Bakan Bilgin’den asgari ücrete ara zam ve EYT açıklaması « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

21 Haziran 2024 - 20:34

Bakan Bilgin’den asgari ücrete ara zam ve EYT açıklaması

Bakan Bilgin’den asgari ücrete ara zam ve EYT açıklaması
Son Güncelleme :

02 Nisan 2023 - 13:52

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Ülke TV’de merak edilen soruları yanıtladı. Bakan Bilgin’in açıklamalarından satır başları şöyle; Biz sosyal devlet politikalarıyla, sosyal devlet bilinciyle bu sorunlara yaklaştık. Önümüzdeki çözülecek dosyalar var, taşeron işçiler meselesi var ama çözeceğiz. Türkiye bir defa büyüyen birkaç ekonomiden biri oldu. Büyümesine de sanayiye dayanarak sürdürdü.

EYT MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK?

Bütün bunların kaynakları vardır. Türkiye’nin kaynak sorunu yok. Biz bunları planlayarak yürüyoruz. Bizim şu anda yaklaşık 1,5 milyon insan müracaat etti. Bu 1,5 milyon insanın maaşının bağlanması konusunda çalışma arkadaşlarımız olağanüstü çalışıyor. EYT maaş bağlanma işinde çalışan SGK personelinin fazla mesaini artırdık. Mart ayında EYT için başvuran herkes nisan maaşlarınını alacak. Hangi gün bağlanırsa o ay içerisinde alacak. Bir hak kaybı yok. İkincisi biz bu fazla mesaiyle çalışmayı hızlandırıyoruz. Mayıs ayında bütün müracaat edenlerin maaşları ödenmiş olacak. Şunun altını çizmem lazım, olağanüstü bir çalışma. Ortalama bizim her ay maaş bağlanan emekli sayımız 35 bin civarında. Şu anda bağlanan işlemi tamamlanmış sayı 250 binden fazla. Bağlandığı gün alacaklar maaşlarını. Devletimiz bu konunun kaynağını ayırmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRBakan Bilgin açıkladı: Gazi maaşları asgari ücret düzeyine çıkarılıyorHaberi Görüntüle

ASGARİ ÜCRET

Şunu ifade etmek isterim, asgari ücret özel sektörün verdiği ücret. Dolayısıyla asgari ücreti düzenlerken çeşitli şartlara bakıyoruz. Enflasyon, hayat pahalılığı ikisi aynı şey değil. Onun alım gücünü azaltması, ücretler üzerindeki baskısı bunlara bakarız. Dolayısıyla baktığımız bütün değişkenler asgari ücretin belirlenmesi konusunda inisiyatif veriyor. Geçen sene olduğu gibi bu bahsettiğim şartlarda olumsuz tablo ortaya çıkarsa temmuzda değerlendiririz ve yeniden asgari ücreti düzenleriz. Asgari ücretlileri koruyacak düzenleyemeyi temmuzda yaparız.

 

 

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN