Dil Bölümleri ve Meslekleri 2023: Üniversite Yabancı Dil Bölümü ve Meslekleri Nelerdir? « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

20 Haziran 2024 - 22:41

Dil Bölümleri ve Meslekleri 2023: Üniversite Yabancı Dil Bölümü ve Meslekleri Nelerdir?

Dil Bölümleri ve Meslekleri 2023: Üniversite Yabancı Dil Bölümü ve Meslekleri Nelerdir?
Son Güncelleme :

21 Şubat 2023 - 13:27

51 views

Dil öğrenmek hayatın her alanında kişiye avantaj sağlarken bazı öğrenciler kariyer hayatını dil bölümü mesleklerinden sürdürmek istiyor. Puan türüne göre üniversiteye yerleşme hakkı doğan kişilerin YKS’nin ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi’nden (TYT) geçer not olarak Alan Yeterlilik Testi’ne (ATY) girmesi gerekmektedir. Öğrenciler tercih ettikleri dile göre AYT’de İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça ya da Rusça alanındaki sorulardan sorumludur. 

Dil Bölümleri 2023 

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Almanca Mütercim ve Tercümanlık Bölümü Almanca Öğretmenliği Bölümü Amerikan Kültürü ve Edebiyatı  Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü Arapça Mütercim ve Tercümanlık  Arapça Öğretmenliği Bölümü Arnavut Dili ve Edebiyatı  Batı Dilleri Bölümü Boşnak Dili ve Edebiyatı  Bulgar Dili ve Edebiyatı Bölümü Bulgarca Mütercim ve Tercümanlık  Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı  Çeviribilim Bölümü Çin Dili ve Edebiyatı  Çince Mütercim ve Tercümanlık  Dilbilimi Bölümü Ermeni Dili ve Kültürü Bölümü Eski Yunan Dili ve Edebiyatı  Fars Dili ve Edebiyatı  Farsça Mütercim ve Tercümanlık Bölümü Fransız Dili ve Edebiyatı  Fransızca Mütercim ve Tercümanlık  Fransızca Öğretmenliği Bölümü Hindoloji Bölümü Hititoloji Bölümü Hungaroloji Bölümü İbrani Dili ve Kültürü  İngiliz Dil Bilimi  İngiliz Dili ve Edebiyatı  İngiliz ve Rus Dilleri ve Edebiyatları Bölümü İngilizce Mütercim ve Tercümanlık  İngilizce Öğretmenliği Bölümü İngilizce, Fransızca Mütercim ve Tercümanlık  İspanyol Dili ve Edebiyatı  İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü Japon Dili ve Edebiyatı  Japonca Öğretmenliği Bölümü Karşılaştırmalı Edebiyat  Kore Dili ve Edebiyatı  Latin Dili ve Edebiyatı Bölümü Leh Dili ve Edebiyatı  Mütercim-Tercümanlık  Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği  Rus ve İngiliz Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Rusça Mütercim ve Tercümanlık  Sinoloji Bölümü Turizm Rehberliği  Ukrayna Dili ve Edebiyatı Bölümü Urdu Dili ve Edebiyatı  Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü 

Dil Bölümü Meslekleri 

İngiliz Dili ve Edebiyatı 

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde dersler ”dil bilgisi” ve ”edebiyat” olmak üzere ikiye ayrılır. Bunun dışında gezi edebiyatı, genel psikoloji ve genel sosyoloji gibi seçmeli dersler de 4 yıllık lisans programının içerisinde yer alıyor. Son yıllarda sıklıkla tercih edilen bölümde okumanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajların başında İngilizcenin evrensel bir dil olması geliyor. Pedagojik formasyon sertifikası alan öğrenciler, mezun olduktan sonra hem resmi okullarda hem özel kurumlarda öğretmenlik yapabilir. Öğretmenliğin yanı sıra bölüm mezunları yayınevlerinde çevirmenlik, editörlük ve redaktörlük, turist rehberliği, bankacılık, sigorta şirketlerinde üst düzey yöneticilik pozisyonlarında görev alabilir.  

Alman Dili ve Edebiyatı 

Lisans eğitim programı, Türkiye’deki bazı üniversitelerde hazırlık sınıfı da dahil olmak üzere toplam 5 yıldır. Muafiyet sınavından yüksek not alanlar hazırlık okumadan, eğitim hayatına 1. sınıftan başlayabilir. Pedagojik formasyon sertifikası alan öğrenciler, mezun olduktan sonra hem resmi okullarda hem özel kurumlarda öğretmenlik yapabilir. Bunun dışında bölüm mezunları yeminli ve noter onaylı tercüme bürolarında çevirmenlik, turist rehberliği, organizasyon firmalarında, havayolu şirketlerinde ve vize merkezlerinde üst düzey yöneticilik, Yayın evlerinde çevirmen, editör ve redaktör, birçok reklam ajansında ve medya kuruluşunda iş bulabilir. 

Mütercim-Tercümanlık 

Üniversitelerde dil çevirilerinin ve tercümelerinin yapılabilmesi için en yetkin kişilerin yetiştirildiği bölüm olan Mütercim Tercümanlık Bölümü, mezun olan kişilerin çevirmen veya tercüman unvanı almalarını sağlamaktadır. Farklı ülke dillerinin bilinmesinin önemli hale geldiği günümüzde en ideal mesleklerin başında çevirmenlik ve tercümanlık gelmektedir. Ancak bu bölümde çevrilmesi gereken farklı dil terimleri için eğitimler verilmektedir.  

Mütercim Tercümanlık Bölümünden mezun olmuş ve Mütercim Tercüman unvanını eline almış olan kişiler, iş hayatında yazılı veya sözlü yani anlık olacak şekilde farklı dil çevirileri yaparlar. Bu çevirilerin gerçekleştirilmesi sırasında kimi zaman ülke kültürleri ve dil çeşitleri ön plana alınarak tercümeler yapılmaktadır. Tercüman olmak ve bu meslekte ilerlemek isteyecek olan kişilerin öncelikli olarak edebiyat ve dil kurallarına oldukça hâkim kişiler olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra yakın ve eski tarihi bilgileri bulunması istenen tercümanların aynı zamanda bilime de oldukça meraklı kişilerden oluşması mesleki açıdan daha kaliteli işler çıkarabilmesi için tavsiye edilmektedir. 

Turist Rehberliği 

Turistlere rehberlik edecek çeşitli turlara eşlik ederek turistlerin ülkemizde doğal ve tarihi güzellikleri anlayıp tadını çıkartmasına yardımcı olacak rehberler, Turist rehberliği bölümünde yetiştiriliyor. 

Turist rehberliği bölümünde okuyan öğrencilerin tüm bu derslerin yanında okul bitiminde uygulama gezilerine de katılması sağlanır. Ülke çapında düzenlenen bu kuraların süresi en az 6 aydır. Bölge çapındaki kursların süresi ise en az 3 aydır. 

Fransız Dili ve Edebiyatı 

Birçok fen- edebiyat fakültesinde Fransız dili ve edebiyatı bölümü bulunmaktadır. Bu bölümden mezun olan kişiler tercüme ofisi açabilir ve yazılı, sözlü tercüme hizmeti verebilir. Ek olarak pedagojik formasyon eğitimi alan kişiler, üniversitelerde ve eğitim kurumlarında Fransızca öğretmenliği yapabilir. Bölüm mezunları öğretmenlik dışında, yayınevlerinde çevirmenlik ve editörlük, bakanlıklarda ve konsolosluklarda çevirmenlik pozisyonlarında görev alabilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR2023 Eşit Ağırlık Bölümleri: 4 Yıllık ve 2 Yıllık Üniversite Eşit Ağırlık (EA) Meslekleri ve Bölümleri Nelerdir?Haberi Görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR2023 Sayısal Meslekler: 2 Yıllık ve 4 Yıllık Üniversite Sayısal (MF) Bölümleri ve Meslekleri Nelerdir?Haberi Görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR2023 Sözel Bölümler: 2 Yıllık ve 4 Yıllık Üniversite Sözel (TS) Bölüm Meslekleri Nelerdir?Haberi Görüntüle

 

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.