” Adalet ve eşitlik için CHP’deyim” « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

21 Haziran 2024 - 20:24

” Adalet ve eşitlik için CHP’deyim”

” Adalet ve eşitlik için CHP’deyim”
Son Güncelleme :

25 Nisan 2023 - 11:40

24 views

CHP ikinci sıra milletvekili adayı Melih Meriç, 6 Organize Sanayi Bölgesi ile Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayan Gaziantep’in gerekli desteği görmediğini belirterek, “Gaziantep 14 Mayıs’tan sonra hakkını alacak ve değişimin lokomotifi olacak” dedi. 

Ay Medya Grubu’nu ziyaret eden CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, hedefleri, siyaset gündemi ve Gaziantep’in geleceği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. “Ben Gaziantep sevdalısıyım” diyen Meriç, Gaziantep’in hakkını alması içinde elimden geleni yapacağıma söz veriyorum. Şu anda mezarım bile  burada kazılmış durumda. Gaziantep’te yatacağım yer belli. Kısmet olursa Gaziantep’te de öleceğim. Ben Gaziantep sevdalısıyım.” diye konuştu. 

“ÜLKE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI SUNUYORUZ”

CHP’nin kendisi için önemine değinen Melih Meriç,  “Adalet,  hukuk ve eşitlik. Benim bu partide olmamın temel prensibinden bir tanesi bunlardır. Adalet, adalet ve adalet diyorum. Ben Gaziantep sevdalısı biriyim ve Gaziantep’in ülke ekonomisine sunduğu katkıların farkındayım. Sanayisiyle, esnafıyla,  işçisiyle, emekçisiyle. Ama bunun karşılığında Gaziantep’in hakkını alamadığını düşünüyorum. Çünkü gerçekten biz kendi başımıza bütün Gaziantepliler olarak ülkeye ekonomik katkılar sunuyoruz. Fakat bunun karşılığını da yeterince alamadığımızı düşünüyoruz. Gaziantep’in çok daha ileri seviyelere taşınması lazımdı. İnşallah 14 Mayıs‘tan sonra Gaziantep hakkını alacak” şeklinde açıklamada bulundu. 

GAZİANTEP DAR BİR ÇERÇEVENİN İÇİNDE YAŞAMAYA ZORLANIYOR

Melih Meriç, Gaziantep’in sorunları ve çözüm yolları ile ilgili soruya ise şöyle cevap verdi:

 “Gaziantep’in en büyük  sorunlarından birisi sağlık. Kimse farkında değil ama Gaziantep özellikle bu bölgenin eğer önü açılırsa sağlık sektörüne çok fazla bir turizm çekeceğine inanıyorum.  Bunun içinde havaalanımızın uluslararası havaalanı boyutlarına gelmesi lazım. Bir diğer sorun ise, Gaziantep’in trafik sorunu. Bu çok büyük bir sorun ve gittikçe de bu sorun artacak. Çünkü Gaziantep’te imar planlarında çok büyük yanlışlıklar yapılıyor. Gaziantep dar bir çerçevenin içinde yaşamaya zorlanıyor. Halbuki sınırlarımız geniş. Bu nedenle Gaziantep’in sınırlarının genişletilip doğru imar tarzıyla Gaziantep’in rahatlatılması çok kolay. Gaziantep’in birde eğitim sorunu var.  Özellikle bina dışında herkes eğitim denilince sınıf mevcutlarından bahsediyor, binalardan bahsediyor. Fakat bunun dışında kaliteli eğitimde sorunumuz var. Çünkü her meslek grubundan mezun olan arkadaşlara baktığımız zaman gerçekten hakkıyla eğitim almadığını görüyoruz. Bunun çözümü her tarafa üniversite açmakla, her tarafa okul açmakla değil. Ülkenin gerekliliği neyse, beklentileri neyse bu yönde doğru  planlamayla gençlerimizi o yöne yönlendirmek lazım. Bu ülkenin o  donanımlı gençlere ihtiyacı var.” 

“SİYASET BİR MESLEK OLMAMALIDIR”

Siyaseti bir meslek olarak görmediğini belirten  Meriç, “Siyaseti asla meslek olarak yapmayacağım.  Yani siyaset koltukta oturarak yapılan bir şey değil. Siyaset yaşamın her alanında uygulamamız gereken, doğruya doğru, yanlışa yanlış dememiz  denilen bir ortam. Ben şunu söylüyorum. Ben  Gaziantep’in öz bir evladıyım. Gaziantep’in sorunlarını, sıkıntılarını biliyorum ve Gaziantep’te doğdum. Şu anda mezarım bile  burada kazılmış durumda. Gaziantep’te yatacağım yer belli. Kısmet olursa Gaziantep’te de öleceğim. Ben Gaziantep sevdalısıyım. Gaziantep’in hakkını alması içinde elimden geleni yapacağıma söz veriyorum” dedi.

“SOSYAL YAŞAM ALANLARI ÇOK YETERSİZ ”

Aynı zamanda inşaat mühendisi ve müteahhit olan CHP adayı Melih Meriç, depremlere dirençli kentlerin oluşturulmasının önemine de dikkat çekti. 6 Şubat’ta büyük bir felaket yaşandığını belirten Meriç, depremde Gaziantepli mühendis ve müteahhitlerin başarılı bir sınav verdiğini söyledi. Meriç, “Depremi hepimiz yaşadık. Bende evimde deprem anlarını yaşadım. Allah bir daha yaşatmasın gerçekten çok zordu. Ama şunu biliyorum Gaziantep deprem anında merkez olarak ben de inşaat mühendisiyim ve müteahhitlik yapıyorum. Ve hem mühendis hem de müteahhit arkadaşlarımızın iyi bir sınav verdiğini düşünüyorum. Ama bundan sonra çok daha kaliteli, daha teknik, daha bilimsel binaların ortaya konacağına inanıyorum. Bundan sonra çok daha güzel çok daha yaşanılabilir bir Gaziantep ortaya koymak için elimizden ne geliyorsa onu yapacağız. Birinci önceliğiniz bu. İkinci önceliğimiz de Gaziantep’te sosyal olarak yaşam alanlarının bir an önce hızlı bir şekilde atması lazım. Çünkü benim doğrularım sadece benle alakalı bir şey ama sizlerin, ötekinin herkesin doğrusu farklı, çözüm yolları çok farklı. Evet derdimiz ve sorunlarımız aynı olabilir ama olayların çözüm noktasında çok farklı düşünceler var. Biz inşallah 14 Mayıs’ta iktidara geldiğimizde çözümlerimiz sadece bizim çözümlerimiz olmayacak. Hep beraber bakacağız. Gaziantep her zaman ortak akıl, ortak akıl, ortak akıl diye gündeme geliyordu. Ancak ortak akıl bir kişinin aklı olmamalı. Tüm kesimlerin görüşü alınmalı. Çünkü şehir hepimizin” diye konuştu.

GAZİANTEP, İŞÇİLERİMİZİN ALIN TERİYLE GAZİANTEP OLDU 

Gaziantep’in önemli bir sanayi kenti olduğunu da sözlerine ekleyen Meriç “Gaziantep 6 tane Organize Sanayi Bölgesi’yle, Türkiye’nin çok önünde giden bir kent.   Bunun yanında da burada çalışan binlerce işçi var. Gaziantep ekonomisine katkı sağlayan bu işçiler, gerek sosyal, gerek eğitim, gerek yaşam biçimleri ile alakalı çok büyük sıkıntılar içerisindeler ve bunlara çözüm bulunmadığını görüyoruz. Sanayicilerimizin hepsi bu işçilerimizin alın teriyle bu paraları kazanıyorlar ve bu işçilerimizin alın teriyle Gaziantep, Türkiye’de Gaziantep oldu. Bu arkadaşlarımızı da asla ama asla unutmamamız lazım. Çünkü bunların dertleri sorunları bizim gördüğümüzde en çok daha fazla ama bizim halkımız gibi işçilerimiz de çok sağ duyulu. Ben sadece onlara şunu söylüyorum ki; bize inanın güvenin, bugünkünden çok daha iyi şartlarda sizleri yaşatmak için elimizden ne geliyorsa yapacağız. 14 Mayıs günü sandıklara gitmelerini ve tercihlerini onlar gibi düşünenlerden olan Cumhuriyet Halk Partisi’ne vermelerini bizlere, genel başkanımıza destek olmalarını istiyoruz. Bizler verdiğimiz sözlerde duracağız” şeklinde konuştu. 

SEÇMENİN KAFASINI KARIŞTIRMAYA ÇALIŞIYORALR

İktidar partilerinin algı yönetimi ile seçmenin kafasını karıştırdığını vurgulayan Meriç, HDP’nin sanki Millet İttifakı’nda yer alıyormuş gibi gösterilmesine tepki gösterdi. Melih Meriç, HDP ile CHP’nin seçimlere aynı ittifak çatısı altında giriyormuş gibi gösterilmesine şöyle tepki gösterdi: “HDP, seçimlere Yeşil Sol Parti katılıyor. Seçim pusulasında HDP’nin adayları olacak. İki ayrı partiyiz. Her parti kendi adayları ile seçime gidiyor. Aynı ittifak çatısı altında da değiliz. Ancak HÜDA PAR’ın adayları AK Parti listesinden seçimlere giriyor. Dolayısıyla HÜDA PAR’a verilen oylar AK Parti’ye gidecek. Seçmenin bir bölümünde böyle yanlış bir algı var. Bunu düzeltmek istiyorum.”

 

“SİYASETTEN AYRI KALMA GİBİ BİR LÜKSÜMÜZ YOK”

1968 yılında Gaziantep’te doğan ve 3 erkek çocuk babası olan CHP Gaziantep 2. sıra Milletvekili Adayı Melih Meriç, “ Siyaset bu ülkede, bu şehirde yaşayan herkesin bilerek veya bilmeyerek içinde olduğu bir yaşam biçimidir. Ben de çocukluğumdan beri babamdan bana kalan bir vasiyettir. Çünkü babamda siyasetçiydi. Onu dışında her vatandaşın siyasetin içerisinde olması gerektiğini düşünüyorum. Siyasetten ayrı kalma gibi bir lüksümüz yok. Çünkü bu şehirde yaşıyoruz, sorunlarımız, beklentilerimiz var. Bunun içinde her tarafta, her ortamda konuşuyoruz, dile getiriyoruz. Bir şekilde deki  bir  süreç beni CHP Milletvekilliği adaylığına taşıdı” dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.