HIRSIZLAR KART İLE KAPIYI AÇMAYA ÇALIŞIYORLAR! « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

17 Nisan 2024 - 10:34

HIRSIZLAR KART İLE KAPIYI AÇMAYA ÇALIŞIYORLAR!

HIRSIZLAR KART İLE KAPIYI AÇMAYA ÇALIŞIYORLAR!
Son Güncelleme :

20 Eylül 2022 - 22:24

16 views

Hemen hemen her eve ve iş yerine hırsız kapıyı bir şekilde açarak girer. Dolayısıyla son günlerde artan hırsızlık vakalarına karşı kapının ve anahtarın sağlamlığı oldukça önemlidir. Gaziantep’te de uzmanlar kapının sağlamlığı konusunda hemfikirken merkezi kilit sitemini öneriyor.

UZMANLAR MERKEZİ KİLİT SİSTEMİNİ ÖNERİYOR

Kapı ile ilgili alınacak önlemin üç aşamadan geçtiğini dile getiren çelik kapı, kilit ve güvenlik sistemleri işletmecisi Furkan Erdem, kapının kilit sisteminin çok sağlam olması gerektiğini dile getirirken “Hırsız ilk eve geldiği zaman karşılaştığı şey çelik kapı.  Kapının sağlamlığı ve kilit sistemi çok önemli. Sonuçta kapıyı kırarak açmıyorlar, kapının barelini veya kilit sistemini kırarak açıyorlar. Tavsiyem merkezi kilit sitemidir. Merkezi kilit sisteminde kapı kilitlendiği zaman 14 ayrı yerden kapı kilitlenebiliyor. Hırsızlığa karşı bu çok büyük bir önlem” dedi.

TUZAKLI BARELLER

Erdem, halk arasında göbek olarak bilinen kapıda kullanılan barellerin de önemli olduğunu söylerken “Hırsız genellikle kapıda görünen kısmı kırar, kilit boşa düşer ve kapıyı açar.  Tuzaklı barellerin avantajı ise hırsız kırdığında kapı hem açılmıyor hem de kilidinizi kullanmaya devam ediyorsunuz. Anahtarınızı bir yerde düşürdünüz. Bulan kişi anahtarınızı kopyalayabilir ve siz olmadığınız zaman eve girebilir. Anahtarın güvenlik kartı var ve sadece kullanıcıda oluyor. Kart getirilmeden hiçbir şekilde kopyalama işlemi yapılmıyor.” ifadesini kullandı.

HIRSIZLAR KART İLE KAPIYI AÇMAYA ÇALIŞIYORLAR

Erdem, kartla kapıyı açarak içeri giren hırsızların önüne geçmek için ise “Hırsızlar genelde yan tarafta bulunan kilit merkezini kart ile kapıyı kanırtarak açmaya çalışıyorlar.  Bazı ürünlerde alarm sistemi oluyor ve araya bir cisim yerleştiğinde sanırım 130 desibele kadar ses çıkarıyor. Siz kapıyı kilitledikten sonra alarm sistemi devreye giriyor. Hırsızı caydıracak bir sesi olduğu için böyle bir önlem alınabilinir. Bu önlemleri alındığınızda hırsızlar pencereden girebilir belki ama kapıdan giremeyeceklerdir.” dedi.

“KAPIYI AÇARKEN KİMLİK BİLGİLERİYLE TUTANAK TUTUYORUZ”

Son aylarda çilingirleri kullanarak evden hırsızlık yapan kişilerin sayısı maalesef arttı. Çilingirler ise hırsızların oyununa gelmemek için dikkati elden bırakmamaya çalışıyor. 15 yıldır anahtarcı olan Sinan Bölek çilingir olarak çağırıldıklarında en ufak bir şüphede kapıyı açmadıklarını söyledi. Bölek,  “Anahtarlar, sizin evinizin güvenliği için önemli. En iyi göbeklerin takılması gerekli. Göbek dediğimiz yer anahtarın takıldığı yerdir. Anahtarı evde unuttuklarında veya kaybettiklerinde vatandaşlarımız doğal olarak bizi çağırıyorlar. Biz eve gittiğimiz zaman birkaç soru soruyoruz veya şüpheli durumda karşı komşusuna soruyoruz o şekilde kapıyı açıyoruz. Ayrıca kapıları açarken tapusuyla, kimlik bilgileriyle tutanak tutuyoruz. Zaten şüpheli bir durum olduğunda açmıyoruz. Hırsızlara karşı en iyi çözüm kapıların sağlamlılığıdır. Piyasada çok uygun fiyatta kapılar var ama kapıya elinizi vurduğunuzda kapı kırılacak. Dolayısıyla vatandaşlarımız kapının sağlamlığına çok dikkat etsinler.” şeklinde konuşarak uyarılarda bulundu.

KASALARDA ŞİFRELİ KİLİT

Özellikle iş yerlerinde bulunan para kasaları hırsızların hedef noktasında. Yıllardır anahtarcıda çalışan Yakup Bağcıgil ise şifreli kasaların güvenlik konusunda önemli bir yer tuttuğunu söylerken  “Vatandaşlarımız evlerinde ve iş yerlerinde paralarını, ziynet eşyalarını saklamak için kasalar kullanıyorlar. Maalesef hırsızlar kasaları patlatabiliyorlar. Vatandaşlarımız kasalarını tercih ederken şifreli kilit yapabilirler. Şifreli kasaların açılması çok zordur.  Eski Antep kasaları maymuncukla kolay açılıyor. Şifreli kasa alamıyorlarsa çift kademeli kasaları tercih edebilirler.” dedi.

 

 

 

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.