“30 Ağustos Zaferi, tarihin akışını değiştirdi” « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

22 Haziran 2024 - 19:55

“30 Ağustos Zaferi, tarihin akışını değiştirdi”

“30 Ağustos Zaferi, tarihin akışını değiştirdi”
Son Güncelleme :

29 Ağustos 2022 - 10:51

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şube Başkanı Burkay Güçyetmez, 30 Ağustos Zaferi’nin 100. yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.

Başkan Güçyetmez mesajında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlığında gerçekleşen Büyük Taarruzun Cumhuriyetin kurulmasındaki önemine dikkat çekerek, “26 Ağustos 1922’de başlayan ve 4 gün süren savaşın kesin zaferle sonuçlanması Cumhuriyetin kuruluşuna giden yoldaki en önemli aşamalardan birisidir. Milletimizin birlik ve beraberlik içerisinde ve canı pahasına kazandığı bu zafer, siyasi ve sosyal sonuçları itibariyle tarihe yön vermiş, emperyalist güçlerin vatanımızla ilgili hain planlarını kursaklarında bırakmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Siz orada yalnız düşmanı değil, Milletin ters talihini de yendiniz’ şeklindeki sözü Büyük Taarruz’un önemini net bir şekilde ortaya koymaktadır” diye konuştu.

Büyük Taarruz’un, vatan sevgisinin, inancın ve ortak hareket etme bilincinin eseri olduğunu vurgulayan İMO Başkanı Burkay Güçyetmez, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Büyük Taarruz’un ardından Kurtuluş Savaşının başarıya ulaşması ve Cumhuriyetimizin kurulması, bağımsızlık mücadelesi veren diğer milletlere de örnek olmuştur. Tarihimizin en büyük zaferlerinden biri olan 30 Ağustos Zafer Bayramını büyük bir coşku ile kutlarken, bizlere bu coşkuyu ve gururu yaşatan başta Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

 

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.