5 YILDA 5 BAŞSAVCI DEĞİŞTİ « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

26 Şubat 2024 - 03:19

5 YILDA 5 BAŞSAVCI DEĞİŞTİ

5 YILDA 5 BAŞSAVCI DEĞİŞTİ
Son Güncelleme :

22 Ağustos 2022 - 22:27

25 views

Son zamanlarda medyada yer alan “Uyuşturucu baronu savcı”, “Çete lideri ile hâkimin yasak aşkı” gibi haberler kamuoyunda büyük infial uyandırırken, Gaziantep Adliyesi ile ilgili kapalı kapılar ardında konuşulanlar tek tek gün ışığına çıkmaya başladı.

Gaziantep Adliyesi’ne başsavcı dayanmıyor. Gaziantep Adliyesi’nde 5 yılda 5 Cumhuriyet Başsavcısı değişti.  Gaziantep Adliyesi’nde her yıl başsavcının değişmesinin, Adliye ile ilgili HSK ve hükümete yapılan şikâyetlerle ilgili olduğu ileri sürülüyor.

TAHMAZOĞLU’NUN ADLİYE SEVDASI

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun, Gaziantep Adliyesi’nde görev yapan Cumhuriyet Başsavcısı, Adalet Komisyonu Başkanı, Hakim ve Savcılarla kurduğu yakın ilişkiler dikkat çekiyor. Neredeyse, “Bir ayağı hep adliyede” olan Tahmazoğlu geçmişte Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal Sekücü’nün makam odasını yeniden yaptırıyor. Ancak, konudan dönemin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün haberi oluyor. Bakan Gül, bu duruma tepki göstererek, yapılan harcamanın tamamını Şahinbey Belediyesi’ne iade ettiriyor. Sık sık Adliye’de görülen Tahmazoğlu’nun, yargı mensuplarına olan ilgisinin nedeni kamuoyunda farklı yorumlara neden oluyor.

BAŞKANLA BAŞSAVCININ HAMAM PARTİSİ

Gaziantep’in önceki Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal Sekücü’nün bazı yerel yöneticilerle kurduğu “olağan olmayan” ilişkiler de kamuoyunda sıkça konuşuluyor. Önder Kemal Sekücü’nün Gaziantep’te görev yaptığı dönemde özellikle Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile kurduğu yakın ilişki de kafalarda soru işareti bırakıyor. Sekücü’nün, Başsavcı iken Tahmazoğlu ile birlikte hamam partilerine katıldığı, birlikte sık sık spor yaptığı, yine Tahmazoğlu tarafından organize edilen özel menülü bir tek kuş sütünün eksik olduğu özel davetlerde bir araya geldiği başta yargı mensupları olmak üzere kamuoyunda sıkça dillendiriliyor.

TENZİLİ RÜTBEYE RAZI OLDU

Eski Gaziantep Adalet Komisyonu Başkanı Mustafa Alçık, Kayseri’ye hakim olarak atandı. Ancak Gaziantep’te kalmak için ısrar etti. Tenzili rütbeye razı olarak Gaziantep’te Bölge Adliye Mahkemesi’nde savcı olarak görev aldı.  Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun imar yolsuzlukları ile suçlandığı Yamaçtepe bölgesinde arsa almış olması da akıllara çok sayıda soru işareti getirdi. Gaziantepli olmayan Alçık’ın, Gaziantep’e bu kadar ilgisi ve yatırım yapması merak konusu oldu.

ŞİKAYET ÇOK, SORUŞTURMA YOK

Mustafa Alçık’ın, Adalet Komisyonu Başkanı olduğu dönemde Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile birlikte hakim ve savcıları sık sık ziyaret etmesi hakim ve savcılar başta olmak üzere adliye çalışanları arasında da rahatsızlık uyandırmıştı. Tahmazoğlu’nun görev yaptığı süre içerisinde hakkında onlarca şikayet olmasına rağmen, basında ihbar niteliği taşıyan sayısız haber yayınlanmasına rağmen hakkında hiç soruşturma açılmaması da dikkatlerden kaçmıyor.  Tahmazoğlu ile ilgili başta Yamaçtepe olmak üzere çok sayıda imar yolsuzluğu iddiaları bulunuyor. Ancak bu konularda Tahmazoğlu ile ilgili hiçbir soruşturma açılmadı. Diğer taraftan merhum İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan’ın hayatını kaybettiği Şahinbey Belediyesinin yaptırdığı kaçak inşaatla ilgili de Tahmazoğlu hakkında soruşturma açılmaması kafalarda soru işareti bıraktı.

HSK, ŞİKAYETLERE DUYARSIZ KALMADI

Gaziantep’te görev yapan üst düzey yargı mensuplarının Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile kurduğu dikkat çeken yakın ilişkiler Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun da gündemine geldi. Bu konudaki şikayetleri dikkate alan HSK, Gaziantep Adliyesi’nde görev yapan üst düzey yargı mensuplarını beklenmedik bir şekilde görevden aldı.

 BU BİR TESADÜF OLABİLİR Mİ?

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun yolsuzlukları ve yanlış uygulamaları ile ilgili sadece Ay Medya Grubu’nun haber yaptığı kamuoyu tarafından bilinmektedir. Tahmazoğlu ile ilgili onlarca belki de yüzlerce şikâyete rağmen hiçbir soruşturma açılmazken, Ay Medya Grubu Başkanı ve Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay, cezaevinden yazılan ve hukuki açıdan tutuklanma nedeni olmaması gereken bir mektuptan dolayı gizlilik kararı ile 57 günden beri tutuklu bulunuyor. 57 günden beri iddianame bile hazırlanmaması, gizlilik kararının kaldırılmaması, daha doğrusu İbrahim Ay’ın ne ile suçlandığının belli olmaması kamuoyu vicdanını rahatsız ediyor. Başsavcı Önder Kemal Sekücü 21 Haziran 2022 tarihinde görevden alındı. Görevden alındığı günün ertesi günü 9 ay önce gönderilen mektubu işleme koydu. 28 Haziran’da İbrahim Ay tutuklandı. Başsavcı Sekücü, 7 Temmuz 2022 tarihinde yani bayram tatili başlayana kadar da görevini bırakmadı. Ardından da adli tatil başladı. Yaşananlardan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HSK Başkanvekili Mehmet Akif Ekinci ve Hakimler ve Savcılar Kurulu üyelerinin bilgisinin olup olmadığı merak ediliyor.

 

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.