“GEÇİCİ BİR KİMLİK VERİLSİN” « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

29 Mart 2023 - 04:20

“GEÇİCİ BİR KİMLİK VERİLSİN”

“GEÇİCİ BİR KİMLİK VERİLSİN”
Son Güncelleme :

09 Ağustos 2022 - 20:42

*Gaziantep’in Şahinbey İlçesine Bağlı Bayramlı Mahallesinde yaşayan elektrik ustası Ali Annaç, çocuklarına kimlik çıkarmak için çalmadığı kapı almadı. İmam nikahlı karısını doğum sırasında kaybeden Annaç, Gaziantep Valisi Davut Gül’den çocuklarına kimlik çıkarılması konusunda yardım bekliyor.

43 yaşındaki Ali Annaç, 3 çocuğuna kimlik çıkarmak istiyor ama bir türlü çıkaramıyor. 56 gün önce eşini doğumda kaybeden Annaç, “Eşimin ailesi Kıbrıs’ta. Çocuklarımın kimliği yok. Yıllardır kimlik çıkarmak istiyorum ama olmuyor. Eşimi de kaybettim. Ben tek başıma nasıl savaşacağım? Tek derdim çocuklarım. Çocuklarımı teyzesinin yanına Kıbrıs’a götüreyim başka bir şey istemiyorum.” dedi.
“GEÇİCİ BİR KİMLİK VERİLSİN”
Gaziantep’in Şahinbey İlçesine Bağlı Bayramlı Mahallesinde yaşayan elektrik ustası Ali Annaç’ın hayatı 56 gün önce eşinin ölümü ile birlikte alt üst oldu. Yaşları 3 buçuk, 1 buçuk ve 56 günlük olan 3 çocuğu ile bir başına yaşam savaşı veren Annaç, çocuklarına kimlik çıkararak eşinin ailesinin yanına, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gitmek istiyor. “En azından geçici bir kimlik verilsin. Çocuklar hayatını sürdürsün. ”diyen Annaç yetkililerden destek bekliyor.
RESMİ NİKÂHIMIZI DA YAPAMADIK
2008 yılında Kıbrıs’ta eşi Fatma İlyas (32) ile tanıştığını ve daha sonra dini nikâhla evlendikleri söyleyen Ali Annaç, “16 yıl boyunca Kıbrıs’ta çalıştım. 2017 yılının 12. ayında biz Gaziantep’e geldik. Burada çocuğum oldu. Çocuğum için kimlik dairesine gittik. Eşim yabancı olduğundan dolayı kimlik alamadık. Gaziantep’te resmi nikâh yapmak istedik. Bizden bir bekârlık kâğıdı istendi. Kıbrıs’tan muhtarlıktan gelen bir bekârlık kâğıdı var. İşe yaramadı. Nüfus müdürlüğünde eşimin kimliğinin eski olduğu söylendi gidip Mersin’de konsoloslukta değiştirdik. Yine olmadı. Kıbrıs’ın hükümeti diyor ki; ‘altı ay gelip burada’ kalacak. Burada el kadar çocuk var, anne bırakamıyor. ‘Çocukla birlikte gitsin’ diyoruz çocuğu kabul etmediler. Daha sonra araya pandemi girdi. Hiçbir şey yapılamadı zaten. 4 yıldır kimlik almak için uğraşıyoruz. Bir çözüm üretilmedi. Hala da uğraşıyorum” dedi.
“ÇOCUKLARIMIN SADECE ORAYA ÇIKIŞINI İSTİYORUM”
3. çocuğunun doğumundan sonra 16 Haziran’da eşinin hastanede vefat ettiğini belirten Ali Annaç çocukları ile bir başına kaldı. Hem maddi hem de manevi olarak çok zor günler geçirdiklerini söyleyen Annaç, “Burada tek başımayım. Çocuklarım ile beraber sıkıntılar içerisindeyim. Çocuklarımı bırakacak kimse olmadığı için de çalışamıyorum. Benim devletimden tek istediğim bize bir el uzatsınlar. Çocuklarımın dedesi, nenesi, teyzesi, dayısı Kıbrıs’ta. Çocuklarımın sadece oraya çıkışını istiyorum. Ben başka bir şey istemiyorum. Şuanda arkadaşlarımın sayesinde geçimi sağlıyorum. Ben acımı da bile yaşamadım. Tek derdim çocuklarım. Çocuklarımı teyzesinin yanına götüreyim başka bir şey istemiyorum.” ifadesini kullandı.
“BEN TEK BAŞIMA NASIL SAVAŞACAĞIM?”
“Ben tek başıma nasıl savaşacağım” diyerek açıklamalarını sürdüren Annaç, “Çocuklarıma kimlik çıkarmak için bana mahkemeye vereceksiniz diyorlar. Mahkemeye gidiyorum, avukat davanın iki-üç yıl süreceğini söylüyor. Dedim ‘iki-üç yıl ben el kadar bebeği nasıl yetiştireceğim? Ben tek başıma nasıl savaşacağım?’ Bugüne kadar neden söylenmedi? ” dedi.
“BİR AN EVVEL ÇOCUKLARIM HUZURA KAVUŞSUN”
Çocuklarının aşısını dahi yapamadığını belirten Annaç açıklamalarını şöyle sonlandırdı: “Şimdi hastaneye gidemiyoruz. Çocuklarımın aşısını yapamadık. Geçici bir kimlik verilsin en azında çocuklar hayatını sürdürsün. Eşimin ailesi şimdi Kıbrıs’ta mücadele ediyorlar. İnşallah bir an evvel çocuklarım huzura kavuşur.”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.