“DÜNYA BASINI YAKINDAN İLGİLENİYOR” « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

19 Haziran 2024 - 20:21

“DÜNYA BASINI YAKINDAN İLGİLENİYOR”

“DÜNYA BASINI YAKINDAN İLGİLENİYOR”
Son Güncelleme :

16 Şubat 2023 - 18:20

18 views

**Türkiye’de büyük yıkıma yol açan deprem dünya basınında geniş yankı buldu. Çin, İspanya, Almanya, İngiltere, İtalya, Belçika, Yunanistan, Avusturya, Hollanda ve daha birçok ülke, muhabirlerini deprem bölgelerine yönlendirdi. Bunlardan biri olan Çinli gazeteci Jing Cheng ise Gaziantep’teki çalışmaları canlı yayında ülkesine duyurdu. 

Avrupa’da yayın yapan gazete, televizyon, internet sitesi ve radyolar, Gaziantep’in de aralarında bulunduğu 10 ili etkileyen depremlere, haberlerinde geniş yer vermesinin yanı sıra birçok ülkeden haber muhabirleri de deprem bölgelerine akın ederek canlı yayın yaptı. 

“TURİSTLER SON BİR BAKIŞ ATMAK İÇİN GELECEKTİR”

Deprem sonrası, deprem bölgelerinde yıkılan tarihi alanları, çadır kentleri ve birçok yeri inceleyen Çinli gazeteci Jing Cheng, “Yaşanan bu felaketin ardından Çin’den bölgeye geldik. Buradaki durum çok kötü, insanların psikolojisi malesef kötü. Yaşam koşulları çok zor. Ne diyeceğimi bilemiyorum ama buradaki acı anlatılacak gibi değil. Bölgede yaptığımız incelemelere değinecek olursam sadece Gaziantep değil aynı zamanda diğer deprem illerinde de tarihi yapılar yıkılmış ya da ciddi hasar almış. Ve insanlar yaşanan bu depremden sonra Gaziantep’e turist olarak gelmek  isterse  bunun nedeni yıkılan bölgelere son bir bakış atmak için olacaktır. Aynı zamanda hala şansları varsa yıkılan bölgeleri bir kere görebilmek için geleceklerdir. Bu tarihi yapıların yeniden restore edilmesi de büyük ihtimalle zaman alacaktır. Ben ilk defa Gaziantep’e geldim ve gördüğüm yerleri çok beğendim. Ayrıca sadece turistlik yerleri değil, sokakları, evleri, dükkanları da çok beğendim. Bu nedenle turist akışının da devam etmesini umuyorum. Çünkü turist akışının Türkiye’ye maddi olarak yardımı olacağını özellikle yaşanan bu depremden sonra buna daha çok ihtiyaç duyulacağını düşünüyorum. Ve bu bölgelere turist akışının devam etmesi beni çok mutlu eder”  dedi.

“DÜNYA BASINI YAKINDAN İLGİLENİYOR”

Deprem bölgelerinden biri olan Gaziantep’te inceleme yapmak için gelen Çinli gazetecilere rehberlik eden Ece Cansu Çağlar, “Deprem sonrası için Gaziantep’e gelen Çinli Gazeteciler  bölgenin durumu ile alakalı haber yapıyorlar. Genellikle çadır kentleri birlikte geziyoruz ve gezdiğimiz çadır kentlerde insanlara neye ihtiyaçları olduklarını, insanlara dışardan; yurt içinden veya yurt dışından ne gibi yardım yapabileceklerini, hayatlarının ne zaman normale döneceklerini soruyorlar. Aynı zamanda yaşadıkları sıkıntıları paylaşmalarını istiyorlar. Eskiden hayatlarının nasıl olduklarını soruyorlar. Ve bundan sonra ne yapacaklarını soruyorlar. Yani Asrın felaketi olarak nitelendirilen bu deprem ile dünya basını da yakından ilgileniyor” dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.