HUBUBAT VE MEYVE BAHÇELERİ BÜYÜK ZARAR  GÖRDÜ « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

21 Haziran 2024 - 21:10

HUBUBAT VE MEYVE BAHÇELERİ BÜYÜK ZARAR  GÖRDÜ

HUBUBAT VE MEYVE BAHÇELERİ BÜYÜK ZARAR  GÖRDÜ
Son Güncelleme :

22 Mart 2023 - 19:55

Gaziantep’te yağan şiddetli yağış ve dolu,  tarım alanlarını vurdu. Ekili alanlar ve ağaçlar sular altında kalırken, Gaziantep Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak , şiddetli yağışın tarım alanlarına büyük zararı olduğunu  ve  büyük verim kaybına  neden  olduğunu söyledi.

Gaziantep’te önceki gün yağan şiddetli dolu ve yağmur tarım alanlarını vurdu. , Gaziantep Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, yağıştan dolayı çitçilerin büyük zararı olduğunu dile getirdi.

HUBUBAT VE MEYVE BAHÇELERİ BÜYÜK ZARAR  GÖRDÜ

Aşırı yağmur ve dolu dolayı ekili alanların büyük zararlara yol açtığını dile getiren Çolak, hububat baklagiller,  meyve bahçelerinde ve arpa buğday da yaprakları ve saplarda kırmaların meydana geldiğini söyledi. Mercimeklerde yaprak ve saplarda kırımlara neden olduğunu gelişimin uzun zaman alacağını belirten Çolak, “ meyve ağaçlarında başta badem ağaçları olmak üzere erik, kayısı ceviz, fıstık ve zeytinde dallar üzerinde yaralanmalara ve meyve gözlerinin dökülmelerine sebep olduğunda verim kaybına neden oldu.” diye konuştu.

AĞAÇLARDA TAHRİP OLUŞTU

Çolak “ Bağlarda gözleri tahrip ettiğinden gelişim yavaşlayacak verim azalacaktır sebze fidesi üretimi yapan çiftçilerimizin yapmış olduğu örtü altı küçük sera yetiştiriciliği dağıldığından çıkan fidecikler tahrip olmuştur. Bölgemizdeki üretim yapılan hububat, baklagiller, bağ ve meyve sebze ürünlerimizde ekonomik zarara sebep oldu. Çiftçilerimize yaptığımız görüşmelerde aşağıda belirtilen 10 köyümüzde ağır hasar hasar olup kenarındaki köylerde az hasar vermiştir.  Bostancık, Sarıt, Deredüzü, Bağlarbaşı Almalı, Çapalı, Geneyik, Töreli, Kazıklı Muhacirosman, köyleri  en büyük zararı gördü” şeklinde konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN