Çepni Nedir? Çepniler Kimlerdir? « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

20 Haziran 2024 - 21:15

Çepni Nedir? Çepniler Kimlerdir?

Çepni Nedir? Çepniler Kimlerdir?
Son Güncelleme :

07 Nisan 2023 - 13:05

22 views

Oğuz boyları geçmişten günümüzde kadar tarihi ve kültürel anlamda insanlara bilgiler veren boylardan biridir. Çepniler oğuz boyları arasında yer almaktadır. Toplamda 24 Oğuz boyu bulunmaktadır. Oğuz boylarının her biri farklı kültürel özelliklere sahiptir. Çepniler ise 21. Oğuz boyu olarak adlandırılmaktadır. Bu boylara genel olarak Çepni adı verilmektedir. Çepniler hem yiğit hem de mert insanlar olarak gösterilmektedir.

Çepni Nedir?

Çepni kelimesi Türkçe içerisinde en merak edilen sözcüklerden biridir. Çepniler Oğuz boyları içerisinde yer almaktadır. Bu boylar arasında 21. sırada gelen çepniler Türklerin divanı lügatına uygun şekilde oluşmuştur. Günümüzde hala daha var olan çepniler Türklük kavramlarını en iyi şekilde yaşamaktadır. Çepni kelimesi savaşan ve asi olan kişiler için kullanılmaktadır.

Çepniler Kimlerdir?

Çepniler, Oğuz boyları arasında yer alan ve 21. oğuz boyu olarak nitelendirilen kişilerdir. Bu kişilerin savaşçı ruhlarının olması ve asi olması yaşamlarının en temel niteliklerinden biridir. Düşmanlarla savaşma konusunda cesur yüreğe sahip olan çepniler, bugün hala yaşamlarını sürdürmektedir.

Cesur ve yürekli kişiler olarak adlandırılan çepniler oğuz boylarının cesaret sahibi kişileridir. Türk boylarının divanı lügatı en uygun yaşayan kişiler olarak bilinmektedir.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.