DERSLİK SAYISI 32 BİNE ÇIKACAK « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

17 Nisan 2024 - 14:34

DERSLİK SAYISI 32 BİNE ÇIKACAK

DERSLİK SAYISI 32 BİNE ÇIKACAK
Son Güncelleme :

14 Eylül 2022 - 18:54

24 views

Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi işbirliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yürütücülüğünde yeni yapılan okulların akıllı tahta ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla hayata geçirilen Akıllı Tahta Temini Projesi’nin tanıtım programı Şehitkamil Çakmaktepe Anadolu Lisesi’nde yapıldı.

Tanıtım programına Vali Davut Gül’ün yanı sıra Gaziantep Milletvekilleri M. Sait Kirazoğlu, Derya Bakbak, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şehitkamil Kaymakamı Ömer Kalaylı, İl Milli eğitim Müdürü Yasin Tepe daire müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

YAKLAŞIK 22 MİLYON TL MALİYETİ VAR

Tanıtım toplantısında konuşan Vali Davut Gül, Gaziantep’in tarihinin en büyük eğitim yatırımlarını aldığını vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: “Böyle olunca da yaptığımız okul sayısı çok fazla okulların açılışına bile yetişemiyoruz. Doğal olarak bu okulların akıllı sınıflarının gelmesi bir zaman alıyor. Fakat gelecek sene ya da bir sonraki sene gelecek akıllı tahtanın şimdiki öğrenciye çok faydası olmayabiliyor. Bunun gibi, burada da görüyorsunuz iki yıllık bir okulumuz var, yanında çok güzel bir spor salonumuz var. Adeta kolej gibi. Büyükşehir Belediyesinin kendi tek başına yaptığı projelerin yanında Valilikle yaptığı beş altı tane proje var. Onlardan bir tanesi de yeni açtığımız okullara akıllı tahta alınmasıydı. 500 tane akıllı tahta birlikte aldık. Yaklaşık 22 Milyon TL maliyeti var. Burada şunu yapacağız: Her okulda mutlaka bir akıllı sınıf olacak. Dolayısıyla da aynı kütüphane gibi, atölye gibi ihtiyaç olan dersler bu tahtalarda işlenecek ve Milli Eğitim Bakanlığımız akıllı tahtaları genele yayana kadar bu süreçte öğrencilerimiz bu tahtalardan faydalanmış olacak. Yine Büyükşehir Belediyesi le birlikte güvenli okullarla ilgili bir çalışmamız oldu. Bütün okulları güvenli hale getirdik. Türkiye’de ilk defa şehrin bütün okullarının güvenli hale geldiği ilk ve tek şehir Gaziantep oldu. Spor Şehri Gaziantep projesinde en son aldıklarımızla birlikte 15 Milyon TL’lik malzeme aldık. Toplamda 30 Milyonun üzerinde malzeme alındı. Bütün okullarımızın malzemelerini temin ettik. 100 halı saha birlikte yapıyoruz. Bu 100 halı sahanın toplam maliyeti 60 milyon liraya yakın. Ben Okuyorum Gaziantep Okuyor Kitap Okuma Kampanyasıyla İş Bankası’ndan Tübitak’a, Diyanet Yayınları’ndan dünya Klasiklerine kadar bütün yayınlar bütün okullarımızda temin edildi. Aynı zamanda yine Belediyemizle birlikte her okulumuzun kütüphanesine bilgisayar koymuştuk. Kitapların kaydedilmesi, kitapların kolay bulunması, envanterin bulunması açısından çok önemliydi. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

İMKANLARI İYİ DEĞERLENDİRİNİZ

Milletvekili M. Sait Kirazoğlu da şunları kaydetti: “Valiliğimiz hem Büyükşehir Belediye başkanlığımızın çalışmalarıyla aslında beşikten mezara kadar sizlere desek olmaya çalışıyor. Bugün de bunun bir Örneği olan Akıllı Tahta programındayız. Bizim sizden tek bir isteğimiz var bütün bu imkanları değerlendiriniz. Sayın Valimize ve Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Sizlere de hayırlı bir eğitim öğretim yılı diliyorum.”

DERSLİK SAYISI 32 BİNE ÇIKACAK

Milletvekili Derya Bakbak ise 6 bin olan derslik sayısını 24 bine çıkardıkları belirterek şunları söyledi: “Mevcut proje çalışmalarının tamamlanmasıyla bu rakam 32 bine çıkacak. Bu durum Gaziantep öğrenci derslik başına düşen öğrenci sayışımızın 27 kişi olacağı anlamına geliyor. Dersliğe düşen öğrenci sayısındaki düşüş hem öğrencilerimizin ders verimliliğini artırıyor hem de öğretmenlerimizin işini daha iyi yapmalarını sağlayacak. Bizler emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.”

EĞİTİM ŞEHRİ GAZİANTEP

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise şöyle konuştu: “Gaziantep’te bütün kurumların Valimizin koordinesinde Eğitim Şehri Gaziantep, Bilim Şehri Gaziantep, Spor Şehri Gaziantep hedeflerine ulaşmak için nasıl koordine olduklarına, nasıl takım ruhuyla çalıştıklarına şahidiz. Bu akıllı tahtalar her okula gittiğimizde öğrencilerin bizden talebiydi. Biz de Valimizin koordinasyonuyla Valilik üzerinden eksikleri tamamlayalım diye düşündük. Milli Eğitim Müdürümüze çalışma arkadaşlarına ve kendi çalışma arkadaşlarıma da emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından Vali Davut Gül ve protokol heyeti sınıfları gezerek akabinde öğretmenlerle bir araya geldi.

Ziyaretin sonunda toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

 

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.