BAŞKAN ŞAHİN, GAZİ ŞEHRİN TURİZMİ HAKKINDA KONUŞTU « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

17 Temmuz 2024 - 15:40

BAŞKAN ŞAHİN, GAZİ ŞEHRİN TURİZMİ HAKKINDA KONUŞTU

BAŞKAN ŞAHİN, GAZİ ŞEHRİN TURİZMİ HAKKINDA KONUŞTU
Son Güncelleme :

28 Temmuz 2022 - 14:24

14 views

Gazi şehirde de faaliyet yürüten Antalya merkezli SunExpress’in ev sahipliğinde kent ve bölgede yapılacak yeni stratejik yatırımlar hakkında yapılan toplantıya Başkan Fatma Şahin’in yanı sıra Gaziantep Valisi Davut Gül, oda başkanları, SunExpress Genel Müdürü Max Kownatzki, Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çalışkan ve şirket yetkilileri katıldı.

ŞAHİN: KAPADOKYA’YA GELEN ASYALI TURİSTİ BİZ BURAYA GETİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

 

Başkan Şahin, toplantıda yaptığı konuşmada, turizm konusuna bir bütüncül bakış açısıyla “Dünya nereye gidiyor?”, “Biz ne yapmalıyız?” ve “Bundan sonra neler yapacağız?” soruları üzerinden bilimsel çalışmalar yapıldığını ve buna göre yol alındığını söyledi.

Dünyanın bu süreçte ekonomik kalkınmayla beraber insani ve çevresel kalkınmaya bir bütün olarak bakması gerektiğini aktararak şunları kaydetti:

 

“Türkiye ise bütün zorluklar ve yaşadığı sıkıntılara rağmen büyüyor. Türkiye’nin önü çok açık. Bu topraklarda ülkenin gelecek vizyonu ve kalkınma modelini hayata geçirmek gerekiyor. Gaziantep’te 2002 yılında başladığımızda şehir vizyonu çalışmamızda ‘taşımacılık’ ilk maddeydi. Turizm, tarım, ticaret diğer konularımızdı. Bu konularda taşımacılığı iyi yönetemezsek bu hedeflere ulaşamayız. Biz bir taraftan sanayi altyapımızı güçlendiriyoruz. İlçe bazlı kalkınmayla ilgili çalışma yürütüyoruz. Şehrin rekabet etme gücüyle ilgili hizmet sektöründe tesisleştik ama dünya başka şeyler görmek istiyor. Kapadokya’ya gelen Asyalı turisti biz buraya getirmek için çalışıyoruz.”

 

ORTADOĞU PAZARINDAKİ BÜYÜK FIRSATLARDAN YARARLANABİLİRİZ

 

Doğru uçuş modellerinin iyi organizesiyle gelen uçakların boş olmasının mümkün olmayacağına dikkati çeken Şahin, şöyle konuştu:

 

“Buraya gelenler şehrin ne kadar önemli ve kültür hazinesi olduğunu söylüyor. Hizmet sektöründe pandemi sonrası yeni bir dönem başladı. Biz eğitimleri tamamladık. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak en önemli gücümüz koordinasyonumuz. ‘Sen, ben yok biz varız’ diyerek çok hızlı koordine oluyoruz. Hizmet sektöründe lojistiği, en uygun ve kaliteli uçuşu sağlayamazsak turist gelmeyebilir. Gaziantep’in istediği Bodrum ve Dalaman iç hattı olmazsa olmazımız çünkü aktarmalı uçuşlarda yolcular yolda yoruluyor. Sizlerle birlikte yabancı hedef kitleyi buraya getirecek lojistik desteği oluşturacağız. Antalya’da çok sayıda yaşayan İngiliz ve Alman var. Onlar için bu bölge çok önemli. Bundan dolayı altyapıyı oluşturacak çalışma sizlere de bizlere de kazandıracak. Çünkü gelenler çok mutlu ayrılıyor. Bu eksik hatları tamamladığımızda başta mevcut hatlar olmak üzere yurtdışı seferlerin tanıtımı çok önemli. Ortadoğu pazarında hem sanayi de hem de sağlık sektöründe Ortadoğu pazarındaki büyük fırsatlardan yararlanabiliriz. Burada sağlık sektöründe büyük bir potansiyel var.”

 

BUNUN SONUNDA ŞEHİR VE İNSANIMIZ KAZANACAK

 

Şahin, turizmde eksiklerin tamamlanmasıyla gelişmenin hızlı bir şekilde olacağını dile getirerek, “Bizim güçlü ve zayıf noktaları belirleyip, zayıf noktalarımızı güçlendirmemiz gerekiyor. Avrupa bugün bavul toplayacak yer hizmeti görevlisi bulamazken bizim bu sektörde gelişmemiz bir vizyonun göstergesi. En önemli kaynak beşeri sermaye ve bu ülkede dinamik bir nüfus var. Bizim ayrıca iyi pilotlara, hosteslere ihtiyacımız var. Bunların sonunda şehir, bölge ve bütün Türkiye büyüyecek. Hatay’dan başlayan, Mardin’e kadar giden yaklaşık 10 şehri ilgilendiren büyük bir bölgesel kalkınma projesi var. Bu yüzden bizim istediğimiz hızlı bir eylem planı. Hedef kitlelere ulaşmak gerekiyor. Deniz, kum, güneş için gelen turisti buraya, kültür turizmi için getirmemiz gerekiyor. Buna inanan bir belediyeyiz. Bunun sonunda şehir ve insanımız kazanacak” diye konuştu.

 

VALİ GÜL: GAZİANTEP’İN TURİZM VE TİCARET ANLAMINDA BÜYÜK BİR POTANSİYELİ VAR

 

Gaziantep’in potansiyeli hakkında yapılan açıklamadan memnun olduklarını belirten Gaziantep Valisi Davut Gül, “İnsanlar kolay ulaşabildiği, erişimin rahat olduğu, ulaşım kalitesinin yüksek olduğu yerleri tercih ediyor. Gaziantep’in turizm ve ticaret anlamında büyük bir potansiyeli var. Yolculukların aktarmalı değil şehre direkt yapılmasını bekliyorlar, istiyorlar. Böyle olduğunda potansiyel hem havayolu için hem şehir için bir sinerjiye dönüşecek.

 

KOWNATZKİ: BÖLGE TURİZMİNİ VE EKONOMİSİNİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

 

SunExpress CEO’su Max Kownatzki ise şunları söyledi:

 

“Anadolu’nun en güçlü ekonomisi, kültürel ve gastronomik mirasına sahip şehirleri arasında yer alan Gaziantep, sanayi alanındaki büyümesi ve yüksek turizm potansiyeli ile bizim için çok önemli bir şehir. SunExpress olarak, direkt uçuşlarımızla Gaziantep ile Avrupa’nın büyük şehirleri arasında köprü kurmaya devam ediyoruz. Şu anda Gaziantep’ten Antalya, İzmir, Basel, Berlin, Düsseldorf, Frankfurt, Londra, Stuttgart, Hannover ve Zürih gibi şehirlere haftada 33 direkt uçuşumuz bulunuyor. Gaziantep’e hizmetlerimizi artan uçuş sıklığı ve yeni destinasyonlarla sürdürmeyi planlıyoruz. Türkiye’nin turizm elçisi olarak hareket eden bir hava yolu olarak Gaziantep’in ve bölgenin turizm ve ekonomisine destek vermeye devam edeceğiz.”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.