FİYAT ARTIŞLARININ SEBEBİ EMEĞİN PEŞİNDE KOŞAN BİZLER  DEĞİLİZ. « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

19 Nisan 2024 - 03:03

FİYAT ARTIŞLARININ SEBEBİ EMEĞİN PEŞİNDE KOŞAN BİZLER  DEĞİLİZ.

FİYAT ARTIŞLARININ SEBEBİ EMEĞİN PEŞİNDE KOŞAN BİZLER  DEĞİLİZ.
Son Güncelleme :

18 Ağustos 2022 - 22:08

22 views
Gaziantep Oto Center Dernek Başkanı  Murat Doğan, Araç Bayilerinin İkinci El Oto Alım Satımı yapan esnafı  asılsız biçimde hedef gösterdiklerini  belirterek” Araçlardaki fiyat artışlarının sebebi emeğin peşinde koşan bizler  değiliz.” dedi.
Ticaret Bakanlığı’nın ikinci el otomobil ve arazi taşıtlarının satışına 6 ay ve 6 bin kilometre şartı getiren düzenlemesi, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti Oto galerici esnafları ise bu uygulamanın şahıslara yönelik daha kapsamlı olmasını istediler.
Gaziantep Oto Center Dernek Başkanı  Murat Doğan, ikinci el oto alalım satımı yapan esnafın, araç bayileri tarafından hedef gösterildiğini belirterek ”Bugün 6 ay satılmama ve 6.000 Km sınırı getiren güncel mevzuat değişikliğini sözde bizi köşeye sıkıştırmak için çıkartılması yönünde baskı yaptıkları itirafı, hukukla ve hakkaniyetle izah edilemezdir” dedi.
FİYAT ARTIŞLARININ SEBEBİ EMEĞİN PEŞİNDE KOŞAN BİZLER  DEĞİLİZ.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan başkan Doğan ”Araç Bayileri, İkinci El Oto Alım Satımı yapan Galerileri ve Meslektaşlarımızı asılsız biçimde hedef göstermektedir. Bugün birçok haber mecrasında temsilcileri aracılığıyla 6 ay satılmama ve 6.000 Km sınırı getiren güncel mevzuat değişikliğini sözde bizi köşeye sıkıştırmak için çıkartılması yönünde baskı yaptıkları itirafı, hukukla ve hakkaniyetle izah edilemezdir. Bu açıklamaların gerekçesi; kendi hukuksuzluklarını ve samimiyetsizliklerini perdeleme çabasıdır. Değerli Kamuoyu bilmelidir ki; Araçlardaki fiyat artışlarının sebebi emeğin peşinde koşan bizler  değiliz. Pandemi, kur artışları, çip krizi, dünyayı saran enflasyonist ortam ve nakliye maliyetleri araç Fiyatlarının yüksek oranda artmasına sebep olmuştur. Bu hususlar çok iyi bilinmesine rağmen, İkinci El Araç Galerileri bilinçli olarak hedef gösterilmektedir.” dedi.
MESLEKTAŞLARIMIZ ZAN ALTINDA BIRAKILMAKTADIR
Doğan” Ancak Sıfır araç bayileri bu süreçte kendileri ile ilgili çok önemli detaylardan hiç bahsetmemektedir. Araçlara belli dönemlerde zam geleceğini önceden bilen bayiler araçları kendi yan firmalarına fatura etmek suretiyle fahiş karlar elde ettiği ve yine birçok sıfır araç bayinin pandemi sonrası süreçte liste üstü araç sattığı, fatura üstü parayı haricen aldığı konusunda birçok şikâyet mevcuttur. Hal böyle iken , İkinci El Araç Alım Satımı yapan Meslektaşlarımız zan altında bırakılmaktadır. Ekmeği Dışında amacı olmayan bu sektörü sahipsiz zannedip, günah keçisi ilan edilmemizi kabul etmemekteyiz. Değerli Meslektaşlarımız; Liste üstü araç satıp emeğinizin ve sermayemizin ortağı olmaya çalışan bayiler hakkında gerekli şikayetlerin ve takibin yapılması için sizden ricamız bu usulsüz taleplerin Derneğimize/ Federasyonumuza bildirilmesidir” dedi.
KARA: PİYASADA FAHİŞ FİYATA ARAÇ SATIŞINI GALERİCİLER DEĞİL ŞAHISLAR YAPIYOR
Galerici Ömer Kara ” Öncelikle Ticaret bakanlığımızın 6 ay ve 6 bin kilometre şartı getirildi. Bizi ikinci el oto alım satım işi yaptığımızdan dolayı Otomotiv  şirketleri  bizlere sıfır araba alım satımını yaptırmıyorlar. Bizlere o şekilde ne yazık ki öyle bir hak tanınmıyor.  Çıkan yeni uygulama ile birlikte müşterilerimiz ne yapacağını şaşırdı sıfır araba alıp satılamayacak gibi bir durum oluştu.  Piyasada fahiş fiyata araç satışını galericiler değil şahıslar yapıyor. Bayiye gidip sıfır araçlarını alıyorlar.  Yüzde 10 ila 15 üzerine kar koyarak satış yapıyorlar. Bu kayıt dışı satış yapan şahısların önüne geçilemiyor. Alınan yönetmeliğin biz ikinci el araç alım satım işi yapan kişilere hiçbir faydası olmadı.  Son zamanlarda internet sitelerinden  aşırı derecede kayıt dışı araç alım satımı yapılıyor aslında piyasayı yükselten kayıt dışı alım satım işi yapan şahıslar tarafından piyasa yükseltiliyor ilk önce  bunların önüne geçilmesi gerekiyor. Çünkü o tür sitelerin bir ehemniyeti yoktur. Vatandaşlarımızın bu konuda dikkatli olmalarını istiyorum.” Dedi.
 ÖZEL: İNTERNET SİTESİ FİYATLARINDA BİR DÜZENLEME OLMASI LAZIM
Galerici Şevket Özel: “Ticaret Bakanlığının uyguladığı ve resmi gazetede yayımlanan 6 ay ve 6 bin kilometre şartı getirildikten sonra işlerimiz biraz durgunlaştı. Durgunlaşmasının sebebi insanlarımız yeni çıkan yönetmelikten sonra  nasıl bir hamle yapacağını bilmedikleri için durgunlaştı. Bu süreç devam ederse bizler için iyi olacak  Çıkan yönetmeliği bizler güzel karşıladık ama biraz daha kapsamlı olabilirdi. Şahısları ilgilendiren bir sistem getirebilirlerdi.  Şimdi bu yeni çıkan yönetmelik sadece araç şirketleri ve araç filolarını kapsıyor. Bu uygulamayı şahıslar seviyesine indirirlerse daha iyi olacak 6 ay ve 6 bin kilometre şartı onlara da gelirse rant peşinde koşan şahıslar en azından bu işi yapamayacaklar. İnternet sitesi fiyatlarında bir düzenleme olması lazım. Oto galericiler olarak bizlerde mağduruz ben 34 yıldır bu işi yapıyorum biz vergisini veren firmalarız 3 ila 5 ay araç satan şahısla aynı kategorideyiz.  mesela bir araç bayide 470 Bin TL ise piyasada 570 Bin TL’ye satılıyor. Bunu yapan devletimiz değil kendi vatandaşımız yapıyor. Şu an piyasayı değerlendirecek olursak orta segment’te ki bir araç 300 Bin ila 500 bin arasında değişiyor. Vatandaşlarımız bunu yatırım a aracı değil de ihtiyaç için kullanılırsa piyasa yeniden eski haline döner” dedi.
KÖRDEVE: BİZ OTO GALERİCİLER OLARAK İLERİYİ GÖREMİYORUZ
Kaan Kördeve “ İkinci el piyasası şu anda kan ağlıyor. ÖTV indirimler var ama bundan dolayı  vatandaşlarımız da doğru hamle yapamıyorlar. Ayrıca araç almaya da satmaya da korkuyorlar. Şu an gördüğünüz gibi bir tane müşteri yok. Biz oto galericiler olarak ileriyi kestiremiyoruz. Ticaret Bakanlığının uyguladığı yönetmelik bizim için çok iyi oldu her önüne gelen araç alıp satamayacak. Bizim istediğimiz herkes bildiği işi yapsın. Mesela bir aracın değeri 100 Bin TL ise dışarıda gören vatandaş benin aracım daha güzel deyip aynı aracı 150 Bin TL’ye ilan koyduğu zaman bu bizi de etkiliyor alan vatandaşı da etkiliyor satan vatandaşta etkileniyor “dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.