Borsa ve kriptoda gelir vergisi yok « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

25 Temmuz 2024 - 18:42

Borsa ve kriptoda gelir vergisi yok

Borsa ve kriptoda gelir vergisi yok
Son Güncelleme :

13 Haziran 2024 - 10:38

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, borsa ve kripto para piyasalarındaki vergi tartışmalarına netlik kazandırdı. Bloomberg’e açıklama yapan Bakan Şimşek, borsa ve kripto paralarda kazanca dayalı gelir vergisi uygulaması öngörmediklerini belirtti. Şimşek, “Çok sınırlı bir işlem vergisi gündemimizde” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, borsa ve kripto para piyasalarındaki vergi tartışmalarına netlik kazandırdı. Bloomberg’e açıklama yapan Bakan Şimşek, borsa ve kripto paralarda kazanca dayalı gelir vergisi uygulaması öngörmediklerini belirtti. Şimşek, “Çok sınırlı bir işlem vergisi gündemimizde” dedi.

 

Vergide Adalet ve Etkinlik Hedefi

Bakan Şimşek, açıklamasında vergide adalet ve etkinliği sağlamak istediklerini vurguladı. Amaçlarının vergilendirilmemiş hiçbir alan bırakmamak olduğunu ifade eden Şimşek, bu çerçevede hazırladıkları vergi paketiyle ilgili detayları paylaştı. Kripto varlıklar ve hisse senetlerinde kazanca dayalı bir vergi planlamadıklarını tekrarlayan Şimşek, çok sınırlı bir işlem vergisinin gündemde olduğunu söyledi.

 

Borsada Negatif Seyir

Vergi iddialarının ardından borsada panik satışları yaşandı. BIST 100 endeksi dün yaşanan düşüşün ardından bugün de yüzde 0,4 kayıpla 10.323 puandan işlem gördü. Ekonomistler, finansal varlıkların adil bir vergi dağılımı açısından vergilendirilmesinin önemli olduğunu belirtti. Ayrıca, bu süreçte yetkililerin şeffaf iletişim kurarak dezenformasyonların önüne geçmesi gerektiği vurgulandı.

 

Mevcut Uygulamalar ve Geçmiş Düzenlemeler

2008 yılında borsadaki işlemlerden elde edilen kârlar üzerindeki stopaj oranı yüzde 10’dan yüzde 0’a indirilmişti. Mevcut uygulamada, hisse senedi alım satımı üzerinden alınan bir işlem vergisi bulunmuyor. Yeni düzenlemelerle ilgili çalışmalar devam ederken, vergi paketi hakkında daha fazla detayın önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Bu gelişmelerle birlikte, yatırımcıların ve piyasa aktörlerinin yeni vergi düzenlemelerine dair güncellemeleri yakından takip etmesi önem taşıyor.

 

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN