“HEDEFİMİZ 650 BİN YENİ KONUTU TESLİM ETMEK” « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

19 Haziran 2024 - 19:25

“HEDEFİMİZ 650 BİN YENİ KONUTU TESLİM ETMEK”

“HEDEFİMİZ 650 BİN YENİ KONUTU TESLİM ETMEK”
Son Güncelleme :

31 Mart 2023 - 20:05

11 views

Nurdağı’nda Gaziantep-Kilis Afet Konutları Temel Atma Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hedeflerinin 319 bini 1 yıl içinde olmak üzere toplam 650 bin yeni konut yaparak depremzedeler teslim edeceklerini söyledi. Erdoğan “Depremin yıktığı şehirlerimizin tamamını ayağa kaldırmadan durup dinlenmeyeceğiz.”dedi.

Yeni konutları zemin+3 ve 4 katı geçmeyecek şekilde, güvenli bir tasarımda yapacalarını belirten Erdoğan ”Gaziantep’te 29bin 741 deprem konutu ve 12bin 607 köy evi inşa edeceğiz. Bu konutlardan 7087’sinin temelini bugün buradan atıyoruz. Kilis’te inşa edeceğimi 649 konutun temelini de yine bugün atıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nurdağı’nda Gaziantep-Kilis Afet Konutları Temel Atma Töreni’nde katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nurdağı’nda Gaziantep-Kilis Afet Konutları Temel Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada “Yitirdiğimiz 50 bin insanımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize baş sağlığı diliyorum. Depremin yıktığı şehirlerimizin tamamını ayağa kaldırmadan durup dinlenmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

“ENKAZIN NEREDEYSE YARISINI KALDIRDIK”

Erdoğan”Yaklaşık 1,5 ayın ardından yoğun çalışmaların tamamında önemli bir safhaya geldik. Enkazın neredeyse yarısını kaldırdık. Durmak yok, yola devam dedik. Geçici barınma alanları için eldeki tüm imkanlar kullanılıyor.” Dedi.

“HEDEFİMİZ 650 BİN YENİ KONUTU TESLİM ETMEK”

Erdoğan” Amacımız; 319 bini 1 yıl içinde olmak üzere toplam 650 bin yeni konut yaparak depremzede vatandaşlarımıza teslim etmektir. Yeni konutları zemin+3 ve 4 katı geçmeyecek şekilde, güvenli bir tasarımda yapıyoruz.

Gaziantep’te 29741 deprem konutu ve 12607 köy evi inşa edeceğiz. Bu konutlardan 7087’sinin temelini bugün buradan atıyoruz. Kilis’te inşa edeceğimi 649 konutun temelini de yine bugün atıyoruz. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Projelerimizi bilim insanlarımızın ve mühendislerimizin yanı sıra, iş insanlarının, kanaat önderlerinin ve vatandaşların görüşlerini alarak şekillendiriyoruz.” diye konuştu.

TÜRKİYE ULUSAL RİSK KALKANI MODELİ

Erdoğan “Türkiye genelinde riskli binaların dönüşümüyle ilgili de kapsamlı bir hazırlık yapıyoruz. Türkiye Ulusal Risk Kalkanı modeliyle şehirlerimizi en kısa sürede depremlere, yangınlara, heyelanlara ve diğer tüm risklere karşı dayanıklı ve huzurlu hale getirmekte kararlıyız.” Dedi.

” DESTEĞİNİZE TALİBİZ”

“Artık asıl büyük şahlanışın eşiğindeyiz. Desteğinize talibiz. Önümüzde 14 Mayıs seçimleri var. Kazasız belasız şekilde bu seçimi de atlattıktan sonra tüm vaktimizi ve enerjimizi Türkiye Yüzyılı’nın inşasına vereceğiz. Koalisyonlarla ülke bir yere gidemez.” Diye konuşan erdğan şöyle devam etti: “‘Erdoğan aday olamaz’ dediler. Ne oldu? YSK suratlarına vurdu mu? Şimdi ne diyorlar anayasa mahkemesine gidiyoruz. Yolunuz açık olsun.Bu makam hizmet makamıdır, Bay Bay Kemal çıkmış ulufe dağıtır gibi makam dağıtıyor. Bu iş böyle yapılmaz. Halkımız bunlara 14 Mayıs’ta gereken cevabı verecek.Bunlar teröristlerle el ele yol yürüyorlar. 14 Mayıs’ta bunları Cudi’ye, Gabar’a gömmeye var mıyız?” 

BAHÇELİ  : ARTIK TÜRKİYE AYAĞA KALKIYOR

Törende Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan ve MHP lideri Devlet Bahçeli de konuşma yaptı. Bahçeli “Artık Türkiye ayağa kalkıyor. Artık Türkiye asrın felaketinin acılarını unutturuyor. 14 Mayıs’ta Türkiye’de milli iradenin tecellisi için seçimler yapılacaktır. Hizmeti karalayarak bir yere vardırmak isteyenlere fırsat verilmemelidir. 76 yıldan bu yana çok partili bir rejimin içindeyiz, koalisyonlarla üretildi, 25 günlük koalisyonlar görüldü, çok sayıda koalisyonlar kuruldu, kısa süre içerisinde dağıldı. Koalisyonlarla ülke yönetilemez.” dedi.

ERBAKAN: ACILARI PAYLAŞIYORUZ

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilen vatandaşlarla aynı acıyı Türkiye’nin dört bir yanındaki 85 milyonun hissettiğini bildirdi. Yapılan çalışmalar ve hizmetlerden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Erbakan, şunları kaydetti: “Burada depremin acılarını halen yaşayan kardeşleriniz olarak sizlerle birlikteyiz. Sizler burada birinci elden aynel yakin bu acıları yaşadınız. Bizler de aynı acıyı gerçekten de yüreklerimizde Türkiye’nin dört bir tarafında 85 milyon olarak hissettik. Bir kez daha bu depremde bu felakette ahirete irtihal eden bütün vatandaşlarımıza, kardeşlerimize gani gani rahmet diliyoruz. Allah onları inşallah şehitlik mertebesine kabul etsin, şehitlerle birlikte haşretsin ve geride kalan yakınlarına da onları şefaatçi eylesin. Yaralı olarak kurtulan bütün vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Bütün depremzedelerimize Cenab-ı Allah yardım eylesin, selamete çıkarsın, yar ve yardımcınız olsun. Cenab-ı Allah ülkemize milletimize bir daha böyle felaketler yaşatmasın. Bununla gelmiş geçmiş olsun, inşallah duasını yapıyoruz. Burada bir sene içinde tamamlanacak olan konutların iş yerlerinin temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Bu konutların iş yerlerinin bir an evvel tamamlanması ve inşallah sizlerin de yeniden yaşama kaldığınız yerden devam etmeniz için dua ediyoruz. Bütün emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Cumhurbaşkanımıza bakanımıza, devletimize minnettarız bir an evvel tamamlanıp sizlere teslim edilmesi için dua ediyoruz, temenni ediyoruz. Bir kez daha herkese teşekkür ediyorum. Toplantımız, açılışımız hayırlı olsun.”

***

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.