“EKONOMİK KRİZ,  ET FİYATLARINI  DOĞRUDAN ETKİLEDİ” « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

31 Mart 2023 - 06:24

“EKONOMİK KRİZ,  ET FİYATLARINI  DOĞRUDAN ETKİLEDİ”

“EKONOMİK KRİZ,  ET FİYATLARINI  DOĞRUDAN ETKİLEDİ”
Son Güncelleme :

29 Ocak 2023 - 20:47

17 views

Artan hayat pahalılığı ve enflasyon yüzünden  geçim sıkıntısı çeken vatandaşlar,  etin tadını unuttu. Bazı vatandaşlar ise eti, kilo yerine gramla ancak alabiliyorlar. Bu anlamda da kapsalar satamamaktan, vatandaşta alamamaktan şikayet ediyor.

Temel gıda ürünlerindeki zamlar nedeniyle vatandaş, mutfağına gıda almakta zorlanıyor. Kırmızı et almakta bu yıl zorlandıklarını söyleyen vatandaşlar, artık etin tadını unuttuklarını ileri sürdü. Zamlar nedeni ile mutfaklardaki yangının büyüdüğünü ifade eden vatandaşlar eskiden kilolar ile evlerine et aldıklarını şimdilerde ise gramla bile almakta zorlandıklarının altını çizdi.

Geçim derdine düşen dar gelirli, sadece kasapların ve marketlerin vitrinlerinde görüp, fiyatı nedeniyle tadına bile bakamadığı kırmızı etin fiyatına zam üstüne zam geliyor. Bu duruma isyan eden vatandaşlar gramla aldıkları etin bu zamlar nedeni ile yanına bile yanaşamadıklarını  belirtti. Dar gelirli tek umudu, Kurban Bayramı oldu.

TERLEMEZ: “EKONOMİK KRİZ,  ET FİYATLARINI  DOĞRUDAN ETKİLEDİ”

Kasap Önder Terlemez, “ İki haftadır üst üste et fiyatlarına zam geliyor. Çiftçinin yem maliyetinin yükselmesi söz konusu olduğunda mecburen et fiyatlarına da bu durum yansıyor. En son 115 TL’ye canlı hayvan kesiyorduk fakat şimdi 135 TL’ye kesiyoruz. 20 TL bir fark söz konusu. Bu durumda vatandaşın cebini zorluyor. Şu an bir kilo kıyma 150 TL’den başlıyor. Bir kilo et ise 155 TL’den başlıyor. Artık her gelen müşterimiz bir kere kulağımızı çekiyor. Ama fiyatların yükselmesi bizim de elimizde değil. Ekonomik kriz et fiyatlarını da doğrudan etkiledi. Eskiye oranla müşteri kapasitemizde bir azalma söz konusu oldu” dedi.

KILIÇPARLAR: “YEM FİYATLARINDAKİ ARTIŞ ET FİYATLARINA DA VURUYOR”

Kasap Murat Kılıçparlar, “Ben 27 yıldır bu iş ile uğraşıyorum. Et fiyatlarındaki artış ciddi anlamda fazla. Fakat yem fiyatlarındaki artış et fiyatlarına da vuruyor. Yaşanan bu pahalılık nedeni ile vatandaş da bizlerde zor durumda kalıyoruz. Bu sebeple geçtiğimiz aylara, yıllara göre müşterimiz azaldı. Asgari ücretle çalışan bir insanın bu fiyatlara et alması çok zor” dedi.

AKBULUT: “İNSANLAR EVLERİNE BİR KİLO ET BİLE ALMAKTA ZORLANIYOR”

Kasap Hakan Akbulut, “ 41 yıldır bu işin içerisindeyim fakat şu zamanda gördüğüm zamları ne yazık ki daha önce görmedim. İnsanlar evlerine bir kilo et bile almakta zorlanıyor. Bizlerde çok zor durumda kalıyoruz. Devletin acilen bu durumun önüne geçmesi lazım. İster istemez müşteri kapasitemiz azalıyor. İnsanlar et alsa bile kilo ile değil gram ile alıyorlar” şeklinde konuştu.

ÖZTÜRK: “BU ŞEKİLDE GİDERSE İNSANLAR ÖLECEK”

Fatma Öztürk, “Evime en son ne zaman et aldığımı hatırlamıyorum bile, her şey o kadar çok pahalı ki et şurada dursun diğer ihtiyaçlarımızı bile alamıyoruz. Enflasyonun artık düşmesi gerekiyor. Aksi halde bu şekilde giderse insanlar ölecek” dedi.

KAYA: “ET ORADA DURSUN EKMEK BİLE ALAMIYORUZ”

Ayşegül Kaya, “Ekmeği bulamıyoruz. Ekmeği bile yemek lüks oldu artık. Et orada dursun ekmek bile alamıyoruz. Halimiz çok kötü. Bu ekonomik kriz hepimizi bitirdi. Eşim emekli, iş arıyor ama bulamıyor. Kızım şehir dışında okuyor ama parasızlıktan onu bile buraya getiremiyorum. Okulu tatil oldu fakat yol parası olmadığı için hala okulda” şeklinde konuştu.

ŞAHİN KAYA: “İŞ GÜÇ YOK İŞSİZLİK HAT SAFHADA”

Şahin Kaya, “Herkes asgari ücretin altında çalıştıracak işçi arıyor. İş güç yok işsizlik hat safhada. Ama kimse halimizi görmüyor. Evimize, çocuğumuza bir kilo et bile alamıyoruz” dedi.

YILMAZ: “ELİMİZLE ÇALIŞIYORUZ AĞZIMIZLA YİYORUZ”

Fatma Yılmaz, “Allaha şükürler olsun evimize et alabiliyoruz. Tabi ki aldığımız zaman zorlanıyoruz ama halimize çok şükür. En azından eski zamana göre bu zaman da daha rahatız. Elimizle çalışıyoruz ağzımızla yiyoruz. Bizim için bir sorun yok” şeklinde konuştu.

ÇİFTÇİ: “ALSAK BİR TÜRLÜ ALMASAK BİR TÜRLÜ”

Emine Çiftçi, “Fiyatlar çok pahalı. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Alsak bir türlü almasak bir türlü. Kasaba geliyoruz fiyatlara bakıyoruz. Bazen alamadan geri çıkıyoruz” diye konuştu.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.