GAZiANTEP TüRKİYE’NiN SAĞLIK ÜSSÜ OLACAK « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

24 Şubat 2024 - 08:59

GAZiANTEP TüRKİYE’NiN SAĞLIK ÜSSÜ OLACAK

GAZiANTEP TüRKİYE’NiN SAĞLIK ÜSSÜ OLACAK
Son Güncelleme :

18 Nisan 2022 - 21:09

57 views

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki, Gaziantep’teki sağlık yatırımlarının hız kesmeden devam ettiğini belirterek, yapılan yatırımlar ve çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Gaziantep’i, Türkiye’nin sağlık üssü yapma konusunda iddialı  olduklarını  belirten Tiryaki, OSB ve Beykent’te hizmet verecek  500 yataklı hastanenin proje ihalesine çıkıldığı müjdesini verdi.

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki, Gaziantep’i Türkiye’nin sağlık üssü yapmak için çaba harcadıklarını ve bunda iddialı olduklarını söyledi.

GÜZEL VE HIZLI ÇALIŞMALAR YAPILIYOR 

Gaziantep’teki  yatırımlar hakkında bilgi veren Tiryaki ‘’İlimizde kamu sağlık alt yapımızda biraz eksikliklerimiz söz konusuydu. Bunların tamamlanması için çok güzel ve hızlı çalışmalar yapılıyor. 25 Aralık Devlet Hastanesinin yanına 300 yataklı bir hastane daha yapıyoruz. 2 yıl içerisinde teslim alacağız. Peşinden Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastanemizin yanına 300 yataklı bir hastanemiz başlamak üzere.  Onu da yaklaşık 2 buçuk yıl içerisinde teslim almayı planlıyoruz. Bir yandan Nizip’te 400 yataklı bir hastane devam ediyor. Kısa zamanda imzasını atmayı beklediğimiz bir şehir hastanemiz var.’’ dedi.

500 YATAKLI HASTANE, HEM OSB’YE HEM BEYKEN’E HİZMET VERECEK

OSB ve Beykent’e hizmet verecek olan 500 yataklı hastanenin proje ihalesine çıkıldığını anlatan Tiryaki ‘’Bununla birlikte gücümüze güç katacağımızı düşündüğümüz Beykent’te 500 yataklı bir hastanemiz, Gazianteplilerin hizmetine sunulacak. Bu önemli çünkü şehrimiz gittikçe büyüyor. O bölgede bir hastaneye ihtiyacımız vardı. Düşüncemizi ilgili yerlerle paylaştığımızda sıcak bakmışlardı. Sağlık Bakanının ziyareti sırasında o da olumlu baktı ve start verildi. O hastane ile ilgili proje ihalesine çıkıldı. İhaleye çıkılması demek sürecin başlamasının bir göstergesi. Proje ihalesi bittikten sonra en son kabulü yapılacak. Yapıldıktan sonra büyük olasılıkla gelecek yıl içerisinde yatırım programına alınacak ve en kısa sürede ihalesi yapılır. Umudum 3-4 yıl içerisinde bu hastaneye kavuşacağımız şeklinde. O bölgeye doğru OSB de büyüyor. OSB’nin de hastaneye ihtiyacı var. Ersin Arslan Hastanemize bağlı olacak şekilde orada bir Travma Hastane planımız var. Onu da Organize Sanayi Bölgesi hazırlığını yapıyor. İnşatlarını yapacaklar bize teslim edecekler. Ersin Arslan’ın ek binası olarak 50 yataklı bir hastane olarak ilimize bir hastane daha kazandırmış olacağız.  Bu sayede kamu sağlık alt yapımız ciddi anlamda güçlenecek. O, 50 yataklı hastane hem OSB’ye hizmet verecek hem de civardaki yerleşim alanlarına hizmet verebilecek. 500 yataklı da OSB’nin yeni genişleme alanına doğru devam eden bir alana yapılacak. Böyle olduğunda hem OSB’de çalışanlar bundan faydalanacak hem de kuzeydeki ilçelerimizden insanlarımız faydalanacak. Oradaki insanlar saatlerce yol kat edip de şehir içindeki hastanelere gelmek zorunda kalmayacak.’’ Dedi.

SAĞLIK ÜSSÜ OLMAK İÇİN İDDİALIYIZ. 

‘’Sağlık üssü Gaziantep olma konusunda iddialıyız. Bu yatırımlar bittiği zaman olacak. Şehir Hastanesi bittiği zaman Sağlık Bilim Üniversitesine bağlamak istiyoruz.’’ Şeklinde konuşan Tiryaki şöyle devam etti, ‘’ Bu fikrimizi bakanlıkla da paylaştık. Onlar da sıcak bakıyorlar. Öyle olduğu zaman Şehir Hastanemizde profesörler, doçentler, akademik kariyer yapmış hocalar olacak. Bu da elimizi güçlendirecek. Yakın zamanda Ersin Arslan Hastanesi ile Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile arasında birlikte kullanım protokolü yaptık. Bu sayede orası da tıp fakültesi açmak için hazırlıklarına başladı. Belki bu yıl öğrenci almaya başlayabilir. Ne aşamadalar bilmiyorum ama biz hastaneyi kullanımlarına sunduk. Ersin Arslan da bize kadro sağlayacak. Yeni doçent kadroları, öğretim üyesi kadroları ve profesör kadrolarımızın artmasını sağlayacak. Bu da seviyemizi verilen hizmetimizin kalitesini arttıracak. Gaziantep olarak zaten birçok çevre ilden gelen hastalara hizmet veriyoruz. Üstüne çok daha kaliteli hizmet veren tesislere hizmet vermiş olacağız.’’

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.