Bakanlardan cevap bekleniyor « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

22 Şubat 2024 - 20:59

Bakanlardan cevap bekleniyor

Bakanlardan cevap bekleniyor
Son Güncelleme :

08 Mart 2022 - 22:10

15 views

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun  Yamaçtepe bölgesinde imara aykırı  yaptığı  usulsüzlük ve rant  iddiaları gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Konuyla ilgili olarak CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya’nın verdiği soru önergesine Çevre, Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ne cevap vereceği müfettiş gönderip göndermeyecekleri merakla bekleniyor.

CHP Gaziantep Milletvekilleri Bayram Yılmazkaya, Şahinbey Belediye Başkanı Tahmazoğlu ile ilgili iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Milletvekili Bayram Yılmazkaya, imar yolsuzluğu ile ilgili iddiaların İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması için TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. Bakanların vereceği cevap kentte merakla bekleniyor.

HUKUK DIŞI EYLEM GERÇEKLEŞMİŞ

Gaziantep basınında Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu hakkında çıkan iddialarla ilgili TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, “Belediye Başkanına atfedilen bu iddialar eğer doğru ise hem görevi kötüye kullanma hem de devlet kaynaklarını kendi çıkarları için suiistimal etme gibi birçok hukuk dışı eylem gerçekleşmiş demektir. Eğer iddialar doğru ise İçişleri ile Çevre bakanlarının tarafsız bir şekilde bu iddiaları ortaya çıkarması birinci vazifeleridir” ifadelerini kullandı.

BAKAN SOYLU VE KURUM’UN CEVAP VERMESİ İSTENEN SORULAR:

Şahinbey Belediyesi sınırlarında gerçekleşen bu iddialarla ilgili konunun takipçisi de olacağını vurgulayan Yılmazkaya, “Eğer bu iddialar doğru ise durum çok vahim. Biran önce soruşturulması gerek” dedi. Yılmazkaya konuyla ilgili Çevre, Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması için Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi;

1- Yamaçtepe Bölgesinde, Şahinbey Belediyesi adına kayıtlı 7425 Ada, 1 parseldeki 1311 metrekarelik arsanın 1271 metrekarelik kısmı 12.10.2017 tarih ve 45278 yevmiye numaralı Tapu Resmi Senedi ile Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun mülkiyetine geçtiği iddiaları doğru mudur?

2- İddialar doğru ise Belediye başkanı, belediyenin arsasını kaç liraya almıştır? Bu işlem yapılırken belediyenin zarara uğramaması için encümen kararı var mıdır? Komisyon kurulmuş mudur? Fiyat takdiri yapılmış mıdır?

3- Yukarıdaki iddialar doğru ise Belediye başkanının belediyeye ait bir gayrimenkulü alması etik midir?

4- Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun, Yamaçtepe Bölgesi 180 Ada ve 31 parselde 3536 metrekarelik arazine parselasyon yapıldığı, parselasyon sonucu arazinin yüzde 55’inin DOP ve bağış olarak belediyeye geçmesi gerekirken Tahmazoğlu’nun arazisi hiç eksilmediği, yani 1945 metrekarelik arsa belediyeye verilmediği, Tahmazoğlu’nun bunun yerine belediyeye başka bir bölgeden bağış yaptığı iddiaları doğru mudur?

5- Hisseleri daha önce 7408 Adada yer alan Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın arsasının Mehmet Tahmazoğlu’nun bulunduğu 7425 Adaya taşınarak 8 kat olan konut yapma izni 14 kata çıkarıldığı iddiaları doğru mudur? Bu işlemin gerekçesi nedir? Milletvekiline sağlanan bu imkânlar diğer arsa sahiplerine ve ya normal vatandaşa da sağlanıyor mu? Bu uygulama yasal ve etik midir?

6- Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile ilgili imar Kanununa aykırı iddialarla ilgili Bakanlığınızca bir inceleme başlatılmış mıdır? Konusu geçen ve Gaziantep kamuoyuna da yansıyan bu yolsuzluk iddialarıyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak ne gibi işlemler yapmayı düşünüyorsunuz?

NE OLMUŞTU?

Yamaçtepe Mahallesinde, Şahinbey Belediyesi tarafından 3194 sayılı imar kanununun 18. maddesine göre parselasyon uygulaması yapıldı. Parselasyon uygulaması yapılan yerdeki 180 Ada 31 parselde 3536 metrekarelik alanın tapusu Mehmet Tahmazoğlu adına kayıtlıydı. İmar Kanunu 18. Madde ve Danıştay kararlarında açık şekilde ifade edildiği gibi her parselasyonda eşit oranda Düzenleme Ortaklık Payı (DOP) kesilmesi gerekiyor. Ancak, uygulama alanındaki bütün parseller üzerinden yüzde 45 DOP ve yüzde 10 bağış olarak alınmasına rağmen Tahmazoğlu yasaya aykırı bir biçimde kendi parselinde yarım metrekare bile kesinti yaptırmamıştı. Başkan Tahmazoğlu, İmar Kanunu 18. Madde ile kendi arsasına DOP kesmediği 3536 metrekare arsasını Şahinbey Belediyesine ait 7425 Ada 1 Parseldeki 1311 metrekarelik arsayla birleştiriyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.