BİR AY SONRA DUYUP KONUŞABİLECEK « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

21 Haziran 2024 - 21:10

BİR AY SONRA DUYUP KONUŞABİLECEK

BİR AY SONRA DUYUP KONUŞABİLECEK
Son Güncelleme :

05 Şubat 2023 - 17:13

10 views

Gaziantep’te doğuştan işitme engelli olan 6 yaşındaki Hatice Polat’ın duyabilmesi için beyin sapına işitme implantı yerleştirildi. Türkiye’de nadir yapılan ve en zor ameliyatlardan biri olan beyin sapına implant yerleştirme, duyma bozukluğu olan hastalara da umut ışığı oldu.

Gaziantep’te  doğuştan işitme kaybı olan 6 yaşındaki Hatice Polat’a, Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mücahitler Ek Binası’nda Doç. Dr. Secaattin Gülşen ve Prof. Dr. Yıldırım Bayazıt tarafından beyin sapı koklear implant ameliyatı yapıldı.

BEYİN SAPINDAKİ İŞİTME ÇEKİRDEĞİNE PROTEZ TAKILDI

Doç. Dr. Secaattin Gülşen, “Bu ameliyat kulak, burun, boğaz alanındaki en ileri, en uç ameliyatlardan bir tanesi. Beyin sapı koklear implantasyonu dediğimiz bir ameliyat. Hiç işitemeyen ve iç kulak yapıları tamamen gelişmeyen koklear implantsyonu mümkün olmayan hastalarda direkt işitme protezini beyin sapındaki işitme çekirdeğine yerleştirme ameliyatıdır. Bu ameliyat Türkiye’de sayılı merkezlerde uygulanabiliyor ve Gaziantep Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi de bu merkezlerden bir tanesi. Ameliyat yaklaşık 4 saat sürdü. Doğuştan her iki iç kulaklar yapıları gelişmeyen 6 yaşındaki Hatice kızımız işitemiyordu ve konuşamıyordu. Kızımızın sağlığına kavuşabilmesi için bu ameliyatı yaptık. Bu süreçte cihaz alımı için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Valiliği’nin destekleri oldu. Prof. Dr. Yıldırım Bayazıt hocamız İstanbul’dan gelerek ameliyata katıldı” dedi.

BİR AY SONRA DUYUP KONUŞABİLECEK

Ameliyatın başarılı geçtiğini ve bir ay içerisinde küçük Hatice’nin duyabileceğini belirten Gülşen, “Ameliyat gayet başarılı geçti. Beyin sapına cihazı yerleştirdik. Ameliyat anında da ölçümlerimizi yaptık. Cihazın yerinde olduğunu doğrulayarak yanıtları da aldık. Hastamızı serviste takip ediyoruz, şuan herhangi bir sıkıntısı yok. Hasta yara iyileşmesini tamamladıktan sonra iki parçadan oluşan cihazın dış parçasını da yerleştirerek işitmesini sağlayacağız. Çocuğumuzun işitmesi yaklaşık olarak bir ay sonra dış parça aktivasyonu yapıldığında başlayacak” dedi.

KIZIMIN DURUMUNA ÇOK ÜZÜLÜYORDUM

Kızının ilk kez duyabileceğini ve çok duygulandığını belirten anne Meryem Polat, “Bir anne olarak kızımın durumuna çok üzülüyordum. Artık hem duyabilecek hem de konuşabilecek. Kızım doğuştan duymuyor ve derdini hep işaret diliyle anlatmaya çalışıyordu. Bazen kendisini anlayamıyorduk ve böyle olunca da kızım çok ağlıyordu. Çok araştırmaların ardından bu ameliyatı olmaya karar verdik. Doktorlar da bu ameliyatın çok ağır bir ameliyat olduğunu söyledi. Kızımın ameliyatı çok iyi geçmiş. Doktorlar bir ay içerisinde dış kulağına takılacak cihazla duyabileceğini söyledi. Şu an çok mutluyum. İnşallah artık hem duyabilecek hem de konuşabilecek” ifadelerini kullandı. GÜLBURCU ERMAYASI

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.