’BU ÜLKENİN HALİ NE OLACAK’’ « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

21 Haziran 2024 - 21:27

’BU ÜLKENİN HALİ NE OLACAK’’

’BU ÜLKENİN HALİ NE OLACAK’’
Son Güncelleme :

14 Mart 2023 - 21:00

14 views

Ramazan ayına sayılı günler kala, ramazan kolisi fiyatları geçtiğimiz yılın Ramazan Ayına göre yüzde 100’ün üzerine çıkarak rekor kırdı.

Ramazan’ın başlamasına günler kala Gaziantepli vatandaşları heyecan sararken, gıda ürünlerinin fiyatı da belli olmaya başladı. Geçen yıl en küçük Ramazan kolisinin fiyatı 99.90 liradan satılırken, bu yıl fiyat 249.90 liraya yükseldi.

Ramazan ayının yaklaşmasıyla, Gaziantep’teki zincir marketler Ramazan erzak paketlerini değişik içerik ve fiyat seçenekleriyle müşterilerine sunuyor. Fakat, Ramazan kolilerinde son 1 yılda yaşanan fiyat değişimi de oldukça dikkat çekiyor. Öyle ki, marketlerde satılan Ramazan kolilerinin 1 yıllık fiyat değişimleri yakından incelendiğinde, fiyat artışlarının Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı şubat ayı gıda enflasyonunun üzerinde kaldığı görülüyor. TÜİK’in şubat ayı gıda enflasyonunu yıllık yüzde 69.33 olarak açıklamasına rağmen, bazı marketlerde Ramazan kolilerinin 1 yılda yüzde 150’ye kadar zamlandığı fark ediliyor.

Ramazan ayının yaklaşmasıyla kumanya ve erzak kolileri de satışa çıkmaya başladı. Zincir marketler, farklı boyut ve sayıda ürün içeren kolileri satışa çıkarırken, gıda fiyatlarında izlenen yükseliş, Ramazan kolilerine de etkiledi.

Yaptığımız araştırmaya göre, geçen yıl zincir marketlerde 100 TL’nin altında Ramazan kolisi almak mümkün iken, bu yıl marketlerde 250 TL’den daha ucuza Ramazan kolisi bulunmuyor.

Bu yıl en küçük Ramazan kolisindeki fiyat artışı yüzde 100’ün üzerinde oldu. Geçen yıl en küçük Ramazan kolisinin fiyatı 99.90 liradan satılırken, bu yıl 249.90 liradan satışa sunuldu.

Koli içeriği, koli boyut ve fiyatlarıyla ilgili market işletmecisiyle görüştük. Kolileri bütçeye ve tercihe göre hazırladıklarını ifade eden İşletme Sahibi Savaş Güneş, geçen seneye göre fiyatlar arttı dedi.

GÜNEŞ: ‘’KOLİLERİ TERCİHE, BÜTÇEYE GÖRE HAZIRLIYORUZ’’

Market İşletmecisi Savaş Güneş, ‘’Mağazamızda 2 tip ramazan kolisi mevcut biri küçük koli diye adlandırdığımız 11 kilogram şeklinde olan tercihe göre şekillenip doldurulan koli oluyor. Diğeri ise 20 kilo şeklinde hazırlanan büyük boy Ramazan kolisi oluyor. Genelde vatandaş küçük boyu tercih ediyor ancak büyük işletmelerin tercihi büyük boy Ramazan kolisinden yana oluyor. Koli içerisindeki ürünlere değinecek olursam; Küçük kolide makarna pirinç fasulye çay şeker tuz yağ kahvaltılık zeytin helva gibi ürünler yer alırken büyük kolilerde ise gramaj olarak daha büyük paketler ve çeşitler oluyor. Fiyatlar ise geçen seneye oranla arttı. Küçük koli geçen sene 250 lira bandında satışa sunulurken şimdilerde 420 lira olarak satılıyor, büyük koli ise geçen sene 400 liraydı bu sene 550 lira olarak satışa sunuldu’’ dedi.

 ‘’ÇADIRDA ZOR OLAN YAŞAMLARI KOLAYLAŞTIRMAK AMACIMIZ’’

İşletmeci Güneş, ‘’Deprem felaketi biliyorsunuz hayatımızı alt üst etti. Hepimize geçmiş olsun diyerek başlamak isterim ki Ramazan ayında da çadır kentte ve konteyner kentte yaşayan hiçbir vatandaşımızı unutmadık. Sahur için hem pratik hem doyurucu küçük kahvaltılık kitler hazırladık. Çadırda zor olan yaşamları kolaylaştırmak amacıyla bunları hazırladık. Bunun dışında yardım kuruluşlarına ve belediyelere özel tercihe göre setler koliler hazırlayıp taleplerini karşılamaya çalışıyoruz. Malum herkes bütçesine göre alışveriş yapıyor ve bizlerde buna dikkat ederek hazırlıklarımızı yapıyoruz’’ dedi.

ÜRÜN SAYISI AZALDI FİYAT ARTTI 

Kolilerde geçen yıl ortalama 33 ürün yer alırken, bu yıl ürün sayısı ortalama 30’a indi. Kolilerdeki ürün sayısının azaltılması, fiyata da yansıyor. Kolinin içinde bulunan temel gıda ürünleri salça, tuz, ayçiçeği yağı, un, kuru fasulye, çay, reçel, hazır çorba, küp şeker, makarna olarak sıralanıyor.

Yine geçen yıl en büyük olan ve lüks diye adlandırılan Ramazan kolisinin fiyatı 289.90 lira iken, bu yıl yüzde 89.6 artış ile 549.90 liradan satışa sunuldu. Diğer yandan bu yıl bazı zincir marketler Ramazan kolisini düzenlerken, içine koydukları ürünleri sayısını da azalttılar.

Deprem mağduriyeti devam ederken Gaziantepli vatandaşlar Ramazan ayı hazırlığında yaşanan fiyat artışından da oldukça mağdur.

ÇELİK: ‘’ZAMANIN GÖTÜRDÜĞÜ FİYATLAR BU ŞEKİLDE’’

Ramazan’a az kala değişiklik olduğunu düşünmediğini belirten ve fiyatlardan memnun olduğunu ifade eden Duran Çelik, ‘’Her sene olduğu gibi bu sene de koliyle aldım ihtiyaçlarımı ve bence fiyatlar doğal akışa göre arttı bana çok gelmiyor. Zamanın götürdüğü durum bu fiyatlar bu’’ dedi. 

ELMAS: ‘’BU ÜLKENİN HALİ NE OLACAK’’

Müslüm Elmas, ‘’Yapamadım. Nereye elimizi atsak yanıyoruz. Allah yardım etsin fakir fukaraya… 1 kg peynir olmuş 200 liranın üstü, zeytin pahalı, bakliyat, bulgur, simit, çay, şeker alamıyoruz. Bu ülkenin hali ne olacak? Vatandaş ne yapacak bu şekilde? Asgari ücret bu kadar artmasaydı keşke de bu kadar zamla karşı karşıya kalmasaydık’’ şeklinde konuştu.

EVREN: ‘’FİYATLAR ELİMİZİ KOLUMUZU BAĞLIYOR’’

Gülümser Evren, ‘’Şu an yapmadım. Yapacağım zamanı gelince… Birkaç gün sonra bütçemi ayarlayınca gidip alışveriş yaparım. Fiyatlar elimizi kolumuzu bağlasa da yapacak bir şey yok alacağım alabildiğim kadarını’’ dedi.

DEMİRKIRAN: ‘’HER ŞEY CEP YAKIYOR’’

İsmet Demirkıran, ’’Ramazan alışverişine hala başlamadım ama yapacağız. Mecburuz yani. Her şey pahalandı. Yüzde 300’ün üzerinde zamlandı her şey. Alışveriş yapacak olursam zaten bütçeme uygun şekilde en temel ihtiyaçlarımı azar azar alacağım. Her şey cep yakıyor’’ diyerek knuştu.

SAK: ‘’BENİM GÜCÜM ARTIK YETMİYOR’’

Fahrettin Sak, ‘’Henüz alışveriş yapmadık pahalı olduğundan dolayı… Ufak tefek ihtiyaçlarımı alacağım başka bir şey alamam benim gücüm yetmiyor’’ dedi.

POLAT: ‘’İNANIN HİÇ Bir ŞEY YETİŞMİYOR’’

Muzaffer Polat, ‘’Yok yapmadık. Paramız yok ki nasıl yapalım alışveriş? Günü kurtarmaya çalışıyoruz bizler. Asgari ücret, emekli maaş hiçbir şey gücümüz yetmez halde. Geçinemiyoruz. İlk olarak peynir zeytin gibi temel malzemeleri alırım ama inanın ki yetişmiyor’’ ifadelerini kullandı.

AKKUŞ: ‘’MADDİYAT EL VERMİYOR ALIŞVERİŞ YAPMAYA’’

Safiye Ümit Akkuş, ‘’Hayır, maalesef. Yani… Ne diyeceğimi bilemiyorum. Herkesin bildiği bir durum zaten maddiyat. Maddiyat el vermiyor alışveriş yapmaya. Yağ, kahvaltılık malzemeler, temel gıdalardan alacağım alırsam. 3 tane domates aldım 17 lira tuttu fiyatlara güç mü yetiyor ki? Tane tane gram gram alışveriş yapar olduk. Çocuğum kızıyor, utanıyorum diyor markete gönderemiyorum’’ şeklinde konuştu. 

RAMAZAN KOLİSİ İÇİNDE NELER OLUYOR?

Ramazan ayı öncesinde durumu iyi olan vatandaşlar tarafından ihtiyaç sahibi kişilere dağıtılmak üzere satın alınan Ramazan kolisi içeriği de merak ediliyor.

Ramazan kolisinin içinde genellikle salça, tuz, ayçiçek yağı ya da zeytinyağı, bakliyat çeşitleri, kahvaltılık zeytin, helva, peynir, çay, şeker gibi ürünler bulunuyor.

Lüks bir Ramazan kolisi içinde ise; bunlara ek olarak fıstık ezmesi, fındık ezmesi, çikolata kreması gibi ürünlerde yer alabiliyor. 

GÜLBURCU ERMAYASI

***

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.