DAHA HIZLI MÜDAHALE YAPMAYA ÇALŞIYORUZ « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

7 Aralık 2022 - 20:44

DAHA HIZLI MÜDAHALE YAPMAYA ÇALŞIYORUZ

DAHA HIZLI MÜDAHALE YAPMAYA ÇALŞIYORUZ
Son Güncelleme :

02 Ağustos 2022 - 21:49

112 Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Vejdi Yıldız, 900’e yakın personelle her türlü koşulda hizmet veren ve hiçbir vakayı yolda bırakmayan bir ilk yardım ailesi olduklarını söyledi. Yıldız, teknolojik çalışmalarla vakalara daha çabuk ulaşılacağını söyledi.

Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 112 Acil Sağlık Hizmetleri, meydana gelen vakaların %96’sına ilk 10 dakikada müdahale ediyor.
EĞİTİMLER DEVAM EDİYOR
112 Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Vejdi Yıldız, 112 Acil Sağlık Hizmetleri olarak tablet uygulamasına geçeceklerini belirterek “Tablet sistemi Türkiye’de birkaç ilde pilot olarak uygulanmış ve başarılı olmuş bir uygulamadır. Bizde de yavaş yavaş Eylül ayına doğru artık tablet sistemine geçeceğiz. Bununla ilgili hazırlıklarımız sürüyor. Bu konuda eğitim programlarımız devam ediyor.” Dedi.
DAHA HIZLI MÜDAHALE YAPMAYA ÇALŞIYORUZ
Artık dünyanın teknoloji çağında olduğunu ve bundan da en iyi şekilde yararlanılması gerektiğini beliren Yıldız ”Artık teknoloji çağındayız. Profesyonelleştirmeye gerektiren bir çağ. Biz de artık profesyonel çalışalım diyoruz. Tablet sistemiyle vakalara ulaşımda daha da hızlanalım istiyoruz. Müdahalemizi daha hızlı ve doğru yapmak, daha yakın hastaneye götürebilmenin çalışmasını yapıyoruz“ dedi.
TABLETTEN SAHAYA YÖNELECEKLER
Yıldız ”Gelen tabletlerle bizim ASOS sistemi dediğimiz otomasyon sistemimiz var. Acil Sağlık otomasyon sistemimiz var. Bunlara uyumlu eskiden biz telsizde ve telefonla telsiz ulaşamazsak arkadaşlara telefonla vakaları veriyorduk. Şimdi artık tablete düşecek arkadaşlarımız tabletten sahaya yönlendirecekler .Tablette ekranda bir siren sesi duyulacak o siren sesinden tablette aynı zamanda ekranda işte bir 5 saniyelik bir süre var dokunacaklar biz buradayız diyecekler. Vakaya çıkış yerleri orada her şey artık dijital olarak dökümante edilmiş hale gelecek. Dediğimiz gibi en uygun hastane hangisi ise yine tablette yönlendirilecek . Ekranda tabletin ekranında icabında konum çıkabilecek konum yönlendirecek. Eskiden arkadaşlarımız kendi telefonlarıyla yapıyorlardı. Bu işi artık gelen tabletlerle hem arama yapacaklar hem de yönlendirme yapılabilecek . Kağıt israfımız önlenmiş olacak vaka formlarından artık yavaş yavaş sıyrılmış olacağız. Arkadaşlarımız daha önce hastaneye gidip dönüşte istasyona geliyorlardı. Orada vakalarda kapatmaya çalışıyorlardı. Sistemden artık bu da olmayacak. Zaten yolda bu tablette vakaları kapatmış olacaklar. Yaptıkları her işleme dökümante etmiş olacaklar. Bizim yaptığımız işi de bir bedeli var. Onunda karşılığını alacağız. Artık dediğim gibi artık profesyonelleşmeye doğru gidiyoruz “ dedi.
E NABIZDA GÖZÜKECEK
Yıldız “Artık hastanın bilgileri de e-nabızda görünecek ve bizim işimiz kolaylaşacak.Hastaya müdahale yaparken daha önce ne yapmışız, şimdi ne yapmamız gerekiyor , bizi niye çağırmış, daha önce onların hepsi de ekranda görümüş olacak bizim işimizi çok kolaylaştıracak. Arkadaşlarımız tabii acil olarak vakaya gittikleri için tabletleri düşürebilirler , çarpabilirler. Bu tabletler yaklaşık 1 buçuk metre yükseklikten düştüğünde kırılmayan, dayanıklı bir malzemeden yapılmış .Özel artı suyun içerisinde düştüğünde bırakın kovanın içerisine beklettiğinizde dahi bozulmuyor. Şarjı da uzun süre devam ediyor. Şarj konusunda sıkıntı yaşamayacak. Bu tabletler işimizi kolaylaştıracak ama bir hastaya ulaşma sürelerimiz var. Bizim Bakanlığın istediği bizden kentsel ve kırsal alanlarda vakaya maksimum
şehir merkezinde ilk 10 dakikada %95 ve üzeri vakaya ulaşmamızı istiyor. Maksimum 10 dakikada Sağlık bakanlığımız ulaşmamız istiyor Kırsal dediğimiz bölgelerde de yine vakaya maksimum 30 dakikada ulaşmamızı istiyor. Gaziantep 112 ailesi olarak kentsel %96. 8 kırsalımızla %98’lerdeyiz bu da arkadaşlarımızın özveriyle çalıştığını gösteriyor” diye konuştu

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.