“BİR  AVUKAT SİYASİ HAYATIN İÇİNDE DE OLMALIDIR” « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

21 Haziran 2024 - 21:33

“BİR  AVUKAT SİYASİ HAYATIN İÇİNDE DE OLMALIDIR”

“BİR  AVUKAT SİYASİ HAYATIN İÇİNDE DE OLMALIDIR”
Son Güncelleme :

05 Nisan 2023 - 22:09

12 views

Gaziantep’te başarılı bir avukat olarak adından sıkça söz ettiren Av. Önder Alkurt, CHP’den Gaziantep Milletvekili aday adayı oldu. Ay Medya Grup’u ziyaret ederek gündemdeki konular ve projeleri hakkında çeşitli bilgiler veren Alkurt, bütün avukatların siyasi hayatın içinde olduğunu belirterek, kentte yaşanan hukuksuzluğu ve adaletsizliği çözeceklerini ifade etti.

CHP Gaziantep Milletvekili Aday Adayı Av. Önder Alkurt, bütün avukatların siyasi hayatın içinde olduğunu belirterek, “İlk öncelikle hukuksuzluğu ve adaletsizliği çözeceğiz. Bu kentte hukuksuzluğu, adaletsizliği çözdüğümüz zaman hepsini çözeceğiz. Maalesef ki yaşadık, yaşıyoruz da bu kentte adaletsizliği çözdüğümüz zaman bu kent daha da güzelleşecek daha da mutlu olacak” dedi.

 “BİR  AVUKAT SİYASİ HAYATIN İÇİNDE DE OLMALIDIR”

Gaziantep’te 15  yıldır Avukatlık  yaptığını belirten CHP Gaziantep Milletvekili aday adayı Av. Önder Alkurt,

“Aslen Nizipliyim ama 95 yılından bu yana Gaziantep’te yaşamaktayım. 18 yaşından beri siyaset yapıyorum. Aktifte bir siyasi hayatım oldu. Gaziantep CHP’si gençlik kolları başkanlığı yaptım, 2 dönem il başkan yardımcılığı yaptım, Gaziantep Nizip ilçesinde belediye başkan adayı oldum. Dolayısıyla benim siyasete başlamam 18 yaşından beri aktif bir şekilde devam ediyor.  Siyaset işimizin bir parçası.  Ben bütün avukatların siyasi hayatın içinde olduğunu biliyorum zaten. Çünkü avukatlar toplumsal olayları biliyor. Aynı zamanda bir avukat siyasi hayatın içinde de olmalıdır. Neden derseniz, bu ülkede yaşanan bir sorun varsa mutlaka hukukun içinden geçmiştir. Bugün Gaziantep’e geldiğimizde Gaziantep’te 2022 yılının sonunda adliyede açılan icra takibinin sayısı 200 bin. Bu ne demek 5 kişilik bir aileden 1 milyon kişi doğrudan veya dolaylı hacizli. Bu siyasetin alanı mı? Evet. Bu aşamaya nasıl gelindi asıl buna bakmak lazım.  Dolayısıyla hem hukuk hem siyaset iç içe geçmiş durumda olduğu için ve bunun temel sebebinin ne olduğunu biz hukukçular daha iyi bildiği için bu noktada siyaseti daha anlamlı buluyorum. Bu kentte şu anda 10 aile mahkemesi var. Bu mahkemelerde yıllık 14 bin tane insan boşanma davası açıyor. Bu da bir temel sorun bunun nedenini kim bilecek. Biz avukatlarda şöyle bir şey var. Kişi yeri geldiğinde eşine bile anlatamadığı şeyi avukatlarına anlatıyor. İşte avukat bunu bildiği zaman toplumsal sorunun da ne olduğunu anlıyor”dedi.

 

 “CHP SOSYAL DEMOKRASİNİN BÜTÜN İLKELERİNİ TAŞIYOR”

Alkurt, “CHP’nin bizim için önemi, en temel ilkesi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir partisi olmuş olması. İkinci temel sebebi ise sosyal demokrasinin bütün ilkelerini taşımış olması. Bu nedir diyecek olursanız? Halkın temel sorunlarını bu 6 okta çözebilme noktasında topluma en iyi yönetilme şeklinin de bu olduğunu düşündüğümüz içinde CHP içerisindeyiz. Adalet, hukuk kavramlarının ne olduğunu daha iyi bildiği için, toplumun özgürleşmesine yardımcı olduğu için CHP içinde yer alıyorum ve bundan da çok mutluyum” dedi.

 

“BU KENTTE HUKUKSUZLUĞU, ADALETSİZLİĞİ ÇÖZECEĞİZ”

 Alkurt, “Ben eğer milletvekili olursam başta bu adaletsizliği çözeceğiz. Bu kentte hukuksuzluğu, adaletsizliği çözdüğümüz zaman hepsini çözeceğiz. Maalesef ki yaşadık, yaşıyoruz da bu kentte adaletsizliği çözdüğümüz zaman bu kent daha da güzelleşecek daha da mutlu olacak. Ben bu kentte hukuksuzca cezaevinde yatan, babası için annesi için gecelerini uykusuz geçiren çocukların vebali benim üstüme gibi hissediyorum. Niye benim üstüme? İnsanlar eşine söylemediği şeyi avukatlarına söylüyor. Ve yaşadıkları özlemi en iyi biz biliyoruz. Bu nedenle bu hukuksuzluğu çözmek içinde bu kentte adayız” diye konuştu

  

“BEN İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSUYUM”

 Alkurt, “Ben insan hakları savunucusuyum. İnsan hakları dediğim zaman toplumun bütün kesimi için söylüyorum. Kim mağdur olmuşsa onun temsilcisi ben olacağım. Bu durum ise sadece şimdi değil, hep böyleydi ve hep de böyle olacak.  Bu kentte kim mağdur olmuşsa onun haklarını savunacağım. Kimin bana ihtiyacı varsa her zaman olduğu gibi bu saatten sonra daha da çok yanlarında olacağım. Toplumun daha iyi, daha güvenilir bir hayat sürmesi için bende bu kentte elimden geleni yapacağım” şeklinde konuştu.

 

“TOPLUMUN SORUNLARINI ÇÖZMEK İÇİN ADAYIZ”

 Alkurt, “Gaziantep’in birçok sorunu var. Açlığın olduğu ekonomik sıkıntının olduğu bütün kentlerde siz hiçbir şeyi çözemezsiniz. Bugün icra takibine düşen insanların sayısı çok fazla. Bunu çözebilmek için önce bu insanların evine ekmek girecek. Ekmek gittiği zaman toplumsal anlamda insanlar birbirlerine nefret eder gibi bakmayacak. İnsanlar sabah ben nasıl kahvaltı yapacağım dediği zaman asıl sorunlar orada başlıyor.  Ben kaç aile biliyorum çocuklarının önüne zeytin bile koyamayan. Bu tamamen AKP hükümetinin son 22 yılda  yapmış olduğu en kötü politikalarla bu seviyeye gelmiş olmasından kaynaklanıyor. Bizde toplumun  sorunlarını çözmek için adayız”dedi

 

“ENKAZIN ALTINDA İNSANLIK KALDI, ENKAZIN ALTINDA SİYASAL İKTİDAR KALDI”

 Sel ve depremlerin gölgesinde seçime gidildiğini ifade eden Alkurt, “Enkazın altında hala birçok cesetin olduğunu biliyoruz. Maalesef ki depremin altında siyasi kaldı. Yani 50 bine yakın insan vefat etti bu ülkede ancak bu enkazın altında insanlık kaldı, bu enkazın altında siyasal iktidar kaldı. Bu enkazın altında kalan insanların vebalini de ödeyeceklerini düşünmüyorum”dedi

 

“EN BÜYÜK DESTEKÇİM EŞİM SONRA BU KENTİN VATANDAŞLARI”

 Alkurt, “Benim bu yolculukta en büyük destekçim eşim. Eşim çok destek sağlıyor bana. Hem anne olmak hem de siyasetçinin eşi olmak ve birde iş kadını olması onun için zor. Fakat hem işini hem evini hem de siyasi anlamda desteği bizim için oldukça önemli en büyük destekçim bu sebeple eşim. Daha sonrada bu kentin vatandaşları geliyor” dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.