Arıkan, KOSGEB tarafından “2023 Yılı Deprem Acil Destek Kredisi” kapsamının genişletilmesi gerektiğini belirtti « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

16 Haziran 2024 - 15:50

 Arıkan, KOSGEB tarafından “2023 Yılı Deprem Acil Destek Kredisi” kapsamının genişletilmesi gerektiğini belirtti

 Arıkan, KOSGEB tarafından “2023 Yılı Deprem Acil Destek Kredisi” kapsamının genişletilmesi gerektiğini belirtti
Son Güncelleme :

31 Mart 2023 - 20:04

15 views

Arıkan, KOSGEB tarafından “2023 Yılı Deprem Acil Destek Kredisi” kapsamının genişletilmesi gerektiğini belirterek

“Destek programı ile ilgili, Mühendislik hizmeti yapan meslektaşlarımızdan NACE kodlarına yer  verilmediği görülmüştür. Dururmun düzeltilmesi için başvurumuzu yaptık “ dedi.

Elektrik Mühendisleri Odası  Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, “2023 Yılı Deprem Acil Destek Kredisi” kapsamının genişletilmesi gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili bir yazılı açıklama yapan Arıkan şu görüşlere yer verdi: “06.02.2023 tarihinde meydana gelen depremden etkilenen, 11  ilimiz; Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa da yer alan, küçük sanayi sitelerinde, organize sanayi bölgelerinde ve bunların dışında  faaliyet gösteren, iş yerleri hasar görmüş olan ve bu durumunu ilgili resmi makamlardan belgeleyenler için  KOSGEB tarafından “2023 Yılı Deprem Acil Destek Kredisi” Programı’nın başlatıldığı belirtilmiştir. 

Ancak, programda sadece imalat yapan, imalata dayalı parçaları tedarik eden, imalata ilişkin onarım faaliyetleri yürüten KOBİ’ler ile mimarlık faaliyetleri bulunmaktadır. Tabloda yer alan sektörler arasında, mühendislik faaliyetleri gibi birçok sektör ile ilgili NACE kodlarına yer verilmediği görülmüştür. Destek programı ile ilgili, Mühendislik hizmeti yapan meslektaşlarımızdan NACE kodlarına yer verilmediğine dair geri dönüşler alınmıştır.

Oysaki yaşanan depremlerden etkilenen sektörler arasında serbest mühendislik müşavirlik hizmetleri yürüten ve Odamıza kayıtlı ve tescilli olarak faaliyet gösteren bir birçok mühendis bulunmaktadır. 

Ayrıca unutulmamalıdır ki yaraların sarılmasında, şehirlerimizin yeniden ayağa kaldırılmasında en büyük rol yine Mühendislik faaliyetlerine düşmektedir. 

Bu sebeple durumun düzeltilmesi için, ilgili kurumlara yazılı müracaatlarımız yapılmış olup, bu eksik uygulamanın düzetilmesi için yetkililerin,  KOSGEB ve destek veren kuruluşların bir an önce harekete geçmesini bekliyoruz.”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.