Başkan Şahin: Kiev’de ölen her bir çocuk, her bir anne için büyük bir üzüntü içindeyim « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

19 Mayıs 2024 - 19:10

Başkan Şahin: Kiev’de ölen her bir çocuk, her bir anne için büyük bir üzüntü içindeyim

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İtalya’nın Floransa kentinde ‘Akdeniz’de Barış’ temasıyla düzenlenen Akdeniz Belediye Başkanları Forumu’na katıldı.

Başkan Şahin: Kiev’de ölen her bir çocuk, her bir anne için büyük bir üzüntü içindeyim
Son Güncelleme :

26 Şubat 2022 - 17:34

12 views

Başkan Fatma Şahin, forumda yaptığı konuşmada Ukrayna’da yaşananlara dikkati çekerek, “Bir kadın, bir anne, bir başkan olarak, yaşadığımız zaman bizim canımızı acıtıyor. Kiev’in çocukları, Ukrayna’nın çocukları, Halep’in, Suriye’nin çocukları ölüyor. Çocukları öldüğü bir dünyada hiç kimse masum değildir.” dedi.

ŞAHİN: BİZİM MEDENİYETİMİZ ‘ÖLDÜRME’ DİYOR

Forumdaki konuşmasında demokrasi ve diyalog sürecinin öneminin altını çizen Başkan Şahin, “Floransa Belediye Başkanı’nın söylediği ‘kentler birleşirse milletler birleşir, devletler birleşir’ sözüne bütün yüreğimle inanıyorum. Biz hepimiz ortak bir coğrafyanın, ortak bir tarihin, ortak bir medeniyetin evlatlarıyız. Bizim medeniyetimiz öldürme diyor. Bizim medeniyetimizde bütün peygamberlere iman ediyoruz ve Hazreti İbrahim hepimizin dedesidir, ortak peygamberimizdir. Bizim medeniyetimizde ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ diyor. Bizim medeniyetimizde Yunus Emre; ‘Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım. Sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz. Biz gelmedik kavga için’ diyor. Hz. Mevlâna, ‘Barış kalpte başlar’ diyor.” diye konuştu.

ŞAHİN, DÜNYA BARIŞI İÇİN SÖYLEMİN BİR AN ÖNCE EYLEME GEÇMESİ GEREKTİĞİNİ VURGULADI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak, 2014’ten beri 500 bin mülteciyle birlikte yaşadıklarını ifade eden Şahin, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Diğer ülkelerin yaptığı gibi duvarlar örebilirdik, teller çevirebilirdik. Bugün 3 milyon çocuğun ve kadının öldüğü, öldürüldüğü bir coğrafyaya tanıklık edebilirdik. İşte bu olmasın diye, Ege Denizi’nde Aylan bebekler ölmesin diye, bütün gücümüzle çalışıyoruz. Bu gibi diyalog ortamını çok önemsiyoruz. Ben göçün, savaşın bir sonuç olduğuna inanıyorum. Bunlar olmasın diye, bu masaların daha güçlü şekilde söylemden eyleme geçmesini, dünya barışı için daha çok yapılması gereken iş olduğunu düşünüyorum.”

“PETROLÜN, DOĞAL GAZIN BİR DAMLA KANDAN DAHA FAZLA ÖNEMSENDİĞİ BİR DÜNYA SÜRDÜRÜLEMEZ”

Sosyal adaletin sağlanmadığı, yoksulluğun önlenmediği, terörizmin desteklendiği bir dünyada daha çok gözyaşı döküleceğinin altını çizen Şahin, “Bir damla doğal gazın, bir damla petrolün, bir damla kandan daha önemli olduğu bir dünya sürdürülemez. Sürdürülebilir kalkınma için insanı merkeze almamız, çevreyi korumamız ve bunu birlikte başarmamız gerekiyor. O yüzden Sayın Cumhurbaşkanımız, Birleşmiş Milletler’de ‘Dünya 5’den büyüktür’ diyor, ‘daha adaletli bir dünya mümkündür’ diyor.” ifadelerini kullandı.

“AKDENİZ ÇOCUKLARIN SOĞUK MEZARI OLMASIN”

Başkan Fatma Şahin, sözlerini şöyle tamamladı:“Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak da bütün gücümüzle bölgemizde barış olsun, Akdeniz çocukların soğuk mezarı olmasın, Akdeniz barışın, kardeşliğin, sevginin, muhabbetin denizi olsun diye buradayız. Bunun için de sonuna kadar mücadele edeceğimizi ifade ediyor, yüce heyetinizi saygıyla sevgiyle selamlıyor. Ukrayna’da Kiev’de ölen her bir çocuk, her bir anne için büyük bir üzüntü içinde olduğumuzu belirtiyor, yapılan bu savaşların hepsini kınıyorum.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.