Beyaz Zambaklar Ülkesinde – Kitap Özeti Oku, Konusu, Karakterleri Ve Sayfa Sayısı « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

16 Haziran 2024 - 14:17

Beyaz Zambaklar Ülkesinde – Kitap Özeti Oku, Konusu, Karakterleri Ve Sayfa Sayısı

Beyaz Zambaklar Ülkesinde – Kitap Özeti Oku, Konusu, Karakterleri Ve Sayfa Sayısı
Son Güncelleme :

13 Nisan 2023 - 14:46

12 views

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı da günümüzde hala tercih edilen başarılı kitaplardan biridir. Özellikle, Atatürk’ün askeri okulların müfredatında olmasını emrettiği bu kitabın özeti de oldukça fazla tercih edilir.

Kitap Özeti

İsveç egemenliğinde yaşayan Finlandiya’da tüm yönetim İsveçlilere göre işler. Doktorlar, askerler ve öğretmenler de İsveçlidir ve Finlandiya halkını da küçük görürler. Bir gün yaşanan siyasal gelişmeler neticesinde Ruslar, Finlandiya’ya saldırır.

Ülkenin yarısını ele geçirirler. Rus Çarı, Finlandiyalı halka istedikleri hak ve özgürlükleri vereceğini söyler. Bundan itibaren bölgedeki halk, kendi kültürlerine göre yaşamlarını sürdürmeye başlar. Bu kültürü yayma görevi ise zeki bir aydın olan Snelman’a verilir.

Snelman, diğer tüm aydınlardan da bildikleri tüm Fin halkının kültürünü küçük görmeden ve değiştirmeden halka anlatmaya başlamalarını ister. Din adamları da bu konuda halkı motive ederek çalışmalara başlar.1816’da Finlandiya ve Rusya arasında imzalanan anlaşma ile parlemento sistemi gelir.

Bunun ardından ise devlet yönetiminde İsveçlilerin sayısı azalmaya, Finlandiyalıların artmaya başlar. Snelman bu aşamada da devlet adamlarından halkı bilgilendirmeye devam etmek için destek ister. Askeri eğitime de önem vererek ordu içerisinde de gereken eğitimlerin verilmesini sağlar.

Finlandiya’da yaşayan tüm ailelerin oğullarını askere göndermelerini ister. Kışlalarda da bu sırada askerleri bilinçlendirmek ve geliştirmek için eğitimler verilir. Bu sayede her anlamda ülkelerine yararlı gençler olmaları amaçlanır. 

Snelman ve ona destek olan aydınlar sayesinde Finlandiya halkı eski kötü günlerinden kurtulur. Artık gelişmekte olan ülkeler kategorisinde yer alır. Önceden bataklığın içerisinde olan bir ülkeyken artık gelişen ve halkının bilinçlendiği bilime ve kültüre önem veren bir halk olur.

Bu sayede Finlandiya halkı da İsveçliler tarafından maruz kaldıkları aşağılanma, küçük görülme gibi durumlardan da kurtulmuş olurlar. Özgür ve bilinçli bireyler olarak artık yaşamlarını sürdürürler.

Konusu

Grigory petrov tarafından yazılan bu eser, yazarın çıktığı Finlandiya yolculuklarından izler taşır. Özellikle halkın yaşadığı durumu, cehaletten kurtulmak için oldukça az sayıda aydının kendi mücadelesini anlatır. 

Karakterleri ve Sayfa Sayısı

140 sayfadan oluşan bu başarılı eserin temel karakterleri şu şekildedir:

Yazar

Snelman

Askerler

Köylüler

Devlet adamları

Öğretmenler

Rus Çarı

Memurlar

Subaylar

Din adamları

Karakterleri ile toplumun her kesimine yer vermiş olan bu eserde, halktaki aydınların mücadeleleri oldukça dikkat çeker.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.