BİZLERİ YOLUMUZDAN HİÇ KİMSE  ALIKOYAMAZ « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

21 Mayıs 2024 - 09:49

BİZLERİ YOLUMUZDAN HİÇ KİMSE  ALIKOYAMAZ

BİZLERİ YOLUMUZDAN HİÇ KİMSE  ALIKOYAMAZ
Son Güncelleme :

05 Nisan 2022 - 20:07

12 views
Gaziantep Baro Başkanı İskender Kahraman, iş alanlarının daraldığın ve  şiddete maruz kaldıklarını belirterek ‘’Savunma zarar görürse toplum ve kamu düzeni zarar görür. Savunma makamını temsil eden biz avukatların  yargılamanın dışına çıkarılmaya veya etkinliği azaltılmaya çalışılıyor.  Yargının keyfiliğini engelleyen tek unsur avukatlardır’’ dedi.
**Gaziantep’te  5 Nisan Avukatlar Günü kutlandı. Gaziantep Barosu “5 Nisan Avukatlar Günü” dolayısıyla basın açıklaması yaptı.15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasına, Baro Başkanı ve baro üyeleri katıldı. Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Baro Başkanı İskender Kahraman, Hukukun üstünlüğüne vurgu yaptı.
Gaziantep Barosu  5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan Baro Başkanı İskender Kahraman, “Yargının  üç ayağından biri olan biz savunma makamı mensupları mesleğini icra ederken,  iş alanlarının daraltılmasından doğan sıkıntıların yanında, fiziksel şiddet mağduru olmaya da başlamıştır’’ dedi.
TARİHE YÖN VEREN BİR ÇOK ÜNLÜ AVUKATTI
Gaziantep Baro Başkanı İskender Kahraman, tarihe yön veren bir çok ünlünün avukat olduğunu belirterek ‘’ilk olarak 5 nisan 1958 günü kutlanan avukatlar günü tam 64 yaşındadır. Ancak avukatlık tarihi yüz yıllar öncesine dayanmaktadır. En eski zamanlarda dahi avukatlık mesleği toplumda en üst seviye de kabul edilen saygın bir meslektir. Tarihe yön veren önemli isimlerin neredeyse tamamı avukattır. Örneğin Marcus Tullius, Çiçero bir avukattır. Gandhi, Nelson, mandela ve Eski yunanı oluşturan senatonun yarıdan fazlası avukattır. Tarihi geçmişi ve saygınlığı olan bu mesleği icra etmek avukat olarak anılmak anlatılmaz bir duygudur. Tarihten günümüze gelinceye kadar her dönemde avukatlık mesleği yani savunma makamına zarar verilmeye çalışılmış ve gücü ve etkinliği zayıflatılmaya çalışılmıştır. Ancak her seferinde savunma makamı olan bizler dimdik ayakta durmayı başardık ve başarmaya devam edeceğiz. Çünkü bu mesleği bu noktaya bizler getirmedik . Ancak korumak ve ilerletmek bizlerin asli görevidir.  Bu görev belki de Türkiye’de ki mücadelenin en büyük örneklerinden  olan ilk kadın avukatımız Süreyya Ağaoğlu’na borcumuzdur. Kendisini saygı ve rahmetle bir kez daha anıyoruz. ‘’ dedi.
BİZLERİ YOLUMUZDAN HİÇ KİMSE  ALIKOYAMAZ
Kahraman ‘’Yargının  üç ayağından biri olan biz savunma makamı mensupları mesleğini icra ederken artık iş alanlarının daraltılmasından doğan sıkıntıların yanında fiziksel şiddet mağduru olmaya başlamıştır. Sadece işini yapan meslektaşım, yaptığı iş nedeniyle hasım kabul edilip saldırılara maruz kalmakta ve maalesef hayatlarını kaybetmektedir. Bu en kötü haliyle sonuçlanan saldırılardır. Bunun yanında haciz mahallerinde, duruşma salonlarında ve adliye koridorlarında da benzer saldırılar maalesef yaşanmaktadır. Avukat icra dosyasından tahsil ettiği parayı cebine koymamaktadır, tahsil edip müvekkiline ödemektedir. Ancak yapılan algı politikalarıyla avukatlık mesleği hedef haline getirilmeye çalışılmaktadır. Ancak dediğimiz gibi bunların hiçbiri bizleri yolumuzdan alıkoyamaz.  Savunma makamını temsil eden biz avukatlar ülkenin bir çok yerinde görüyoruz ki yargılamanın dışına çıkarılmaya veya etkinliği azaltılmaya çalışılıyor. Halbuki avukat demek halk demek, vatandaşın hukuku demek, adil yargılama ve hukukun üstünlüğü demektir. Bunlar en ufak bir zarar görürse toplum zarar görür kamu düzeni zarar görür. Yargının keyfiliğini engelleyen tek unsur avukatlardır. Bu algıdan ve uygulamadan dönülmesi elzemdir. ‘’ dedi.
KAMU KURUMU NİTELİĞİNDE MESLEK KURULUŞUYUZ
Büyük fedakarlıklarla çalıştıklarını anlatan Kahraman ‘’Baroya kayıtlı avukatlarımız Türkiye’nin her yerinde adli yardım ve CMK hizmetlerini büyük bir fedakarlıkla yürütmektedir. Şartların ne kadar olumsuz ve yetersiz olduğu açıktır. Resmi olarak açıklanan avukatlık asgari ücret tarifesinin çok çok altında ücretlere bu hizmetler sağlanmaya çalışılmaktadır. Bunun yanında bu ücretlere birde vergi yükü binmektedir. Zorunlu müdafilik ve adli yardım görevlendirmelerinden dolayı yapılan ücretlendirmelerin vergi dışı tutulması artık bir zorunluluktur. Şu an itibariyle bile adli yardım görevlendirmesi yapılan meslektaşlarımız aldıkları davaların ücretleri dahi çok geç ödenmektedir. Bu mağduriyetlerin bütçeyi arttırarak önüne geçilmesi gerekmektedir. Mesleğimizin ve meslektaşlarımızın son zamanlarda yaşadığı sıkıntılar önceki yıllarda münferit bir kaç örnekle anlatılıyor iken bugün geldiğimiz noktada her adliyede her kademede bu sıkıntıları duymaya ve bizzat yaşamaya başladık. En son olarak avukatlık mesleğini icra ederken bir meslektaşımız altı dolduralamamış alalede bir şikayet ile hatta muhtemelen şikayet olunan tarafı avukat olmasa aylarca işlem görmeyecek bir şikayet dosyası ile avukatlık mesleği göz ardı edilerek hatta bize göre kasıtlı bir şekilde hiçbir hukuk kuralı , hiçbir usul ve esas göz önüne alınmadan tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmiştir. Sayın mahkeme tarafından da sanki bizlere ödül veriliyormuş gibi adli kontrol kararı uygulanarak tutuklama talebi reddedilmiştir. Bu durum sadece biz avukatların değil hukukçuyum diyen hiç kimsenin kabul edebileceği bir durum değildir. Avukatlar kamu hizmeti görmektedirler bağlı bulundukları barolar kanunla kurulmuş” kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşudur”. Bu gerçeği unutanlara hatırlatmakta boynumuzun borcudur. ‘’ diye konuştu.
TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ VE BAROLARIN KURUMSAL YAPISINA EL SÜRÜLMEMELİ

Kahraman sözlerini söyle sürdürdü: ‘’Türkiye Barolar Birliği ve baroların kurumsal yapısı el sürülmemesi gereken vatandaşın hukukunu ayrıca kamu düzenini hukuk devleti ilkesi gereğince sonuna kadar koruyan kurumlardır.  Barolar ve avukatlar yargının keyfiliğinin önünü kesen en önemli unsurdur. Son olarak Gaziantep adliyesinde uygulanan pilot icra uygulaması halen topallamaktadır. Bu dairede çalışan müdürlerimiz ve memurlarımız , başsavcımız bu işleyişin düzelmesi için sürekli gayret içerisindedir. Ancak burayı bilmeyen dışarıdan ahkam kesenlerin fikirleri ile burasının yürütülmesi mümkün değildir. Avukatlara kapanan kapılar yapılan görüşmeler neticesinde hem icra müdürlerimiz hem de başsavcımızın istişaresi sonucu yakın zamanda meslektaşlarımıza açılacaktır. Mesleğini icra ederken hain saldırlar sonucu şehit olan başta baromuzun değerli Üyesi Av. İsmail Akkaya’yı, yine görevi başında şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Selim Kiraz’ı, Bursa barosuna kayıtlı olan Av. Özgür Aksoy’u, Kocaeli Barosuna kayıtlı Mehmet Samim Geredeli’yi  saygı ve rahmetle anıyoruz.’’

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.