Depremzedelerin haklarının korunmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımlandı « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

21 Haziran 2024 - 20:22

Depremzedelerin haklarının korunmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımlandı

Depremzedelerin haklarının korunmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımlandı
Son Güncelleme :

10 Mart 2023 - 13:08

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararnameye göre, 6 Şubat tarihinde meydana gelen deprem sebebiyle ilan edilen OHAL kapsamında afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerde yerleşim yerlerini değiştiren vatandaşlara kanunlar, diğer mevzuat ve idari tasarruflar uyarınca tanınan haklar kayba uğramayacak.

OHAL ilan edilen illerde bazı tedbirlerin alınmasına ilişkin kararname Resmi Gazete’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararname ile avans ödemeleri, sanayi siciline ilişkin süreler ile esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları ve kooperatifler hakkında düzenleme yapıldı.

Depremde vefat eden memurlara yapılmış aylık ve ücret ödemeleri geri alınmayacak

Devlet Memurları Kanununun 24. maddesi uyarınca kamu personeline yapılmış olan aylık ve ücret ödemeleri, ilgililerin deprem nedeniyle ölümleri halinde geri alınmayacak.

Sanayi siciline ilişkin istenen süreler 3 ay durdu

OHAL ilan edilen illerde, kararnamenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren sanayi siciline yönelik istenen süreler 3 ay süreyle durdu. Bu süreler, durma süresinin sona erdiği günü takip eden günden itibaren işlemeye başlayacak.

Esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşlarınca düzenlenecek belgeler için ücret alınmayacak

OHAL ilan edilen illerde, Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu kapsamında faaliyet gösteren ve depremden zarar gören esnaf ve sanatkarlardan, OHAL süresince esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşlarınca düzenlenecek belgeler için ücret alınmayacak.

Esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları ile kooperatifler ayni ve nakdi yardım yapabilecek

Esnaf ve sanatkar odaları, birlikleri, federasyonları ve Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu ile kooperatif ve üst kuruluşları 6 Şubat 2023 tarihinden itibaren OHAL süresince OHAL ilan edilen illerde, yönetim kurulunca alınacak kararla ayni ve maddi yardım yapabilecek.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.