Bakan Nebati deprem bölgesinde! Yeni tedbirleri açıkladı « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

20 Haziran 2024 - 21:24

Bakan Nebati deprem bölgesinde! Yeni tedbirleri açıkladı

Bakan Nebati deprem bölgesinde! Yeni tedbirleri açıkladı
Son Güncelleme :

28 Şubat 2023 - 11:39

10 views

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Öncelikle depremden yoğun bir şekilde etkilenen 10 ilimize deprem tarihi itibarıyla mücbir sebep ilan ettik. Böylece bu bölgede faaliyet gösteren 671 bin aktif mükellefimizin temmuz ayı sonuna kadar vergi ile ilgili yükümlülüklerini ertelemiş olduk.

Mükelleflerin vergi dairelerine mart, mayıs, temmuz aylarında ödemesi gereken taksitlerini mücbir sebeple ağustos, ekim ve aralık 2023 tarihlerine erteledik.

Bölgedeki vergi dairelerine olan borçlar 24 aya kadar faizsiz şekilde taksitlendirebilecek.

Deprem bölgesinde geçici barınma ihtiyacının giderilmesini desteklemek üzere vergisel kolaylaştırmaları aldık. Prefabrik yapılar nerede olursa olsun bu yılın sonuna kadar teslimindeki KDV oranını yüzde 1’e indirdik.

Prefabrik yapı ile konteynerlerin indirimli teslimlerinden kaynaklı KDV alacağını 2023 yılı içerisinde nakden talep edilme imkanı geldi.

Bölgedeki olağanüstü koşulları dikkate alarak akaryakıt satışında belge düzenini kolaylaştırıcı tedbirleri de ivedilikle aldık. Temmuz sonuna kadar taksitlendirilen borçların yüzde 10’unu ödemeden borcu yoktur yazısı almalarını sağladık.

Kamu kuruluşlarında temmuz ayı sonuna kadar vadesi geçmiş borcun bulunmadığı belge zorunluluğunu kaldırdık. AFAD’ın yönlendirdiği kurum ve kuruluşlara işlemelerin bulunan mallardan, satın aldıkları ayni yardımların tamamı vergi matrahından indirilebiliyor.

KDV yönünden ise AFAD ve kamu kurumlarına bedelsiz yapılan bağış ve yardımlarda KDV hesaplanmayacak. Bağışa konu olan mallardaki yüklenilen KDV’ler işletmeler tarafından indirim konusu yapılabilecektir.

“VAKİT KAYBI YAŞAMASININ ÖNÜNE GEÇTİK”

Kamu ihalelerinde de kolaylıklar sağlıyoruz. Bu anlayışla depremzede vatandaşların ihtiyaçlarının aciliyetini gözeterek kamu ihalelerinde kolaylıklar sağladık. Deprem afetinin kamu ihale sözleşmeleri bakımından mücbir sebep hali olarak değerlendirilmesine imkan tanıyarak vakit kaybı yaşamasının önüne geçtik.

İşletmeleri zarar gören 150 bin esnafa Halk Bankası’nda kullanılan kredi ödemelerini 6 ay faizsiz şekilde erteledik.

Deprem bölgesindeki çiftçilerimizin mazot ve gübre desteklerini ayni yerine nakdi olarak gerçekleştirdik. Toplam 3.4 milyar liralık destek çiftçilerimizin hesabına yatırılmıştır.

Bankalara vadesi gelmiş veya 6 ay içerisinde vadesi gelecek borçların vatandaşın talebi halinde 6 ay sonraya ötelenmesine imkan sağlıyoruz. 250 milyar liralık kredi hacmine sahip KGF paketlerinde 100 milyar lira artışa giderek toplam kredi hacmini 350 milyar liraya çıkardık.

TÜKETİCİ VE TAŞIT KREDİLERİ HAKKINDA

10’ar milyar lira ile toplam 20 milyar kefalet limitine haiz deprem bölgesi işletme giderleri destek paketi ve deprem bölgesi yatırım destek paketi ile işletmelerimize ek destekler sunuyoruz.

Tüketici ve taşıt kredilerinde vade sınırlarının dikkate alınmamasına karar verdik. Bankalarımızın daha uzun vadeli kredi kullandırabilmesine imkan tanıdık. 1 Ocak 2024 tarihine kadar kredi kartlarına uygulanan taksitlendirme sürelerini deprem bölgesindeki yerleşik vatandaşlar için 2 katına çıkarırken asgari ödeme düzeyini yüzde 20’ye düşürdük.

Tüm bunların yanı sıra şirketlerden kredi kullanımında istenen belgelerin temin edilmesini kolaylaştırdık. 6 Şubat-30 Nisan 2023 tarihi arasındaki ihracat, reeskont kredileri geri ödemelerinde ile Merkez Banka’mız tarafından 180 güne kadar faizsiz vade uzatım tanınmıştır.

Sigortalı çalışan vatandaşlarımızın da gözeterek bölgesel kriz sebepli kısa çalışma başvurularının alınması için hazırlıklar tamamlandı. OHAL ilan edilen iller çerçevesinde nakdi ücret desteği verilecektir. OHAL süresince sınırlı haller dışında iş akdi fesih yasağı getirilmiştir.

Doğal afet sigortası kapsamında ödemelere başladık. 8 bin 612 hasar dosyası için 1 milyar liralık ödeme gerçekleşmiş olup ödemeler devam etmektedir. Trafik sigortası zorunlu deprem sigortası poliçelerinin prim ödemelerinde çeşitli kolaylıklar getirdik.

Yenilenemeyen poliçelerin teminatını 8 Mayıs 2023’e kadar uzattık. Trafik sigortası poliçelerinde yenilenemeyen poliçeler için ilave prim talep edilememesine karar verdik.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRAK Parti’den EYT ve seçim açıklaması!Haberi Görüntüle

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN