‘’FİYATLAR FIRLADI’’ « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

13 Nisan 2024 - 09:32

‘’FİYATLAR FIRLADI’’

‘’FİYATLAR FIRLADI’’
Son Güncelleme :

31 Ekim 2022 - 21:35

15 views

Ortalama ömrü 500-600 yıl olan zeytin ağacı, bir ömrün sonunda gövdesi kurur, içi boşalır. Ama zeytin ağacı köklerinden yeniden doğar. Bu nedenle mitolojide ve botanikte zeytin ağacı “Ölümsüz ağaç” olarak adlandırılır.

Gaziantep’te hız kesmeden hasadı süren yeşil zeytin, bu yıl yüksek fiyatı nedeniyle kahvaltı sofalarında, yeteri kadar kendine yer bulamayacak. Ortalama 25 lira ile 40 lira arasında değişkenlik gösteren yeşil zeytin fiyatları, alıcıyı da satıcıyı da memnun etmiyor. Kutsallığın, bereketin, bolluğun, bilgeliğin, barışın sembolü olarak bilinen zeytin, sofralarda yerini alamadığı için, bereketten ve bolluktan mahrum bırakacak.

Türkiye’de en çok zeyin hasadının yapıldığı kentlerden bir olan Gaziantep’te, zeytin hasadı hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz yıllara göre fiyatı oldukça artan zeytin, bu yıl soflarda yeteri kadar yer alamayacak.
Pazar tezgahlarında yerini alan, ancak fiyatı nedeniyle sofralara gelemeyen zeytin, bu yıl hem satıcıyı hem alıcıyı memnun etmiyor. Bu anlamda da uzun ömürlü ‘’ölümsüz zeytin ağaçları’’ sofraları yasa boğuyor.
Bu yıl yağışların az olmasından kaynaklı rekolteleri düşük olan yeşil zeytinin fiyatları da 35 lira ile 40 lira arasında değişkenlik gösteriyor.
‘’FİYATLAR FIRLADI’’
Yeşil zeytin satarak evinin geçimini sağlayıp çocuklarını okutan Zeynep Köklü: ‘’Zeytin fiyatlarımız 25 liradan başlıyor 35-40 liraya kadar artıyor. Bizimde alış fiyatımız yüksek olduğu için mecburen artış yapmadan satamıyoruz. Kimse bu durumdan memnun değil. Fiyatlar fırladı. Yapacak hiçbir şeyimiz kalmıyor böyle durumlar karşısında… Vatandaşın alacak gücü yok, ucuz olsun istiyorlar haklı olarak. Haliyle satışlarımız da eskisi gibi değil maalesef. Eskiden bir araba zeytin getirir gün içinde de satıp bitirirdik, şimdi bir araba zeytini 1 haftada satamaz haldeyiz’’ diyerek zor durumda olduğunu ifade etti.
‘’ŞİMDİ YARI YARIYA DÜŞTÜ’’
Zeytin almak için çarşıya çıkan 80 yaşındaki Abdulkadir Demirtaş şunları söyledi: ‘’Çok pahalı… Geçen sene kilosunu 13 liradan satın aldığım zeytin şimdi 30 liradan satılıyor. 20 kilo almıştım önceki yıl, şimdi yarı yarıya düştü 10 kilo alabilirsem ne mutlu…’’

‘’HAYAT PAHALANDI’’
Kahvaltıda en çok tükettikleri şey zeytin olan Ümit Kurt, kahvaltılık alışverişi sırasında fiyatlardan yakındı. Ümit Kurt: ‘’Geçen sene 30 kiloya yakın zeytin almıştım. Kahvaltıda çok tüketiyoruz. Ama bu fiyatlar karşısında bu kadar zeytin alamam. En fazla 10 kilo kadar alabilirim. Fiyatlar çok çok arttı. Hayat pahalandı, bizimde yapacak hiçbir şeyimiz kalmadı’’ şeklinde konuştu.
‘’HERKES ÇOK PERİŞAN’’
Adile Özkan: ‘’Bir kilo Antep Peyniri, yarım kilo lor peyniri, yarım kilo zeytin aldım, 250 lira verdim. Ne diyeyim, pahalı değil mi? Çok pahalı…Fakir fukara çok perişan. Kira, su, elektrik, mutfak masrafları ne yapsın bu insanlar hayat pahalı’’ diyerek memnuniyetsizliğini dile getirdi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.