“ANNE GEL BENİ AL, BENİ DÖVÜYORLAR” « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

24 Mayıs 2024 - 04:32

“ANNE GEL BENİ AL, BENİ DÖVÜYORLAR”

“ANNE GEL BENİ AL, BENİ DÖVÜYORLAR”
Son Güncelleme :

25 Ağustos 2022 - 21:38

26 views

Engelli genç kıza bakımevinde şiddet

Adıyaman’da özel bir bakımevinde kalan zihinsel engelli genç kızın bakımevinde vahşice şiddet görmesi, ‘pes artık’ dedirtti. Aile, her tarafı morluklar içinde kalan kızlarını bakımevinden alarak Gaziantep’e getirirken, bakımevinden de şikâyetçi oldu. Anne Kerekliöz, “Diğer çocukların anne ve babalarına da sesleniyorum: Çocuklarınızı kurtarın.” dedi.

KIZINI SOKAKTAKİ KÖTÜLÜKTEN KORUMAK İSTEDİ
Gaziantep’te yaşayan Ayşe Kerekliöz (49) 24 yaşındaki zihinsel engelli kızı Medine Kerekliöz’ün evden sürekli ayrılıp kaybolmasından ve başına kötülük gelmesinden korktuğu için kendisine önerilen Adıyaman’daki bir özel bakımevine götürdü. Kızını dışarıdaki kötülüklerden korumak isteyen anne Ayşe Kerekliöz, kendi eliyle teslim ettiği kızının bakımevinde darp edildiğini görünce dünyası başına yıkıldı.

“ANNE GEL BENİ AL, BENİ DÖVÜYORLAR”
9 ay önce kızı Medine’yi bakımevine sapasağlam kontrol ederek teslim eden Ayşe Kerekliöz kızının iki kişi tarafından darp edildiğini iddia ederken, “Kızımı bakımevine yatırmıştım. Orada benim kızım şiddet görmüş. Bir hafta önce biz fark ettik. Sürekli kızım ‘Anne gel beni al, beni dövüyorlar’ diyordu. Ben inanmıyordum. Oraya bıraktım acaba ‘beni özlüyor mu?’ dedim. Gerçekmiş. Hatta biri erkek biri bayan iki kişinin ismini verdi. Kız kardeşim fark etti. O görüntülü aramış ama yemek saatidir, ilaç saatidir gibi bahanelerle kendisine göstermemişler. ‘Şikâyet ederim’ deyince göstermişler. Kızım çok kötü durumdaydı. Elini uzatıyormuş ‘beni kurtarın’ dercesine. Kız kardeşim beni aradı; ‘Kızını öldürmüşler, kızın çok kötü durumda git kurtar’ dedi. Adıyaman’a gittik bize göstermediler. Baya bir beklettiler. Panik oldular. Kızımı daha sonra getirdiler. Bir canında bir canı yoktu. Benim kızım aynı zamanda epilepsi hastası. ‘Nöbet geçirdiğinde dolayı’ oldu diyorlar. Sadece ağzı üstü düştüğünde ya dişi kırılıyor ya burnunun üstünde soyulmalar oluyor. El parmaklarından tutun ayak parmaklarına kadar her yeri morarmış ” ifadesini kullandı.

“BENİ DEĞNEKLE DÖVDÜLER”
Vücudunun her yerinin darp edildiğini söyleyen anne, “Benim kızımın hayatı bitmiş. Kızım çok zayıflamış. Kızım önceden altına yapmazdı artık altına yapıyor. Elleri titriyor. Daha önce hiçbir sorunu yoktu. Ortalık çok kötü, birinin eline geçer diye kızımı götürmüştüm. 24 yıldır ben zaten kızıma bakıyorum. Benim kızım nasıl bu hale gelir? Kızım diyor ki ‘beni değnekle dövdüler.’ Öğrendiğimizden beri hastane hastane geziyoruz. Ağrılarından duramıyor. Sürekli evde serum taktırıyoruz. Benim gücüm etmiyor.

ONLARIN CEZA ALMASINI İSTİYORUM
Bakımevinden şikâyetçi olan Kerekliöz, “Devletimden yardım istiyorum. Oranın kapanmasını istiyorum. Adalet istiyorum. Kızım isimleri veriyor. Orada çalışmak istemiyorlarsa, çalışmasınlar. Orada beleş çalışmıyorlar. Ben çocuğumun hakkını arıyorum. Onların ceza almasını istiyorum. Onlar caniler, cani bile olamaz. Ben davacı oldum. Süreç başladı.” dedi.

“ÇOCUKLARINIZI KURTARIN”
Son olarak Anne Kerekliöz oradaki tüm çocukların tehlike altında olduğunu söylerken, “Benim kızım konuşuyor. Orda konuşamayan insanlar var. Belki onları da dövüyorlardır. Onlar anlatamaz. Benim kızım yine anlatıyor. Nasıl dövüldüğünü anlatıyor? Diğer çocukların anne ve babalarına da sesleniyorum: Çocuklarınızı kurtarın Bunlar melekler ya bunlara vurulur mu?” ifadesini kullandı.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.