Elektrikli otomobillere vergi ayarı: 250 bin liralık indirim! « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

20 Haziran 2024 - 21:03

Elektrikli otomobillere vergi ayarı: 250 bin liralık indirim!

Elektrikli otomobillere vergi ayarı: 250 bin liralık indirim!
Son Güncelleme :

04 Mart 2023 - 12:45

13 views

Milliyet.com.tr/ Türkiye’nin yerli elektrikli otomobil Togg’un yollara çıkmasına saylı günler kala elektrikli otomobillerin Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) dikkat çeken bir değişim yaşandı. Yapılan güncelleme, bazı modellerde 250 bin liraya varan indirimler yarattı. Peki bu modeller hangileri? İşte detaylar…

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, elektrikli otomobillere uygulanan ÖTV matrahlarında güncellemeye gidildi. ÖTV oranlarında ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Buna göre, motor gücü 160 kW’ı geçmeyen elektrikli otomobillerde matrah sınırı 700 bin TL’den 1 milyon 250 bin TL’ye yükseltildi. 

Motor gücü 160 kW’ı geçen elektrikli otomobillerde ise matrah sınırı 750 bin TL’den 1 milyon 350 bin TL’ye çıkarıldı.

Türkiye’de satılan elektrikli otomobillerin önemli bir bölümünün ÖTV dilimleri değişirken, bu durum fiyatlarda da indirim yarattı. Bazı modellerde 250 bin TL’yi bulan indirimler görüldü.

İŞTE FİYATI DÜŞEN MODELLER

CITROEN/ e-C4/ 50kWh/ Shine Bold daha önce 1 milyon 188 bin liraya satışa sunulurken yeni değişiklik ile birlikte bu rakam 933 bin liraya gerilemiş oldu.

OPEL/ Mokka E/ 50kWh/ Ultimate değişiklik öncesi 1 milyon 229 bin liradan satışa sunulurken yeni düzenleme ile birlikte 966 bin liraya gerilemiş oldu.

PEUGEOT/ e-2008/ 50 kWh/ GT, ÖTV değişikliği öncesi 1 milyon 275 bin liraya satışa sunulurken yeni düzenleme ile 1 milyon liraya kadar gerilemiş oldu.

ÇİNLİ OTOMOBİLLERE EK VERGİ 

Öte yandan, Resmi Gazete’de elektrikli otomobilleri ilgilendiren bir başka karar daha yer aldı. Buna göre, Çin’den ithal edilen elektrik otomobiller için yüzde 40 ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Çinli otomobil markaları doğrudan etkileyecek bu karar, piyasada birçok otomobilin ÖTV oranı bir alt dilime düşerken, Çinden ithal edilen elektrikli otomobillerin fiyatlarını artıracak. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRİstanbul’da deprem göçü: İşte en çok talep gören bölge ve evler!Haberi Görüntüle

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.