Hem Sevinç Hem Endişe « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

25 Haziran 2024 - 22:42

Hem Sevinç Hem Endişe

Hem Sevinç Hem Endişe
Son Güncelleme :

03 Mart 2022 - 23:56

34 views

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın Koronavirüs  Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklama, vatandaşları bir yandan sevindirirken, diğer yandan da  endişelendirdi. Vatandaşlar maske ve HES kodunun kalkmasına olumlu bakarken, hastalığın yeniden yayılma endişesiyle de karşı karşıya kaldı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, önceki gün gerçekleşen Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunarak, açık havada maske zorunluluğunun ve HES kodu uygulamasının kaldırıldığını duyurmuştu. Vatandaşların bir çoğu maskeden kurtulmanın sevincini yaşarken bazı vatandaşlarda hastalığın yeniden yayılabileceği endişesini taşıdı.

İNSANLAR MASKENİN İÇİNDE BUNALDI

İnsanların yaklaşık 2 yıldır maskenin içinde bunaldığını belirten Sadettin Koçluoğlu, açık havada maske uygulamasının kalkmasının sevindirici olduğunu belirterek  ‘’Maske alışkın olmadığımız bir şeydi. İnsanlar maskenin içinde bunaldı. Maskenin kaldırılması iyi oldu. Zaten  herkes maskesini çenesinin altında taşıyordu’’ dedi.

POZİTİF İLE NEGATİF BİRBİRİNE KARIŞACAK

HES kodunun kalkmasını doğru bulmadığını belirten  Yaren Kara  ‘’ Korona testi pozitif olanlarla olmayanlar birbirine karışacak. Sağılığımız tehlikede olacak. Bunun yanı sıra maske uygulamasının kalkmasını doğru buluyorum. İnsanlar aşamalı aşamalı bir nefes almalı. Maske uygulamasının açık alanda kaldırılması ve toplu ulaşım araçlarında zorunlu olması doğru bir karar’’ dedi.

YERİNDE VE DOĞRU BİR KARAR

Maskenin açık havada kullanımının kaldırılmasının isabetli bir karar olduğunu belirten  Fatma Doğru    ‘’Zaten maske bir çok  yerde kullanılmıyordu. Artık AVM’ler den  de kalkması gerekir. Otobüs ve toplu ulaşım araçlarından kaldırılmamalı. HES kodunun kaldırılması da bence olumlu  ve yerinde bir karar olmuş.’’ Dedi.

BEN TAKMAYA DEVAM EDECEĞİM

Diyaliz hastası olduğunu belirten Emine Gökçe’de kendini korumak için maske taktığını ve takmaya devam edeceğini söyledi. Gökçe ‘’Ben kronik hastayım zaten Normalde de takmam gerekiyor ve takıyorum, takmaya da devam edeceğim. Çünkü kendimi koruman gerekir. Diğer yandan da maske ve HES kodunun kalkması iyi olmuş’’ dedi.

BİRZ DAHA UZATILABİRLİRDİ

HES uygulamasının  kaldırılmasının doğru olduğunu belirten Meryem Alpdoğan ‘’Maske uygulamasının kaldırılmasını hem doğru buldum hem yanlış buldum. Biraz daha uzatılabilirdi. HES kodunun kaldırılması iyi oldu. Çoğu zaman çoğu yerlere giremiyordum. Kodum olmasına rağmen bilmiyordum o yüzden iyi olmuş’’ dedi.

HES KODU ANLAMSIZUYGULAMAYDI

Maske uygulamasını  kaldırılmasının isabetli olduğunu anlatan Mikail Eren Polat  ‘’ Dolmuş, otobüs ve tramvayda bir süre daha takılması doğru bir karar. Ben zaten sokakta çoğu zaman takmıyordum. HES Kodunun da kalkması iyi oldu. Bence anlamsız bir uygulamaydı zaten’’ dedi.

HES KODU KALDIRILMAMALIYDI

İnsanların bir süreden beri açık havada maske takmadığını söyleyen Derya İnce ’’Zaten açık havada maske takan yoktu. Kaldırılması da iyi olmuş. Ben sağlığım için takmaya devam edeceğim. Kendimi koruma zorundayım. HES kodu uygulaması  biraz daha uygulanabilirdi aslında. Çünkü  hasta olan insanla olmayan insan aynı AVM’de dolaşacak. Dolayısıyla da hastalık  artabilecek’’ dedi.

MASKE BİZİ YORDU

Yaklaşık 2 yıldan buyana maske taktıklarını belirten Burak Çiftçi ‘’Maske bizi çok yordu. Tam iki yıl oldu. Açık alanda kaldırılması bir tık iyi oldu Kapalı alanda zorunlu olması iyi bir şey. Bizi biraz rahatlattı ama birazda endişelendiriyor. HES Kodu kaldırıldı, korona virüsü taşıyanlar kapalı ortamlarda dolaşacak ve hastalığı yayacaklar .Bu HES kodu devam etmeliydi diye düşünüyorum’’ dedi

KAMU KURUMLARINDA KALDIRILMALI, AVM’LER DE KALDIRILMAMALI

Maske ve HES uygulamasının kalkmasını doğru bulduğunu söyleyen Mustafa Bayraktar  ‘’Otobüs durakları gibi yerler açık alan olmasına rağmen kalabalık oluğu için bu gibi yerlerde de takılması gerekli. Onun dışında normal buluyorum. HES kodu kamu kurumlarında kaldırılması ama AVM’ler de kaldırılmamalı.’’ Dedi.

KALDIRILMASI GEREKLİYDİ KALDIRILDI

Cevdet Karakuş’ta uygulamanın doğru olduğunu söylerken ‘’Allah halkınıza yardım eylesin. Bu uygulamayı doğru buluyorum. Kaldırılması gerekliydi kaldırıldı. Ama tehlike henüz tam anlamıyla geçmedi. Maske mesafe HES kodu bunlar yaşam konforumuzu zayıflattı. Bir yere gidiyorsun bir saat HES kodu gösteriyorsun maske gösteriyorsun bir sürü şey.’’ dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.