CHP’li Meriç: Gaziantep’te Amatör Spor Kulüpleri İçin Bakanlığın Yatırımları Yetersiz « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

28 Kasım 2023 - 15:48

CHP’li Meriç: Gaziantep’te Amatör Spor Kulüpleri İçin Bakanlığın Yatırımları Yetersiz

CHP’li Meriç: Gaziantep’te Amatör Spor Kulüpleri İçin Bakanlığın Yatırımları Yetersiz
Son Güncelleme :

07 Kasım 2023 - 14:12

CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, Bakanlığın amatör spor kulüpleri için yetersiz yatırımlarına dair hazırladığı soru önergesini, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM’ye sundu.

AMATÖR SPORLARA YAPILACAK YATIRIM, GENÇLERİ KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN UZAKLAŞTIRACAK TOPLUMSAL FAYDAYA DÖNÜŞMEKTE

CHP’li Meriç vermiş olduğu önergesinde, “Amatör spor kulüplerinin gelişimi ve başarılarının artması, ülkemiz sporunun gelişmesi ve uluslararası müsabakalarda başarı elde edilebilmesi açısından son derece önemlidir. Amatör spor kulüplerine yapılacak yatırımların artırılmasıyla sağlıklı bireyler yetişmesi, gençlerimizin alkol, uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklardan uzak tutulması, sosyalleşmelerinin sağlanması gibi toplumsal açıdan son derece olumlu faydalar da edinilmektedir. Dolayısıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın amatör spor kulüplerini geliştirecek, güçlendirecek politikalar belirlemesi ve yatırımlar yapması elzemdir.” ifadelerine yer verdi.

 

GAZİANTEP’TEKİ AMATÖR SPOR KULÜPLERİNİN YATIRIM EKSİKLİĞİNDEN DOLAYI MAĞDURURİYETİ KABUL EDİLEMEZ

Meriç verdiği soru önergesinde şu ifadeleri kullandı: “Suriyeliler hariç 2,1 milyonu aşan nüfusunun yarısını çocukların ve gençlerin oluşturduğu Gaziantep’te özellikle amatör futbol kulüpleri için Bakanlığın tesis yatırımları oldukça yetersizdir. Spor şehri iddiasında olan Gaziantep’te tesis yetersizliğinden, malzeme sıkıntısından ve maddi yetersizlikten dolayı amatör spor kulüplerinin mağduriyet yaşaması, çocuklarımızın ve gençlerimizin spora erişimlerinin zor olması kabul edilebilir bir durum değildir.”

CUMHURİYET HALK PARTİSİ (CHP) GAZİANTEP MİLLETVEKİLİ MELİH MERİÇ, GENÇLİK VE SPOR BAKANI OSMAN AŞKIN BAK’IN CEVAPLAMASI AMACIYLA VERDİĞİ ÖNERGESİNDE ŞU SORULARI SIRALADI:

1. Son 3 yılda, yıllar, branşlar ve ilçeler bazında, Gaziantep’teki spor tesisi sayısı nedir?

2. Son 3 yılda, yıllar bazında, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gaziantep’te spor tesisi yapımı ve bakımı/onarımı/modernizasyonu için harcadığı bütçe miktarı nedir? Bu miktar nüfusu 1,5 milyonun üzerinde olan iller için söz konusu alanda harcanan bütçenin ne kadarını oluşturmaktadır?

3. Gençlik ve Spor Bakanlığı, 2024 yılı için Gaziantep amatör spor kulüplerinin faydalanacağı tesis yapımına ne kadarlık bir bütçe ayrılması planlanmaktadır?

4. Son 3 yılda, yıllar bazında, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gaziantep amatör spor kulüplerine sağladığı nakit desteği miktarı nedir?

5. Çocuk ve genç nüfusu açısından Türkiye’nin önde gelen illerinden biri olan ve spor şehri olma iddiası bulunan Gaziantep’te, Bakanlığınızın amatör spor kulüpleri için tesis, malzeme ve nakit desteği harcamalarını yeterli buluyor musunuz?

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.