Ağır suçlamalar Gazi Meclis’e taşındı « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

22 Haziran 2024 - 18:18

Ağır suçlamalar Gazi Meclis’e taşındı

Ağır suçlamalar Gazi Meclis’e taşındı
Son Güncelleme :

07 Mart 2022 - 23:20

12 views

ÜTahmazoğlu’na yönelik imar yolsuzluğu iddiaları ile ilgili TBMM’ye soru önergesi verildi
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu hakkındaki imar yolsuzluğu suçlamaları ile ilgili haberimiz kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Gazetemize telefonla ya da sosyal medya hesaplarından ulaşan yüzlerce kişi haberimize destek verirken, Şahinbey Belediyesi’nin imar uygulamalarından şikayetçi oldular. CHP Gaziantep Milletvekilleri de konuyu Meclis’e taşıdı.
KAPLAN: YOLSUZLUK İDDİALARINI MECLİS’E TAŞIYACAĞIM
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na yönelik imar yolsuzluğu ile ilgili haberleri yakından takip eden CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, yolsuzluk iddialarının peşini bırakmayacaklarını söyledi. Milletvekili İrfan Kaplan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Şahinbey Belediyesi ile ilgili imar yolsuzluğu iddialarını Meclis’e taşıyacağım” dedi.
YILMAZKAYA’DAN TBMM BAŞKANLIĞINA SORU ÖNERGESİ
CHP Gaziantep Milletvekilleri İrfan Kaplan ve Bayram Yılmazkaya da, gazetemiz Güneş’te yayınlanan haber üzerine Şahinbey Belediye Başkanı Tahmazoğlu ile ilgili iddiaları Meclise taşıdı. Milletvekili Bayram Yılmazkaya, imar yolsuzluğu ile ilgili iddiaların İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması için TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.
“İDDİALARI ORTAYA ÇIKARMAK BAKANIN BİRİNCİ VAZİFESİDİR”
Gaziantep basınında Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu hakkında çıkan iddialarla ilgili TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, “Belediye Başkanına atfedilen bu iddialar eğer doğru ise hem görevi kötüye kullanma hem de devlet kaynaklarını kendi çıkarları için suiistimal etme gibi birçok hukuk dışı eylem gerçekleşmiş demektir. Eğer iddialar doğru ise İçişleri ile Çevre bakanlarının tarafsız bir şekilde bu iddiaları ortaya çıkarması birinci vazifeleridir” ifadelerini kullandı.
YILMAZAKAYA, BAKAN SOYLU VE KURUM’DAN CEVAP İSTEDİ
Şahinbey Belediyesi sınırlarında gerçekleşen bu iddialarla ilgili konunun takipçisi de olacağını vurgulayan Yılmazkaya, “Eğer bu iddialar doğru ise durum çok vahim. Biran önce soruşturulması gerek” dedi. Yılmazkaya konuyla ilgili Çevre, Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması için Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi;
1- Yamaçtepe Bölgesinde, Şahinbey Belediyesi adına kayıtlı 7425 Ada, 1 parseldeki 1311 metrekarelik arsanın 1271 metrekarelik kısmı 12.10.2017 tarih ve 45278 yevmiye numaralı Tapu Resmi Senedi ile Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun mülkiyetine geçtiği iddiaları doğru mudur?
2- İddialar doğru ise Belediye başkanı, belediyenin arsasını kaç liraya almıştır? Bu işlem yapılırken belediyenin zarara uğramaması için encümen kararı var mıdır? Komisyon kurulmuş mudur? Fiyat takdiri yapılmış mıdır?
3- Yukarıdaki iddialar doğru ise Belediye başkanının belediyeye ait bir gayrimenkulü alması etik midir?
4- Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun, Yamaçtepe Bölgesi 180 Ada ve 31 parselde 3536 metrekarelik arazine parselasyon yapıldığı, parselasyon sonucu arazinin yüzde 55’inin DOP ve bağış olarak belediyeye geçmesi gerekirken Tahmazoğlu’nun arazisi hiç eksilmediği, yani 1945 metrekarelik arsa belediyeye verilmediği, Tahmazoğlu’nun bunun yerine belediyeye başka bir bölgeden bağış yaptığı iddiaları doğru mudur?
5- Hisseleri daha önce 7408 Adada yer alan Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın arsasının Mehmet Tahmazoğlu’nun bulunduğu 7425 Adaya taşınarak 8 kat olan konut yapma izni 14 kata çıkarıldığı iddiaları doğru mudur? Bu işlemin gerekçesi nedir? Milletvekiline sağlanan bu imkânlar diğer arsa sahiplerine ve ya normal vatandaşa da sağlanıyor mu? Bu uygulama yasal ve etik midir?
6- Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile ilgili imar Kanununa aykırı iddialarla ilgili Bakanlığınızca bir inceleme başlatılmış mıdır? Konusu geçen ve Gaziantep kamuoyuna da yansıyan bu yolsuzluk iddialarıyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak ne gibi işlemler yapmayı düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.