CHP’li Kaplan “Taşeron konumda çalışanlara kadro verilsin” « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

15 Nisan 2024 - 12:30

CHP’li Kaplan “Taşeron konumda çalışanlara kadro verilsin”

CHP’li Kaplan “Taşeron konumda çalışanlara kadro verilsin”
Son Güncelleme :

22 Mart 2022 - 16:30

30 views

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, kanuni düzenlemeye rağmen hâlâ kadro alamayan taşeron işçilerin durumunu gündeme getirdi. Kaplan, düzenlemenin üzerinden dört yıldan fazla süre geçmesine rağmen kamu kuruluşlarında hâlâ taşeron konumda çalışan onbinlerce çalışan olduğunun altını çizdi.

Bilindiği üzere 24 Aralık 2017 tarihinde yürürlüğe giren 696 sayılı KHK ile kamuda taşeron konumunda çalışan işçilerin kalıcı kadrolara alınması için girişim başlatılmıştı. CHP’li Kaplan açıklamasında mevcut düzenlemenin açıkta bıraktığı taşeron işçilere dikkat çekerek şu sözleri söyledi: “Taşeron işçilere kadro, CHP’nin 2015 seçimlerinden itibaren dile getirdiği bir projeydi ve hükümet adım atmadan CHP’li belediyelerimiz kendi bünyelerinde taşerona son verecek adımları çoktan atmaya başlamışlardı. Hükümet partimizin ve kamuoyunun bu haklı talebine sessiz kalamayarak taşeron işçilere kadro yolunu açtı. Fakat birçok konuda olduğu gibi burada da maalesef işi yarım yamalak yaptılar. Tasarı zaten meclise getirilmedi. Ne işçi temsilcileri ne de sendikalarla herhangi bir müzakere yapılmadı. Kamuoyuna bilgi verilmeden bir gecede sarayın oldu bitti kararı ile hayata geçirildi. Sonuçta ne oldu? Düzenleme herkesi kapsamadı. Hak kazanan işçilerin bir bölümüne tebligat yapılmadı. KHK’ye göre 4 Aralık 2017 tarihinde çalışıyor gözüken işçilere hak sağlanırken, bu tarihten sonra da taşeron alımları yapıldı.”

Kaplan, düzenlemeden yararlanamayan kişilere dair henüz bir çalışma yapılmadığını hatırlatarak şu ifadeleri kullandı: “Hayatın her alanında yükü mavi yakalı işçilerimiz çekiyor. Bunların arasında taşeron konumunda olanların durumu daha da vahim. Aynı iş yerinde kendisinden önce işe başlayan arkadaşı kadroya geçirilmişken aynı işi yaptığı hâlde taşeron konumunda kalan emekçimizin durumu ise hepsinden vahim. Biz CHP olarak taşeron işçilerimizin haklarının takipçisiyiz ve gerekli düzenlemenin bir anca önce hazırlanması için üzerimize düşeni yapmaya hazırız”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.