BANKALARA BORÇLU SAYISI 70 MİLYON, İCRA DOSYASI 20 MİLYON   « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

3 Aralık 2022 - 22:18

BANKALARA BORÇLU SAYISI 70 MİLYON, İCRA DOSYASI 20 MİLYON  

BANKALARA BORÇLU SAYISI 70 MİLYON, İCRA DOSYASI 20 MİLYON  
Son Güncelleme :

02 Haziran 2022 - 20:35

25 views
Bağımsız Türkiye Partisi Gaziantep İl Başkanı Ömer Faruk Boztepe, Türkiye’de 19 milyon 400 bin aile nüfusu olduğunu  belirterek  ‘’Bankalara  borçlu sayısı 70 milyona, haciz dosya sayısı 20 milyona dayanmış. Aile nüfusundan çok haciz dosyası var. ‘’ diye konuştu.
Bağımsız Türkiye Partisi Gaziantep İl Başkanı Ömer Faruk Boztepe, AY Medya Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ay’ı ziyaret etti. Ziyaret sırasında ülke gündemi hakkında, karşılıklı fikir alış verişinde bulunuldu.
BANKALARA BORÇLU SAYISI 70 MİLYON, İCRA DOSYASI 20 MİLYON  
Vatandaşların yoksulluk ve borç altında  yaşam mücadelesi verdiğini belirten Boztepe ‘’Ekonomiyi iki noktada değerlendirelim. Bir tanesi şu an mevcut dünyada birçok ülkenin uyguladığı Kapital sistem, neoliberalizm olarak toplumları, ülkeleri sömüren bir sitemin içindeyiz. Bizi en çok sıkıntıya sokan maliyet enflasyonu. 1080 öncesinde cebimizde paramızda vardı ama ürün buluyorduk. Bir araç için 6 ay sıra beklediğimiz zamanlar oluyordu. Para vardı ama ürün yoktu. Şu an her şey var ama her şeyin maliyeti yüksek. Yanlış hatırlamıyorsam bugün 19 milyon 400 bin aile nüfusu var bu ülkede. Fakat bankalara borçlu sayısı yaklaşık 70 milyona dayanmış. Haciz dosyaları 20 milyona dayanmış. Aile nüfusundan çok haciz dosyası var. Borç, maliyetleri çok etkiliyor. Mağazadan alınan tişört, mağaza kadar 16 el değişiyor. Sisteme bakarsınız tarladan mağaza gelen 16 elin hepsi borçlu. Hepsi borcundan dolayı ürünlerin maliyetlerini yükselterek bir sonrakine devrediyor. 3 liraya alacağımız bir tişörtü 30 liraya alıyoruz. Sistem bu yüzden kilitlenmiştir. Şu an zamların en büyük sebebi ülkemizin olan borcudur. Yanlış hatırlamıyorsam bu yıl yalnızca 185 milyar dolar devlet borç faiz ödeyecek. Biz maliyetlerden kurtulmazsan bu zamlar devam edecek.’’ Dedi.
İHRACATA DAYALI SİTEMDEN ÇIKIP, TÜKETİM ENDEKSLİ MODELE GEÇİYORUZ
Bu maliyetlerden kurtulmanın yöntemin, şu anki mevcut modelde olmayacağını belirten Boztepe ‘’Buna iktidar da ne yazık ki çözüm bulamıyor. Onların tezi ‘şu anki iktidar şu kadar faize para buluyor. Biz daha az faizle para buluruz.’ çözümünü sunuyorlar. Ki bu da mümkün değil. 2005’de rahmetli genel başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş’ın ortaya koymuş olduğunu Milli Ekonomi Modeliyle bu ülkenin borcunu, insanların borcunu, insanların nasıl refah bir şekilde yaşayacağını bu modelle ortaya koyduk. Bu model dünyada kabul edilen üç modelden bir tanesi. Birinci model sosyalizm dedikleri şu an kullanılmayan, ikinci model kapitalizm, liberalizm dedikleri 300 yıldan beri dünyayı kasıp kavuran, kaynak savaşları çıkartan, insanları öldüren katleden bir sistem. Üçüncü sitemde International denilen yani Haydarizm diye geçen model. Bu da dünyayı kurtaracak şu anda dünya nüfusunun yaklaşık yarısının madde madde uyguladığı sistem. Uygulamaya geçen ülkeler var. Bunun en bariz bizim gördüğümüz Rusya. 2013’de Duma’daki genel başkanımızın konuşması ile kanunlaştırdı. 2017 yılında Rusya’daki gelişimi gören Çin ekonomi modelini açıkladı. ‘Biz ihracata dayalı sitemden çıkıyoruz. Tüketim endeksli modele geçiyoruz.’ diye Milli Ekonomi Modeline geçti. Çin’deki asgari ücret 1000 dolar civarında. İnsanların cebine para koyduğu zaman insanlar harcama yapmak için ürün aramaya başladı. Bu sefer Çin, bütün üretimini kendi iç pazarına döndü ki bu da merhum hocamın tavsiyesi ile yapılan bir geçişti. Çin her sene 3 ,5, 7 büyüyor. Dünya Çin’den mal alamıyor. Sebebi üretimini kendi halkına vermesi. Halkının cebine parayı verdi. Tüketimi tahrik etti. Ürettiği ürünü kendi halkına veriyor Onun için değil Türkiye’nin kurtuluşu dünyanın kurtuluşu. Kapital sistemden kurtulmak isteyen ülkeler bu modele sarıldı.’’ diye konuştu.
KONFERANS YAPILACAK
Boztepe ‘’26 Haziran’da Genel Başkanımız Hüseyin Baş’ın Gaziantep’te katılacağı “Mevzu Ekonomi, Çözüm Milli Ekonomi Modeli” diye bir konferansımız olacak. Yerimiz Gazi Muhtar Paşa’da Hilton Otelin Yanındaki BLT salonunda. 26 Haziran saat 14’de bütün Gazianteplileri çözüme çağırıyorum. Gerçek çözümü burada dinlesinler, sorularını sorsunlar, sıkıntılarını anlatsınlar. Çözümleri burada görecekler. İlle insanlar biz oy versin demiyoruz. Gelsin modeli anlasın, bilinçlensin, bilinçli olarak oy verelim. Biz istiyoruz ki halkımız bilinçlensin, partinin programına baksın. Ülkenin sıkıntısını herkes biliyor ama çözümü koyan bizden başka çözüm koyan bir parti yok.’’ dedi.
GÜNDEMDEKİ ASGARİ ÜCRET ARTTILMASI KONUSUNA CEVAP VERDİ.
‘’Bizim ülkemizde pahalılık var diyoruz ama pahalılık yok. Dışarıdan gelen bir Almancı vatandaşımıza pahalı geliyor mu? Gelmiyor. Ukrayna’da gelen arkadaşlar var onlara da pahalı gelmiyor. Bugün Suriye’den gelen mülteciler var savaş yerinden geldiler. Onlara pahalı geliyor mu? Gelmiyor. Pahalılık yok. Piyasada olması gereken parayı vermiyorlar. Bütün sıkıntı burada. ‘’ şeklinde konuşurken ‘’20 yıl öncesine kadar bir memur maaşına 22 tane urup, bir asgari ücrete 10,12 tane urup alınıyordu. Bugün 3 tane uruba çalışıyorlar. Bu demek ki kapital sistem sıkı para politikasından dolayı parayı çekerek insanları açlığa mahkûm ediyor. İnsanları aç bırakıyorlar. Biz en son 10 bin TL olarak açıklamıştık asgari ücreti. Şu süreçte tekrar güncellenmesi planlanıyor. Bunun şu anki işverene maliyeti yaklaşık 5 bin TL ,5 bin 500, 6 bin TL gibi. Bu rakamı işveren verecek. Bizim taahhüdümüz 10 bin hatta 15 bin rakamı düşünülüyor. Onun üzerini devlet finansman edecek. Biz asgari ücrete 10 deyince işverenler ‘biz nasıl vereceğiz’ diye çok korkuyor. Bugün asgari ücreti bin de yapsa az, 2 binde yapsa az, 3 binde arttırsa yine az. Bu işin çözümü biz de.’’ Şeklinde sözlerini tamamladı.

Ziyaretin ardından İl Başkanı Ömer Faruk Boztepe, AY Medya Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ay’a Prof. Dr. Haydar Baş’ın yazmış olduğu “Milli Ekonomi Modeli” kitabını hediye etti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.