“BASIN, BİR BÖLGENİN TANITIMINDA ÖNEMLİ ROLE SAHİP” « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

28 Mayıs 2024 - 01:54

“BASIN, BİR BÖLGENİN TANITIMINDA ÖNEMLİ ROLE SAHİP”

“BASIN, BİR BÖLGENİN TANITIMINDA ÖNEMLİ ROLE SAHİP”
Son Güncelleme :

01 Nisan 2022 - 0:20

41 views
Gaziantep’te, Basın İlan Kurumu (BİK) ve İpekyolu Kalkınma Ajansının (İKA) iş birliğiyle hazırlanan ve 3 gün süren “Turizm Gazeteciliği ve Yazarlığı Eğitimi” programı tamamlandı. Eğitime katılan gazetecilere törenle  sertifikaları verildi.
Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen programın son gününde, Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Çağlar ile BİK İletişim Danışmanı Cihat Zafer Demirel, katılımcılara turizm gazeteciliği konusunda bilgiler verdi.
TURİZM HABERCİLİĞİ ÖNE ÇIKTI
Doç. Dr. İsmail Çağlar, “Hem şehir, hem ülke  hem de sektörel  tanıtım olarak buradaki gazeteciler için çok uygun şartlar var. Biz de bu kapsamda gazetecilerle fikirlerimizi paylaştık. Onların da turizm haberciliğine dönük çok ciddi ilgilerinin olduğunu gördük. Bundan da çok memnun olduk.” dedi.
BİZLERİ YALNIZ BIRAKMAYIN

BİK Genel Müdür Yardımcısı Cavit Erkılınç’da yaptığı konuşmasında ‘’Basın İlan Kurumu yeni dönemi ile  görünür olmaya başladı. Gazeteciliğe öncülük etmeye başladı. Aslında bir kamu kuruluşu olarak yerinde oturur ilanları verirler ve işine bakar,  ama öyle olmadı. 81 ilde yapılandı. 81 ilin tamamını neredeyse genel müdürümüz bizler ve bizden birileri gezmiş oldular. Gazetecilerle birlikte toplantılar yaptılar ama tabi Basın İlan Kurumuna da siz gazetecilerden istirham ediyorum bizleri yalnız bırakmayın. Bizler sadece sizlerin geliştireceği projelere geliştireceği argümanlara destek oluruz, hakkını veririz. Çünkü kamu kuruluşuyuz. Çok da fazla hareket kabiliyetimiz yok ama sizler basın olarak elinizde bir gücünüz var, bir silahınız var, bir yayın politikanız var’’ Dedi.
“BASIN, BİR BÖLGENİN TANITIMINDA ÖNEMLİ ROLE SAHİP”
İKA Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz ise  insan kaynağını güçlendirme yönünde çok önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti. BİK iş birliğinde bir çalışmayı daha hayata geçirdiklerini dile getiren Akyılmaz, şöyle konuştu: “Bildiğiniz gibi Gaziantep ve bölgemizin en önemli eksenlerinden biri turizm. Bu bölgenin hedef pazarlarda tanıtılması ve anlatılması noktasında basın mensuplarına çok önemli görevler düşüyor. Biz de bölgedeki basın mensuplarının bu konudaki mesleki gelişimlerini ve kapasitelerini geliştirmek amacıyla 3 günlük bir eğitim organize ettik. Bu eğitim sonucunda basın mensuplarımız önemli bilgilere ulaştı. İnşallah bundan sonraki dönemde medya üzerinden bölgemizin tanıtılması ve pazarlanması noktasında nitelikli haberlerle bölgesel kalkınmamıza katkılar sunmayı hedefliyoruz. Basın, bir bölgenin tanıtımında önemli role sahip. Bu amaçla eğitimi organize ettik.”
AMACIMIZ ULUSLARARASI BÖLGEDE SES GETİRMEK
Gaziantep Basın İlan Kurumu Müdürü Haşim Poyraz, ‘’ İpek Yolu Kalkınma Ajansı ile Kasım 2021 yılında yapmış olduğumuz Kamu Kurumlarının Basın biriminde çalışan personellerin iletişiminin güçlendirilmesi programı ile Basın biriminde çalışan arkadaşlarımıza katkı vermeye çalıştık ve Kurumlardan olumlu dönüşler aldık. Yine ortaklaşa düzenlediğimiz eğitim programımızda ki amacımız; Gaziantep gibi Güneydoğu Anadolu bölgesinin lokomotif şehri olan bir yerde Kültür ve Turizm alanında da yapılan faaliyetlerin gerek ulusal, gerekse uluslararası bölgelerde etkin bir şekilde duyurulmasıdır. Bu minvalde; gerçekleştirdiğimiz eğitim ile bölgede turizm gazeteciliği alanından uzman gazeteciler yetiştirilmesi, yeni nesil iletişim mecralarının kullanımının yaygınlaştırılması ve etkin tanıtımlarla bölgede turizm sektörüne Yapılacak yatırımların artırılmasıdır. Projenin sürdürülebilirliğinin sağlanması kapsamında Basın İlan Kurumu şubelerinin bulunduğu illerde turizm gazeteciliği alanında nitelikli ve yaratıcı insan kaynağının gelişmesi iç in farklı eğitim kursları ve atölye çalışmaları düzenlemeye devam edecektir’’ dedi.
Konuşmaların ardından  Gaziantep, Kilis ve Adıyaman’dan eğitime katılan 40 gazeteciye sertifikaları verildi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.