FAZLASIYLA SIKINTIYA GİRDİK « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

17 Nisan 2024 - 03:06

FAZLASIYLA SIKINTIYA GİRDİK

FAZLASIYLA SIKINTIYA GİRDİK
Son Güncelleme :

11 Ekim 2022 - 21:07

10 views

Hayat pahalılığı ve enflasyon nedeniyle yaşanan kira fiyatlarındaki rekor artış, mülk sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getiriyor. Kiracılar, kiraların yüksek olduğundan yakınırken, mülk sahipleri de enflasyon ve hayat pahalılığına işaret ediyor.

Kira fiyatlarındaki rekor artış ve yüksek enflasyon mülk sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getiriyor. İş yeri mülk sahipleri ile kiracılar arasında düzenlenen ve 2022’nin ekim ayı içinde yenilenecek olan kira sözleşmelerine göre yapılacak maksimum yasal artış oranı Ekim ayının ilk günlerinde açıklanan son 12 aylık ortalama enflasyon rakamlarına göre belirlendi. Buna göre kiralara son 1 yıllık ortalama TÜFE oranı olan yüzde 59.91’in üzerinde zam yapılamayacak.
EKİM AYI İŞ YERİ KİRA ARTIŞ ORANI BELLİ OLDU
İş yeri mülk sahipleri ile kiracılar arasında düzenlenen ve yenilenecek kira sözleşmelerinde yapılacak zam, 2022 ekim ayında maksimum yasal artış oranı yüzde 59.91’i geçmeyecek. Son dönemde konut kiralarında yaşanan fahiş kira artışı sonrasında atılan adımlarla, mesken olarak kullanılan ev kiraları için geçici süreliğine bir düzenleme yapmış ve 10 haziran 2022 ile 1 temmuz 2023 tarihleri arasında konut kira artış oranlarına yüzde 25’i aşmayacak şekilde tavan sınırlamasını yürürlüğe soktu.
Ancak bu düzenleme; dükkan, mağaza, ofis, büro, depo, üretim tesisi, atölye, lojistik depolama ve dağıtım gibi iş yerlerini kapsamıyor. Ticari olarak kullanılan mülklerde kira artış oranları son 12 aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ortalamasına göre belirlenmeye devam ediyor.
KONUT SIKINTISI HER ZAMAN YAŞANIYOR
Gaziantep Tüm Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Aytaç kira artışının yalnızca Gaziantep’te değil Türkiye genelinde büyük bir orun teşkil ettiğini ifade ederken sözlerine şu şekilde devam etti: ’’Üç üniversiteye sahip şehrimizde öğrencilerin okula başlama dönemleri, memurların atama dönemleri dahil her zaman konut sıkıntımız mevcut. Resmi rakamlara göre de Gaziantep il nüfusu 3 buçuk milyona yaklaştı. Yıllık 30.000 civarında konuta ihtiyacımız söz konusu, Toplu konut projeleri ile bir nebze de olsa rahatlayacak olsak ta bu ihtiyaç memleketimiz için her zaman var. Gaziantep’in belediyeleri de bu konuda hassas olmalı diye düşünüyorum. İnşaat ruhsatları konusunda ekiplerin izinler hakkında daha hızlı davranması gerekiyor. Bir ruhsat iznini 8-9 ay bazen 1 sene süründürmenin anlamı yok. 2-3 ay içerisinde ruhsatlar çıkarsa şehrimizin konut açığı kapanır ve sağlıklı bir yapılaşma olur. Hem ev yok hem kiralar çok yüksek. Semtlere göre değişen kira fiyatları Gaziantep’in bazı bölgelerinde 4000 liradan başlarken, bazı bölgelerinde ise 8000 liradan başlıyor’’
‘’ALINAN KARARLARA HİÇBİR MÜLKİYET SAHİBİ UYMUYOR’’
‘’Ev kiraları için devletin aldığı karar yüzde 25 ancak mülkiyet sahipleri buna uymuyor’’ diye yakınan Aytaç: ‘’Eskiden piyasayı emlakçılar belirlerdi. Her bölgenin emlakçısı vardı ve o bölgeye göre fiyat belirlemesi yaparlardı. Ama şimdilerde her mülk sahibi bir emlakçı olmuş. Herkes kendi kafasına göre fiyat belirliyor’’ dedi.
‘’İŞYERLERİNDE KİRA ARTIŞ ORANI 59.91 OLDU’’
Sözlerine işyerleri kira oranlarıyla devam eden Aytaç: ’’Yıllık kira artış oranları TÜFE’ye göre değerlendiriliyor. Bu sene ekim ayı itibari ile de işyerleri için belirlenen kira artış oranı 59.91 olarak şekillendi. Oldukça zor bir dönem daha bizi bekliyor… İnşallah önümüzdeki dönemlerde ekonomi olarak rahatlarız ve vatandaşımız, esnafımız rahat bir nefes alır’’ diyerek cümlelerini tamamladı.
Yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedelleri esnafı günden güne endişelendiriyor. Satışlardaki düşüşlerden oldukça etkilenen esnaf durumdan memnun olmadığını dile getirmeye de devam ediyor.
‘’FAZLASIYLA SIKINTIYA GİRDİK’’
İşçi çalıştırıp, fatura ödüyorum aynı zamanda ev geçindiriyorum fazlasıyla sıkıntıya girdik diyen esnaf Osman Ayık: ‘’Geçen senelere oranla yüzde 50’ye yakın kira artışlarımız oldu. Bu durumdan da memnun değilim. 6000 lira kira öderken şimdi 9000 lira kira ödüyorum. Nasıl memnun olabilirim. Bütün kar oranımızı kira alıp götürüyor’’ şeklinde konuştu.
‘’SATIŞLARIMIZ DÜŞÜK, KİRALARIMIZ YÜKSEK’’
‘’İçinde bulunduğumuz pasajda 6500 lira aşağısında kiralık dükkan yok’’ diyen Memik Yalçın: ‘’ Enflasyon oranları bu kadar yüksek iken kira fiyatları da yüksek tutulursa biz çok zorlanırız, zaten zor durumdayız. Satışlarımız da eskiye nazaran düşük, kiralarımız yüksek’’ diyerek sözlerini tamamlarken bir başka pasaj esnafı olan Mahmut Kocaoğlu: ‘’ Evler de yüzde 25’lik sınırlama var, aynı sınırlama iş yerlerine de gelirse herhangi bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Yüzde 50 oranının üzerinde uygulanan kira artışı herkesi oldukça zorlayacak’’ dedi.
‘’HİÇBİR İŞ YERİ MÜLK SAHİBİ GETİRİLEN YÜZDE 25’LİK SINIRLAMAYA UYMUYOR’’
‘’Ülkemizde pahalanmayan şey kalmadı bu yüzden bu konuda söylenecek çok şey yok’’ diyen Mehmet Cansız ise Hiçbir işyeri mülk sahibi getirilen yüzde 25’lik sınırlamaya uymuyor ve bu kurala da uymayacaktır. Onlar uymadığı gibi denetleyenimiz de yok. Her türlü bahanelerle mülk sahipleri tarafından çıkartılabiliyoruz. Bu şekilde de tek niyetleri yeni gelen kiracılara kira artış yapmak’’ ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.