Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar! Asgari ücrete ara zam, bayram tatili… « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

26 Mart 2023 - 12:55

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar! Asgari ücrete ara zam, bayram tatili…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar! Asgari ücrete ara zam, bayram tatili…
Son Güncelleme :

27 Haziran 2022 - 23:02

10 views

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle; Ülkemiz ve milletimiz için eser ve hizmetlerle dolu pek çok program gerçekleştirdik. Efes 2022 tatbikatının son törenleri için 9 Haziran’da gittiğimiz İzmir’de ordumuzun gücünü yeniden gördük. Dünyanın en eski ve en etkin ülkelerinin başında geliyoruz.

Dünyanın terörle mücadele tecrübesi en eski ve en etkin ülkelerinin başında geliyoruz. Gerek terörle mücadelede, gerek bölgesel krizlerde sorunları ortadan kaldırma konseptimizi başarıyla uyguluyoruz. Dost ülkelere verdiğimiz desteklerle, ilkeli duruşumuzla farkımızı her alanda gösteriyoruz. Rusya – Ukrayna savaşı kendi vizyonu olmayan ülkelerin işinin zor olduğunu göstermiştir. Bize yöneltilen tenkitler hatalarımızdan değil, Türkiye’nin kendi belirlediği istikamete yürümesinden kaynaklanıyor.

“YENİ HAREKATLARA BAŞLAYACAĞIZ”

Suriye sınırında oluşturmaya başladığımız güvenlik koridorunun eksikliklerini tamamlamayla ilgili hazırlıklarımız biter bitmez yeni harekatlara başlayacağız. Akdeniz ve Ege’deki tüm haklarımızı korumaya yönelik gerekli adımları atacağız.

MARMARİS’TEKİ YANGIN

Marmaris’teki yangın afetinin sona ermesi için tüm imkanları sağladık. Marmaris yangınında herhangi bir ölüm ve yaralanma olmaması teselli kaynağımız oldu. Sabotaj nedeniyle çıkan yangın sonrasında zarar gören 5 bin 142 hektar alan fidan dikilmek suretiyle yeniden ihya edilecektir.

NATO ZİRVESİ

Yarın İspanya’ya NATO Zirvesi’ne gidecek, ülkemizin hak ve menfaatleri doğrultusunda ne gerekiyorsa onu yapacağız. PKK, FETÖ gibi terör örgütleri konusunda sergilenen riyakarlıkları muhataplarımızın yüzlerine belgeleriyle ifade edeceğiz. Bu tablo değişmeden Türkiye’den farklı bir tavır beklenmesinin mümkün olmayacağını açıkça söyleyeceğiz.

ENERJİDE YENİ ADIMLAR

Karadeniz’deki rezerv miktarı ülkemiz için büyük bir umut ve moral kaynağı oldu. Yeni kaynaklar bulmak için Karadeniz ve Akdeniz’de sondaj kesintisiz sürecek. Adana’da petrol arama çalışması yaptığımız iki kuyuda yüksek kaliteli petrol bulduk. Petrolün rezerv değeri yaklaşık 1 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. Küresel maden üretiminin düştüğü salgın döneminde yıllık 6 milyar dolarlık maden ihracatıyla krizden pozitif ayrışan ülkeler arasında yer aldık. Eskişehir Beylikova, dünyanın Çin’den sonraki ikinci büyük rezerv alanıdır. Bin 200 ton cevher işleyecek bir üretim tesisi kuruyoruz. Biz yerin altını ve üstünü arayacağız, madenleri bulacağız ve milletimizin hizmetine sunacağız.

“EKONOMİ PROGRAMIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”

Küresel ekonomide yaşanan dalgalanma, üretim ve tedarik zincirlerinde kırılmaya kadar tüm boyutlarıyla etkisini sürdürüyor. Türkiye bu krizi fırsata çevirmek için tüm imkanlarını seferber etmiştir. Ülkemize diz çöktüremediler. Türkiye Ekonomi Programımızı sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. İstihdam, ihracat, üretim tarihimizin en yüksek seviyelerine çıkmıştır. Turizm toparlandı, tarımda iyi bir sezon yaşanıyor, sanayimiz harıl harıl çalışıyor. Savunma sanayimiz katlanarak gelişiyor. Konut ve otomotiv sektörleri adeta yok satıyor. Salgın ve savaş gibi olumsuz küresel faktörler ekonomide ödediğimiz bedellerin yükünü daha da artırmıştır. Biz kendimizi asla kötüyle mukayese etmiyoruz. Bizim için önemli olan Türkiye’nin ne durumda olduğudur.

ENFLASYON MESAJI

Geçtiğimiz yılın aralık ayında ortaya çıkan kur dalgalanması hepimizin canını sıkmıştır. Milletimizden biraz daha sabır bekliyoruz.2023’ün şubat, mart aylarından itibaren enflasyonu yeniden makul ve hızla daha da aşağılara indirebileceğimiz bir seviyeye çekmiş olacağız. TBMM’de görüşülmekte olan ek bütçe teklifimizdir. Yüksek enflasyonun gelir ve gider rakamlarında yol açtığı değişkenlik ek bütçe ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Ek bütçede gelirler kaleminde 200 milyar liralık bir artış olmaktadır. Kamunun borçlanma ihtiyacı azalmaktadır.

“TBMM’YE ÇAĞRIDA BULUNUYORUM”

Cumhurbaşkanı maaşı üzerinden ek bütçeyi karalamak isteyenlere bir çift söz söylemek istiyorum. Bizim sistemimizde cumhurbaşkanı maaşı aynı zamanda emekli vekiller ve eski cumhurbaşkanları ile merhum cumhurbaşkanlarının hak sahibi ailelerine yapılan ödemelerin de göstergesidir. Buradan TBMM’ye bir çağrıda bulunmak istiyorum. Ek bütçenin genel kurulda görüşmeleri sırasında Cumhurbaşkanı ödeneği ile ilgili maddenin kanun metninden çıkartılmasını talep ediyorum.

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Asgari ücreti artırırken işverenlerin omuzlarındaki kimi vergileri kaldırarak adil bir yük paylaşımı yapmıştık. Bunun için asgari ücretin yeniden değerlendirilmesini istedim. Yapılan artışın istihdamda herhangi bir olumsuz etkiye yol açmasına meydan verilmeyecektir. Bu konuda müjdeli haberi işçilerimizle, emekçilerimizle paylaşmayı umut ediyoruz. NATO görüşmelerinden döner dönmez bunu milletimizle paylaşma fırsatını bulacağız.

MEMUR MAAŞLARI BAYRAM ÖNCESİ ÖDENECEK

Temmuz ayı memur maaşlarının 8 Temmuz’da zamlı haliyle ödeneceğini belirtmek istiyorum.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.