Cemevlerinin elektriğinin kesilmesine tepki « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

25 Temmuz 2024 - 18:39

Cemevlerinin elektriğinin kesilmesine tepki

Cemevlerinin elektriğinin kesilmesine tepki
Son Güncelleme :

10 Mart 2022 - 10:38

23 views

Tilkiler Köyü Eğitim Kültür Sağlık ve Dayanışma Derneği Başkanı Tarık Alpdoğan, cemevlerinin elektriğinin kesilmesine sert tepki gösterdi.
Alevi Kültür Derneği Narlı Şubesi Cemevi’nin 08.03.2022 tarihinde elektriğinin Akedaş tarafından kesildiğini ifade eden Tilkiler Köyü Eğitim Kültür Sağlık ve Dayanışma Derneği Başkanı Tarık Alpdoğan, şöyle dedi:
CEMEVLERİ, TİCARETHANE DEĞİL İBADETHANEDİR
“Anayasa 10. Maddesinde; ‘Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.’ hükmü düzenlenmiştir. Ancak yıllardır Aleviler eşit yurttaşlık hakkından yararlanamamaktadır. Camiler, mescitler ve ibadethane statüsüne sahip diğer yerler aydınlatma ve temizlik için kullanılan elektrik ve su faturalarına hiç bedel ödememektedir. Ancak ibadethane olarak kabul görülme talebi sürekli reddedilen cemevleri son yaşanan zamlarla birlikte astronomik faturalarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Cemevlerimiz kesinlikle ticarethane değil ibadethanedir. Ülkemizde diğer ibadethanelere tanınan hakların aynısı Anayasa 10. maddesi gereği Alevilere de tanınmalı, Cemevleri ibadethane olarak kabul edilmelidir.
EŞİT YURTTAŞLIK HAKKI İSTİYORUZ
Cemevleri zor şartlarda hizmet vermeye çalışmaktadır. Zira, bütün giderleri halk tarafından karşılanmaktadır. Ancak Alevi yurttaşlardan toplanan vergiler Camilerin, mescitlerin giderlerine harcanırken Cemevlerine bütçe ayrılmaması büyük bir adaletsizliktir, eşit yurttaşlık hakkına aykırıdır. Bu adaletsizliği hiçbir vicdan kabul edemez. Neticede; Narlı halkının yanındayız. Haklı taleplerini destekliyoruz. Anayasanın 10. maddesi ve eşit yurttaşlık hakkı tüm inançlar ve ibadethaneler için derhal uygulanmalı, Cemevleri ibadethane statüsüne alınarak faturalardan muaf tutulmalıdır.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.