilik bir aileyiz. Allah herkese yardım etsin, bu günleri de atlatacağımız günleri görürüz umarım. Fiyatlar çok yüksek ama pandemiden dolayı insanlar evlerine tıkıldı ve bu Ramazanda dışarı çıkıp gezmek istiyorlar. Kimse dışarı çıkmasa ekonomi de çökecek” diye konuştu.

BORÇ YİYEN KESESİNDEN YER

4 kişil bir aile olan Cemil Uygurçetin, “Biz her iftarda manda yoğurdu yiyoruz yanında da kestane balı yersek bizlere yeter. Emekli olduğum için biz restorana yemek yemeye gitmiyoruz. Öyle bir şansımız da yok. Borç yiyen kesesinden yer. Herkes borç içinde şu an. Borç yiyip yiyip oturuyoruz. Allah sonumuzu hayır etsin” diye konuştu.

BİR BU KADAR DAHA LOKANTA OLSA YİNE DOLAR

Herşeyin çok pahalı olduğunu ifade eden Fikret Zehiroğlu, “Enflasyon çok yüksek, yüzde 61 çıktığına da inanmıyorum bence yüzde 130’lardan fazladır. Doğalgaza, eletriğe, suya herşeye her gün zam geliyor. Hayat şartları her geçen gün zorlaşıyor. Bunun için köklü reformlar lazım. Tabi fiyatların bu kadar yüksek olmasına rağmen restoran ve lokantalar yine de doluyor. Bu durum da ülkemizin bir politikası, zenginler daha çok zengin oluyor fakirler daha çok fakir oluyor. Gaziantep genelinde konuşacak olursak da zengin çok. Başpınar’da fabrikalarımız çalışıyor. İhracat yapılıyor, dolar arttıkça zenginlerde daha çok zengin oluyor. Bir bu kadar daha lokanta olsa yine dolar” dedi.

HERŞEY ÇOK PAHALI, İFTAR MENÜSÜNÜ DÜŞÜNEMİYORUZ BİLE

İftar menülerinin pahalılığından yakınan Savaş Alataş, “Biz 3 kişilik bir aileyiz ve biz iftar yemeğine dışarı çıksak 750-800 TL hesap ödememiz gerekiyor. Çok pahalı. Şu an için zaten büyük bir pahalılık söz konusu iftar menüsünü hiç düşenemiyoruz zaten.  Fakat bizim Antepliler keyfine düşkün son parası da olsa o restorana verir. Eve aç gider” dedi.

EVE MİSAFİR ÇAĞIRMAYA BİLE KORKAR HALE GELDİK

Herşey çok pahalı, güç yetmez hale geldi diye konuşan Hamit Doğan, “Biz 5 kişilik bir aileyiz ve bırakın iftar yemeğine çıkmayı eve misafir çağırmaya bile korkar hale geldik. Herşey çok pahalı, bir gece için bin 500 ile 2 bin arasında hesap ödemek çok yüksek bir miktar. Bu sebeple hiç düşünmedik. Parası olan tabi yemeğe gidiyor ama parası olmayan nasıl gitsin ki?” diye konuştu.

FİYATLAR ÇOK YÜKSEK

4 kişil bir aile olan Suat Zeydanoğlu, “Fiyatlar çok yüksek ama yapacak bir şey ne yazık ki yok. İftar yemeğine gitmek imkanlara bağlı birşey. Bizler çok dışarı çıkmıyoruz genellikle evde açıyoruz ama gitmek istesek gidilebilir ama fiyatlar çok yüksek” dedi.

FİYATLAR NORMAL AMA GÜCÜMÜZ YETMİYOR

Herşey pahalı olduğu için gücümüz yetmiyor diyen Hasan Güneş, “Biz 3 kişilik bir aileyiz dışarda iftar yemeğine çıksak nerden baksanız 800 TL’yi buluyor. Hatta 800 TL’yi de geçiyor, ama gidemiyoruz. Herşey pahalı olduğu için işletmelerde kendince haklı. Bu pahalılıkta fiyatlar normal ama güçümüz yetmiyor. Restoranlar tabi doluyor ama insanlar 365 günün hepsini evde geçiremez. Pandemiden dolayı eve tıkıldık şimdi de dışarı çıkmak istiyorlar haklı olarak” diye konuştu. 

 Emine BENEK

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.