BU YIL KURBAN KESEMEYECEĞİZ! « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

23 Temmuz 2024 - 20:55

BU YIL KURBAN KESEMEYECEĞİZ!

BU YIL KURBAN KESEMEYECEĞİZ!
Son Güncelleme :

22 Haziran 2022 - 21:11

20 views

Kurban bayramına kısa bir süre kalmasına rağmen, bu yıl vatandaşlarda kurban Bayramı heyecanı yok denecek kadar az. Vatandaşlar ekonomik kriz yüzünden kurban kesmeyi gündemlerinden çıkartırken, ‘’Ekonomik kriz bizi kurban etti’’ diye konuştular.

*Kurbanlıkların pazara inmesine rağmen bu yıl istenilen sayıda kurban satışı olmayacağını belirten besiciler,  kara kara düşünmeye başladı. Besiciler ‘’Maliyetler ve yem fiyatlar arttı. Bu da  kurbanlıklara yansıdı. Bu yıl satışımız az olacak. Kar etmeyi değil, masraflarımızı çıkartırsak ne mutlu bize’’ dediler.
İslam aleminin dini bayramlarından biri olan Kurban Bayramı’na sayılı günler kalmasına rağmen vatandaşlarda bayram heyecanı yok. Vatandaşlar ekonomik kriz yüzünden kurban kesmeyi düşünmezken ‘’Biz ekonomik sıkıntılarla boğuşuyoruz. Eve ekmek bile zor götürüyoruz. Kurban kesmek bizim için hayal oldu. Bir kurban nerdeyse asgari ücret kadar. Nasıl keselim’’ diye konuştular.
AYDEMİR: “GİDİŞATIMIZ ÇOK KÖTÜ”
 Ekonomik krizin ve gidişatın çok kötü olduğunu vurgulayan Cuma Aydemir, ‘’5 bin TL’ye normal bir kurban alabiliriz. Aslında bu kadar zamları kendi vatandaşlarımız yapıyor. Ülkenin hali perişan zamlar aldı başını gidiyor Oturup düşünüyoruz işin içinden çıkamıyoruz. Hükümetimizin acilen bu duruma bir el atması gerekiyor’’ dedi.
AKÇAY: BU YIL KURBAN KESEMEYECEĞİZ
 Bu yıl kurban kesemeyeceklerini söyleyen Mehmet Akçay, “ Zaten normalde de et yiyemiyorduk. Milletin halini ve çektiği ıstırabı düşünen yok. Her şey 5 katına çıktı. Ben bir aydır evime peynir zeytin bile alamıyorum. Sabahları çocuklarıma patates kızartması yediriyorum geçen sene 7 TL’ye aldığımız yakıt 28 TL oldu. Allah sonumuzu hayır etsin.” dedi.
 BOZKAYA: “KURBAN KESMEYE GÜCÜMÜZ YETMEYECEK’’
Ekonomik sıkıntılara mücadele etmeye çalıştıklarını belirten Cuma Bozkaya “Bu yıl kurban kesmeye gücümüz yetmeyecek. Artık artan fiyatların peşinden de koşamıyoruz. Kurban fiyatları insanların gücü nispetinde değerlendirilmemesi ve fırsata çevrilmemesi lazım. Öte yandan çiftçinin durumu da hiç iyi değil. Yem fiyatları almış başını gitmiş. Halimiz ne olacak diye bekliyoruz.”   Dedi.
ERKUŞ: “ŞAŞIRMIŞ DURUMDAYIZ”
Hükümetin vatandaşa destek olması gerektiğini dile getiren Abdulfettah Erkuş: “Dar gelirli vatandaşlara hükümet destek vermesi gerekiyor. Bizde bu yıl kurban kesermiyiz bilmiyorum. Alım gücü aşırı yükseldi her şeye yüzde 200 zam geldi. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız.”dedi
AKDAĞ: “HAYVANCILIĞI BİTİRDİLER’’
Tarımda ve hayvancılıkta ithale yönelmeye başlanıldığını belirten Hamiyet Akdağ: “Yurtdışında buğday ve arpa ekersek, sapı samanı orda kalıp bizde sadece kendi midemizi doyurursak et, süt, buğday fiyatlarının hepsi tavan yapar. Hayvancılığı bitirdiler. Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği çok güzel söz var Köylü milletin efendisi diye o efendileri öldürdüler’’ dedi
KARA: “ARTIK SÖYLEYECEK SÖZÜMĞÜZ KALMADI”
Sıkıntıların her geçen gün arttığını dile getiren Kerim Kara: “Söyleyecek hiçbir şey bulamıyoruz. Her şey göz önünde bu kadar arka arkaya gelen zamlara vatandaş nasıl dayansın. Ben bu yıl kurban kesemeyeceğim. Nasıl gücümüz yetsin 70 kg kurbanlığın fiyatı 4.900 TL yapıyor. Vatandaş nasıl alsın. ‘’ dedi.
KARAKUZULU: “KURBANA NE GEREK VAR’’
Ekonomik kriz yüzünden kendilerinin kurban olduğunu anlatan Şerif Karakuzulu” İnsanlarımız zaten kurban olmuş, kurbana ne gerek var. İstikrar olmadıktan sonra bu insanlar ölüme bir adım daha yakın. Halkın zaten sıkıntısı saymaktan bitmez. Geçen sene kurban kesen vatandaşların yüzde 70’i kesemeyecek. Neden derseniz adamlar ekmeği bulamıyor ki kurban alabilsin.’’ Dedi.
ÇOBAN: “ÖLMÜŞÜZ GÖMENİMİZ YOK”
Kurban kesmenin hayal olduğunu anlatan Yusuf Çoban: “Bence bu yıl çoğu vatandaş kurban kesemeyecek.  Asgari Ücret 4.250 TL normal kurban ise 5.250 TL’ye bu yıl satışa çıkıyor. Yazık günah; Ev kirası verip çocuk okutan bir vatandaş nasıl alsın. Biz ölmüşüz gömenimiz yok.”dedi.
BOZOĞLAN: “MAĞDUR DURUMA DÜŞTÜK”

Hayat şartlarının günden güne zorlaştığını belirten Özlem Bozoğlan ‘’Hükümet bize yeni gelecek olan asgari ücret zammını vermesin hiçbir şeye de artış yapılmasın.Biz vatandaş olarak çok mağduruz kurban kesemiyoruz. Geçen yıl kurban kesmiştik ama bu bayram kesemeyeceğiz. Çocuk okutuyoruz ayrıca kirada oturuyoruz. Mesela çocuklarımıza  meyve bile alıp yediremiyoruz.”dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.