GES PROJELERİYLE VERİMLİ ARAZİLER YOK EDİLMEKTEDİR « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

15 Nisan 2024 - 03:16

GES PROJELERİYLE VERİMLİ ARAZİLER YOK EDİLMEKTEDİR

GES PROJELERİYLE VERİMLİ ARAZİLER YOK EDİLMEKTEDİR
Son Güncelleme :

28 Nisan 2022 - 0:09

16 views

Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, kentteki mera alanlarının işgal edildiği  ve  hayvan otlatacak yerlerin kalmadığı açıklamasının ardından CHP Gaziantep Milletvekili Dr. Bayram Yılmazkaya, konuyu meclis gündemine taşıdı.

**Yılmazkaya ‘’ 2020 yılından itibaren hayvanların otlatıldığı mera alanlarının bulunduğu 1milyon 230 bin metrekare alan güneş enerji santrali için 30 yıllığına Kalyon İnşaata verilmiş. Gaziantep genelinde 3 bölgeden oluşan bu alanlar hayvanların otlatıldığı verimli mera alanlarını kapsaması yeni bir talanın habercisi’’ diye tepki gösterdi.
Şahinbey İlçesindeki Kürüm ve Çörekli Mahallelerinde gerçekleşen ve köylülerin eskiden beri kullandığı mera alanlarının üzerine GES (Güneş Enerji Sistemi) kurulması için özel şirketlere verilmesiyle ilgili konuyu Meclis Genel Kuruluna taşıyan CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, “İktidar tarafından atılan bu yanlış adımlar zaten büyük sıkıntılarla uğraşan hayvancılığımıza ve tarımımıza büyük darbe vuracaktır” dedi.
GES PROJELERİYLE VERİMLİ ARAZİLER YOK EDİLMEKTEDİR
“Karadeniz’de plansız bir şekilde yapılan HES projelerindeki hatalar yüzünden yaşanan seller, toprak kaymaları, doğal afetler nedeniyle bölge insanı büyük bedeller ödedi ve ödemeye de devam etmektedir. Şimdi Gaziantep gibi Türkiye genelinde 32 ilde yapılması planlanan GES projeleriyle verimli araziler yok edilmekte, köylüye, üreticiye ve bu topraklara ihanet edilmektedir” diyen Yılmazkaya, “Güneş enerjisine karşı değiliz ama memlekette bu kadar yer varken, bir sürü çorak arazi varken mera alanlarının üzerine, en verimli toprakların üstüne tesisinyapılması çok yanlış” dedi.
MERALARIN YANDAŞ ŞİRKETLER TARAFINDAN TALAN EDİLMESİNE İSYAN
“Hayvancılığın ve tarımın öneminin dünya tarafından benimsendiği böyle bir dönemde bu gibi plansız projeler ülkenin geleceğine, köylümüze ve çiftçimize darbe niteliğindedir” diyen Yılmazkaya, konuyla ilgili Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi;“Şahinbey İlçemizin Kürüm ve Çörekli Mahallelerine yaptığımız ziyarette, buradaki köylüler yüzyıllardır mera alanı olarak kullandıkları arazilerin yandaş şirketler tarafından talan edilmesine isyan ediyor. Köylüler, GES (Güneş Enerji Sistemi) kurulması için Türkiye’nin en büyük holdinglerinden birine tahsis edilmesinden dolayı hükümete tepkili. Zor şartlarda üretim yapmaya çalışan köylümüz haklı olarak meralarının talan edilmesine tepkili. Üretimde yaşanan sorunlar ve maliyetler yüzenden her geçen gün köylerde yaşayan sayısı azalıyor” dedi.
Bu yaşanan sorunlarla ilgili köylümüzün ve üreticilerimizin lehine gerekli düzenlemelerin biran önce hayata geçirilmesi gerek olduğuna dikkat çeken Yılmazkaya, “Köylümüze ve çiftçimize ne kadar destek verirsek ülkeye ve millete o kadar geri dönüşü olur” dedi.
BU ADIMLAR  KÖYLÜMÜZE VE ÇİFTÇİMİZE DARBE NİTELİĞİNDEDİR
“Bizler köylümüzün ve üreticimizin yanındayız” diyen Yılmazkaya, “Üretici, köylü hayvanına yem almakta zorlanırken, dağdaki mera yayılım alanları da ellerinden alınırsa, hayvanlarını satmak, hatta kesmek zorunda kalacak. Ülkemizde yaşanan yüksek gıda enflasyonu zaten mutfakları yakıyor. İnsanlar yeterli gıdaya ulaşamamakta, hatta almakta bile güçlük çekmektedir. 2020 yılından itibaren hayvanların otlatıldığı mera alanlarının bulunduğu 1milyon 230 bin metrekare alan güneş enerji santrali için 30 yıllığına Kalyon İnşaata verilmiş. Gaziantep genelinde 3 bölgeden oluşan bu alanlar hayvanların otlatıldığı verimli mera alanlarını kapsaması yeni bir talanın habercisi!Güneş enerjisine karşı değiliz ama memlekette bu kadar yer varken, bir sürü çorak arazi varken mera alanlarının üzerine, en verimli toprakların üstüne tesisin yapılması çok yanlış. Hayvancılığın ve tarımın öneminin dünya tarafından benimsendiği böyle bir dönemde bu gibi plansız projeler ülkenin geleceğine, köylümüze ve çiftçimize darbe niteliğindedir. Ülkede yaşanan yüksek gıda enflasyonunu düşürmek ve üretimi arttırmak adına önemli varlığımız olan mera alanlarının korunması büyük bir öneme sahiptir. Yapılan yanlıştan acilen dönülmeli, meralara dokunulmamalı” dedi.
OSMAN TÜRKMAN’DA  UYARMIŞTI
Konu ile ilgili daha önce yazılı bir açıklama yapan Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman’da  açıklamasında şu görüşlere yer vermişti.:

“Gaziantep İli Şahinbey İlçemize bağlı Kürüm ve Çörekli köyleri arasında bulunan yüzyıllardan beridir mera alanı, hayvanların yaylım alanı olarak kullanılan bin 230 dönüm yani bir milyon 230 bin metrekare alan maalesef GES (Güneş Enerji Sistemi) kurulması için Türkiye’nin en büyük holdinglerinden birine tahsis edilmiş. Üretici hayvanına yem almakta zorlanırken dağdaki mera yaylım alanları da ellerinden alınırsa hayvanlarını satmak zorunda kalır. Üretici kaybettiğinden her geçen gün köylerde yaşayan sayısı azalıyor. Zor şartlarda üretim yapmaya çalışan, gıdamızı üretmeye çalışan insanların meralarına dokunmayın. İnsanlar yeterli gıdaya ulaşmakta, almakta güçlük çekiyorlar. Bu yangını söndürmek için üretimi arttırmak gerekirken, üretimi azaltmayalım, üretmeye çalışanlara engel olmayalım. Birilerini sevindireceğiz diye binlerce insana haksızlık yapmayalım. Yapılan yanlıştan acilen dönülmeli, meralara dokunulmamalı. Sessiz kalan vebalini taşır. Yazıktır, günahtır.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.