Hazine Bakanlığı araç piyasasını olumsuz etkileyenler için harekete geçti « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

29 Kasım 2023 - 05:33

Hazine Bakanlığı araç piyasasını olumsuz etkileyenler için harekete geçti

Hazine Bakanlığı araç piyasasını olumsuz etkileyenler için harekete geçti
Son Güncelleme :

17 Ağustos 2022 - 13:48

Bakan Nebati, “Kayıt dışı ekonomiyle mücadele etmekte son derece kararlıyız. RADAR sistemimiz sayesinde mali ve finansal verilerin sistemsel ve detaylı analizlerini gerçekleştiriyor, çalışmalarımızı büyük bir titizlikle yürütüyoruz.

100 BİN KİŞİ RADAR’A TAKILDI

Gayrimenkul sektöründe olduğu gibi araç sektöründe de suni fiyat artışı yaparak arz talep dengesini bozanlara fırsat vermeyeceğiz. Bu kapsamda, mükellefiyet kaydı bulunmadan belli bir sayının üzerinde araç alım satımı yapan, ikinci el araç piyasasında fahiş fiyat artışlarına ve kayıt dışı ekonomi oluşmasına sebebiyet veren 100 bin mükellef Bakanlığımızın RADAR’ına takıldı.” dedi.

ARAÇ ALIM SATIMI KISKAÇ ALTINDA

RADAR sistemiyle araç alım satımını kıskaç altına aldıklarına dikkat çeken Bakan Nebati, şu detayları da paylaştı:

“Buna ek olarak sıfır ve ikinci el araç alım satımı yapan bayi, galerici ve kişiler hakkında da detaylı tespitler yaptık. Vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeyen, piyasada spekülasyona sebebiyet veren gerçek ve tüzel kişiler hakkında gerekli işlemleri yapmaya başladık. Saha denetimleri de sürüyor.” ifadelerini kullandı.

Bakan Nebati, kayıt dışı mücadelede toplumun tüm kesimlerinin desteğinin büyük önem arz ettiğini de vurguladı.

FİYATLAR NEDEN YÜKSELİYOR?

Öte yandan konuyla ilgili CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulunan Otomotiv İşletmecisi Göksel Erkoyuncu şu ifadeleri kullandı: “En baskın sebebi arz eksikliğidir. Ya talebi düşürmek lazım ya da arzı çoğaltmak lazım. Üretim az olduğu için aldıkları arabayı satamama pozisyonuna düştükleri için arz daha da kısılacak. Bunu da tetiklerse fiyatların biraz daha yükselmesi söz konusu olabilir.

Dönemsel kararlar çok sağlıklı olmayabiliyor. Hepimiz bekleyip göreceğiz. Arzdaki sıkıntı daha da artarsa bu fiyatların daha da artmasına sebep olacak. Bireysel tüketiciler normal fiyata arabaya ulaşılamıyor gözüyle bakıyor. Bireysel tüketiciler olmayacak fiyatlara arabalarını satmak istiyorlar. Bunun sebebi arz eksikliğidir.

Fiyatların düşmesini isteyen en başta bizim sektörümüz yani oda sektörüdür. Devamlı yükselmesi kimseye fayda getirmiyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRAraç alacaklar dikkat: 6 6 sınırlaması devreye alındı! Ticaret Bakanlığı’ndan açıklama geldiHaberi Görüntüle

Gözler Merkez Bankası'nın faiz kararında! İşte piyasanın tahmini

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRGözler Merkez Bankası’nın faiz kararında! İşte piyasanın tahminiHaberi Görüntüle

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.