EKMEĞİN FİYATINI SOLLADI « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

29 Kasım 2023 - 04:36

EKMEĞİN FİYATINI SOLLADI

EKMEĞİN FİYATINI SOLLADI
Son Güncelleme :

23 Kasım 2022 - 21:36

44 views

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan çıtır simit, gelen son zamlardan sonra, vazgeçilenler arasındaki  yerini aldı. Öğrenci, işçi ve dar gelirli vatandaşların en çok tükettiği çıtır simit, 7 ile 15 TL arasında değişen fiyatlarla satılırken, vatandaşlar “Çıtır Simit yemek bile lüks oldu. Alım gücümüz düşünce   simit yemekten vazgeçmek zorunda kaldık” diye konuştular.

Mis gibi kokusu, çıtır çıtır lezzetiyle vazgeçilmezlerimiz arasında olan simit kahvaltı sofralarının en basit hali iken gelen son zamlardan sonra neredeyse sofralara giremez oldu.

Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz nedeniyle 7’den 70’e her ürüne zam gelmeye devam ediyor. Hemen her gün gelen fahiş zamlar vatandaşın belini bükmeye devam ederken, ucuzluğu nedeniyle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi simide de zam geldi. Zamla birlikte kentte 3 TL olan simit fiyatı 6 TL’ye yükseldi. Fiyat artışına ise maliyetlerdeki yükselişler gösterildi.

SİMİT SATICILARI DA OLUMSUZ ETKİLENDİ

Satışlar nasıl diye sorduğumuz simit satıcısı Orhan Durur, ‘’Fiyatlardan memnun değilim. Simit alacak olan vatandaş fiyatını sorduktan sonra almaktan vazgeçiyor… Geçim oldukça sıkıntılı halde. Geçen sene 1 buçuk 2 liradan sattığımız simit bu sene 6 liraya yükseldi. Her şey gibi simitte üç dört katına çıktı fiyat olarak’’ dedi.

SON 2 YIL İÇİNDE 7 DEFA ZAM YAPILDI

Bu sene simit fiyatlarına 2-3 kere zam yapıldığını ifade eden simit satıcısı Orhan Durur, ‘’2018 yılının başında 1 liradan satışa sunuluyordu. 2018 yılının mart ayında simide zam yapılma kararı alındı ve simidin fiyatı 1 liradan, 1 lira 25 kuruşa yükseltildi. 2018 yılının eylül ayında ise 1 lira 25 kuruştan satılan simit, 1 lira 50 kuruşa yükseldi. 2020 yılının ekim ayında simit fiyatı 1 lira 50 kuruştan 1 lira 75 kuruşa çıkarılmıştı. Daha sonra simit fiyatları sırasıyla 2 lira, 2 buçuk lira ve son olarak da aralık ayında gelen zamla 3 lira olmuştu. Son olarak 2022 yılının sonlarına geldiğimiz şu günlerde 6 lira bandında satılıyor. Ancak bu zamlar devam edecek, yılbaşından itibaren de daha çok zamlanacağını düşünüyorum çünkü un ve susam zamlandıkça simitte zamlanacak’’ ifadelerini kullandı.

EKMEĞİN FİYATINI SOLLADI

Simide yapılan zamlar geniş bir kesimi ilgilendiriyor. Artan maliyetler gerekçe gösterilerek son yapılan zam ise dikkatleri çekiyor. Simit, önemli tüketim maddelerinden biri olduğu için bu gıda ürününe yapılan zam da geniş kitleleri ilgilendiriyor. 60 gram simidin fiyatı: 6 TL

DURUM ÇOK VAHİM!

Bu durumdan en çok etkilenen diğer kesim olan öğrenciler, artık simit ile karınlarını doyuramadıklarını şu ifadelerle dile getirdiler.

OKULA GİDERKEN SİMİT ALAMİYORUM

Deniz Kırmızıoğlan: ‘’Öğrenciyim. Sabahları okula giderken simit alırdım artık alamıyorum çok pahalandı. Bu fiyatlarla durum ne olacak, ne yapacağız bilmiyorum ama biz öğrenciler için durum vahim’’ dedi.

MEMNUN DEĞİLİZ

Zahide Çelik: ‘’6 liraya da simit var 8 liraya da var… Ama bu fiyatların altında simit yok. Bu durumdan hiç memnun değilim’’ şeklinde konuştu.

GEÇM SIKINTISI YAŞIYORUZ

Merve Bozkurt: ‘’ Geçim sıkıntısı var. Asgari ücretle çalışan bir babanın kızıyım ve nasıl geçiniriz ne yer içeriz bilmiyorum… Asgari ücretinde altındaki maaşlarda çalışan insan da çok fazla Türkiye’de ve bu millet aç kalacak’’ ifadelerini kullandı.

SİMİT ALAMIYORUM

Erhan Bayrak: ‘’Haftada 2-3 kere simit yiyordum, kahvaltımı o şekilde geçiştiriyordum ancak şimdi hiç simit yemiyorum. Bu fiyatlarla nasıl günde bir simit yiyebilirim’’ dedi.

KALAN PARA KALMIYOR

Asgari ücretlinin karın doyuran öğünü simitten ibaret ama bu da artık lüks oldu. Öyle ki sadece bir kişinin bir öğün simit hesabı 6 liradan başlıyor. Bu hesaplara göre kişinin aylık 3 öğün simit tüketmesi kişiye 540 lira olarak geri dönüyor.  Asgari ücretle geçinen 4 kişilik ailede ise kişiler günlük üç öğün simit tüketse ayda 2160 liraya denk geliyor.

EMEKLİ MAAŞI YETMİYOR!

Emekli maaşına göre hesaplama yapıldığında ise çokta farklı sonuçlar ortaya çıkmazken emekliler bu durumdan yakınıyor.

AÇ KARNINA EVE GİDİYORUM

Halime Koçak: ‘’Simit o kadar pahalı ki… 6 liraya simit mi olur? Emekliyim. Açım şu an ve bir simit alıp yiyemiyorum. 70 yaşındayım, bu yaşta aç karnına eve gidiyorum. Bu durum ne zaman düzelir? Nereye kadar bu pahalılık devam edecek’’ şeklinde konuştu.

HERŞEY PAHALI

Hatice Sanah: ‘’Her şey pahalı ve artık gerçekten ne olacak sonumuz diye merak etmeye başladım. 76 yaşındayım ufak tefek şeyler satarak geçinmeye çalışıyorum. Devlet bize bir aylık veriyor ancak 2000 lira maaş verirken tekrar o parayı geri çekti şimdilerde de 1500 lira veriyor. Bu şekilde nasıl geçinmemizi bekliyorlar, bu şekilde olmaz… Olmuyor’’ ifadelerini kullandı.

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN