DÜNYADA TÜRKÜN KARŞILIĞI BEKLENEN OLMUŞ « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

26 Mayıs 2024 - 12:39

DÜNYADA TÜRKÜN KARŞILIĞI BEKLENEN OLMUŞ

DÜNYADA TÜRKÜN KARŞILIĞI BEKLENEN OLMUŞ
Son Güncelleme :

06 Haziran 2022 - 21:18

12 views
İHH Gaziantep Şube Başkan Yardımcısı Murat Şahin, ’’ Biz İHH olarak  gideriz kurbanını keseriz, etini dağıtırız. Bu tür şeyler güven meselesidir. Biz iki tarafa da iyilik yapmak için varız.’’ Dedi.
İHH Gaziantep Şube Başkan Yardımcısı Murat Şahin, Ay Medya Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ay’ı ziyaret etti.
DÜNYADA TÜRKÜN KARŞILIĞI BEKLENEN OLMUŞ
Şahin ’’Dünyada Türkün karşılığı beklenen olmuş. Bu millet yüzyıllardır gittiği her yere sadece iyilik, medeniyet götürmüş. Onların bir derdi olduğunda derdiyle dertlenmiş. Onlara yardım etmiş. Almadan vermesinden dolayı dünyanın her yerinde Türklere karşı çok aşırı bir muhabbet oluşmuş. Bir sevgileri oluşmuş ve herkes bizi bekler hale gelmiş. İHH da dünyanın 130 farklı ülkesinde insanı yardım çalışmalarına devam ediyor. Özellikle kaosun, açılığın, savaşın olduğu ülkelere gidiyorlar. Bizlerde bunları yerinde görmek yaptığımız işleri görmek ve yapılan projeleri takıp edebilmek için gidiyoruz. Geçen haftalarda da Pakistan’daydık. İHH’nın dünyadaki en büyük yetim kompleksi var. Yaklaşık bin çocuk var. 6 tane farklı ilçe ve illerde kompleksler var. Burada sübyan mektebinden başlayıp lise sona kadar çocuklar okuyor. Bu çocuklardan Türkiye’de sadece 65’ı üniversite okuyor. Gittiğimiz okullarda sadece gıda verip insanların o an pansuman tedavisini yapan sistemimiz yok. Gittiğimiz her ülkede onların ne ihtiyacı varsa onları çözebilme adına gidiyoruz.’’ Dedi.
İSTEĞİMİZ HAYATIN HER AŞAMASINA DOKUNABİLMEK
Pakistan’da yeni bir proje aldıklarını belirten Şahin ‘’2 farklı proje yapıyoruz. Bir tanesi Avusturya cinsi tavuk. 15 tane tavuk, yaklaşık 225 euro yapıyor. Kafesin içerisinde bir yetim ailesine veriyoruz. Bu tavuklar günde en az 10 tane yumurta veriyor. Yumurtanın tamımı satarlarsa aylık 70 dolar gibi ailenin geliri oluyor. Pakistan’da asgari ücret 100 dolar. O tavuktan 70 dolar para kazabilirse köydeki kadın kimseye ihtiyacı olmadan geçinebilirse pansuman tedavisine gerek kalmaz. Böyle yetim ailelerini ve miskinleri kalkındıracak projeler yapıyoruz. Pakistan’da 40 tane dikiş makinesi ile yetim annesi ile birlikte meslek öğretmen kursları açacağız. Orada eleman yetiştireceğiz. O anneler yaptıkları ürünleri satacak onlara faydamız olacak. İsteğimiz hayatın her aşamasına dokunabilmek. ‘’ dedi.
BİZ İKİ TARAFA DA İYİLİK YAPMAK İÇİN VARIZ
Bu yıl Türkiye’de  kurban kesimlerinde bir düşüş olacağı tahmin edildiğini belirten Şahin ‘’Afrika bölgesinde, Asya’nın bazı yerlerinde Kurban Bayramı’ndan Kurban Bayramı’na et giren aileler var. Bugünkü ekonomik şartlarda Türkiye’de de kurban oldukça zor oldu. Bu yıl kurban kesimlerinde bir düşüş olacağı tahmin ediliyor. Gaziantep özelinde geçen yıl Kurban Bayramının üçüncü günü bin 500 aileye üçer kilogramlık hisseler dağıttık. İHH’ya bağışladığınız kurbanlardan Türkiye şartınız varsa Türkiye’de dağıtıyoruz. İHH bunu yaparken niyeti şu; Kardeşliğimiz oluşsun. Kimsenin birinci kurbanını istemiyoruz. Eğer bir kurban kesecekseniz lütfen bunu evinizde çocuğunuz çoluğunuz ile birlikte kesin. Çocuklar bayramı hissetsinler. Bayramı çocuklarıma anlatmamız lazım. Eti kasaptan da alırsınız. Önemli olan niyetiniz. Biz bütün bağışçılarımıza şunu söylüyoruz, Lütfen tatile gideceğim kurbanımı şu kuruma vereyim. Onlar kessin diyeceksiniz bu kurbanı bize vermeyin. Eğer maddi durumuz vardır, kurban kesmek istiyorsunuz veya dünyanın başka bir ülkesindeki kardeşlerim de kurbanda unutmadığımı görsün diyorsanız kurbanınıza talibiz. O kurbanı kendi kurbanımız gibi emanet biliriz. Gideriz kurbanını keseriz, etini dağıtırız. Bu tür şeyler güven meselesidir İHH’ya güvenmeyen parasını göndermesin. Biz iki tarafa da iyilik yapmak için varız. Biz gidip en ince ayrıntısına kadar inceliyoruz. Orada yanlış yaparsak adamın sevabından hiçbir şey eksilmez ama biz öteki taraf bunun cezasını görürüz. Gittiğimiz yerle bağışçılarımıza SMS ile kesildi diye bilgi veriyoruz. Bu yıl inşallah 60 ülkede kurbanı kesmeye devam devam edeceğiz.’’dedi.
BU SU PROBLEMİNDEN DOLAYI OKULU KAPATACAĞIZ. YARABBİM BİZE YARDIM ET

Şahin ‘’Beni gittiğim yerlerde çok şey etkiledi. En son Pakistan’da bir hafta boyunca gezdik. Son gün ikindi vakitlerinde bir camiye girdik. Aslında orası bir medreseymiş. Bizim buranın imam hatibi gibi bir yermiş. Çocuklar abdest alıyorlardı. Abdest aldıkları yerde musluktan akan su önce bir tasa sonra abdest alıyorlardı. Sorduğumda kuyuların birinin çöktüğünü ve su probleminin olduğunu söylediler. Normalde bir proje yapıyorsak genel merkeze bildirip bunu yaptın, Gaziantep şubeye bütçemiz var mı diye sormam söylemem lazım. Bilmiyorum nasıl bir şey olduysa oradaki bulunan arkadaşa ‘Bunu yaptırın biz Gaziantep parasını olarak ödeyeceğiz’ dedim. İki dakika sonra ikindi namazını kıldırmış olarak adam geldi. Bizi götürdü bir yerde çay içirdi. Ona biz buranın su problemini çözeceğimizi anlattık. Adam çok mutlu oldu. Arabaya bindik gideceğimiz yere gidiyoruz. Yanımızda Pakistanlı biri var. Pakistanlı kardeş, ‘Murat abi ben Allah’ın varlığına, birliğine bugün öyle bir iman ettim ki’ dedi. Ne oldu dedim. ‘Siz dışardaydınız imam namazı kıldırtan sonra dua etti: ‘Allah’ım sebepler dairesinde gidecek kapımız kalmadı. Artık gökten bize meleklerini göndermen lazım. Bu su probleminden dolayı okulu kapatacağız. Yarabbim bize yardım et. Sonra çocuklara dönmüş ben günahkâr ağzımla dua ediyorum olmuyor siz de dua edin demiş.” Burada benlik bir şey yok. İHH’lık da bir şey yok. O hoca oturdu, Allah’tan istedi Allah da bizi vesile kıldı. Bu beni aşırı etkiledi yorgunluğumu aldı mutlu oldum.’’ Diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.