‘’İNSANLARDA BİR KABULLENİŞ VAR’’ « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

19 Nisan 2024 - 02:17

‘’İNSANLARDA BİR KABULLENİŞ VAR’’

‘’İNSANLARDA BİR KABULLENİŞ VAR’’
Son Güncelleme :

03 Kasım 2022 - 11:05

18 views

Ucuz gıda alabilmek için pazar pazar dolaşan vatandaşlar, alım gücünün azalması nedeniyle pazar tezgahlarındaki gıdaları, mutfak tezgahlarına ulaştıramamanın üzüntüsünü, okul sıralarındaki söyledikleri “Pazara gidelim” şarkısını uygulayamamanın sıkıntısını yaşıyor.

Gaziantep’te semt pazarlarında bu ayın zam şampiyonu domates ve salatalık oldu. Geçen ay 10 liradan satılan domates bu ay 25 liraya yükseldi, salatalık ise 8 liraya satılırken bu ay 18 liradan satışa sunuluyor.
Her geçen gün dur durak bilmeden artan zamlar yeme içme alışkanlıklarımızdan barınmaya, giyime, sosyal yaşantımıza kadar her yerde karşımıza çıkıyor. Dün baktığımız ürünün fiyatı ertesi gün katlanarak artıyor. Hal bu iken semt pazarlarında bu ayın zam şampiyonu sebzeler de domates ve salatalık olurken meyvelerde ise çilek, incir ve hurma oldu.
Gaziantep’te mutfak alışverişi yapmak isteyen vatandaşlar semt pazarının yolunu tutuyor. Şehitkamil ilçesine bağlı Güvenevler Mahallesi’ndeki Çarşamba Pazarı’nda tezgahlardaki sebze ve meyve fiyatları dikkatleri çekiyor. Alışveriş yapmak isteyen vatandaşlar alım gücüne göre hareket ediyor. Bu durum satıcı ve tüketicinin memnuniyetini de etkiliyor.
ÇAM: ‘’SEBZELERİN GENEL OLARAK HEPSİ PAHALI’’
Pazar fiyatları hakkında bilgiler veren Pazarcı Cuma Çam, meyvelerde en pahalı ürün şu sıralar çilek, incir ve hurma olduğunu belirterek “Türkiye şu sıralar çilek ihtiyacını Kahramanmaraş üzerinden karşılıyor. Dolayısıyla az geliyor bu da fiyatlara yansıyor. Zaten malumunuz mazot pahalı. Ayrıca ürünler köylüden direkt olarak bizlere gelse fiyatlar bu kadar katlanmaz, daha ucuza satarız. Arada olan kişilerin her biri bize gelene kadar 2’şer lira fiyat koysa bu bile katlanarak fazla maliyetlere sebebiyet veriyor. Sebze ve meyvelerin çoğu da Adana’dan Antalya’dan Mersin’den geliyor. Sebzelerin genel olarak hepsi pahalı desem yeridir ancak bu ay en pahalı satılan domates ve salatalık oldu. Domatesler 20-25 lira arasında değişiyor, salatalık ise 18-20 lira şeklinde satılıyor’’ şeklinde konuşurken ‘’Biz satışlardan memnun değiliz. Ucuz olsa herkes alsa… Bizim için de güzel bir sirkülasyon olur. Pahalı olduğu için ürünlerimiz talep görmüyor. Her kış aynı sorunu yaşıyoruz’’ dedi.
‘’İNSANLARDA BİR KABULLENİŞ VAR’’
Müşterilerin memnun olmadığını ancak mecburiyetten az da olsa alışveriş yaptıklarını söyleyen Çam: ‘’İnsanlar artık bir şey diyemiyor. Herkeste mecburi bir kabulleniş söz konusu maalesef. Her şey pahalı, hayat pahalı’’ diyerek isyan etti.
ALTUN: ‘’BAKIYORUM ALAMIYORUM, ALDIKLARIMI DA SAYILI ALIYORUM’’
Meliha Altun:’’Mutfağımızın genel alışverişini yapmaya geldik. Soğan, patates meyve alacağız ancak fiyatlar çok yüksek. Çoğu şeyi alamadım zaten bakıyorum alamıyorum, aldıklarımı da sayılı alabiliyorum’’ dedi.
SERT: ‘’HER TEZGAHTA FİYATLAR FARKLI’’
Fiyatları uygun görürsek haftalık sebze meyve ihtiyacımızı karşılayacağız diyen Muzaffer Sert pazarların denetlenmediğinden de yakındı. Muzaffer Sert: ‘’Bütçemize uygun gelirse şayet haftalık mutfak alışverişimizi yapmaya geldik. Domates salatalık biber alacağız ancak fiyatlar çok yüksek. Domatesin kilosu 25 lira olmuş, salatalık 17-18 lira olmuş Ayrıca bu pazarlarda denetim yok mu? Her tezgahta fiyatlar farklı. Limon aldım kilosu 5 liraydı ama başka tezgaha soruyorum 15 lira diyor. Vatandaşta bütün pazarı geziyor en uygun fiyatlı olanı satın alıyor. Genel olarak baktığımızda da ay genelinde bu hafta çok yüksek fiyatlarla karşı karşıyayız bu durum karşısında esnafta satmayı bekliyor’’ diyerek sıkıntısını ifade etti.
DURAN: ‘’KEŞKE HERKES ALIŞVERİŞ YAPSA’’
Pazarcı Veysi Duran’da mağduriyet yaşayan pazarcılardan… Sebze meyve halinden 15 liraya alıyoruz domatesin kilosunu diyerek zor durumda olduğunu şu şekilde ifade etti.
Pazarcı Veysi Duran: ’’Domates salatalığa güç yetmiyor… Pazara gelince de kar elde etmek için biraz yükseltmek zorunda kalıyoruz. Karımızı da içine katmazsak biz ne yapacağız? Üretimde kısıtlı… Bu fiyatlar bizim elimizde değil, keşke fiyatlar bizim elimizde olsa bu kadar pahalı olmaz. Keşke herkes alışveriş yapsa. Aslında aynı zorluğu tüketici gibi bizde çekiyoruz. Fiyatların yüzsek olması bize de yansıyor bizde zorlanıyoruz alırken… 5-10 kasa domates alıyorum 15 bin lira ödüyorum. Pazarda bu giderimi karşılayacak gelir de elde edemiyorum.
KONAR: ‘’PAZARDAN ALIŞVERİŞ YAPMAYI SEVİYORUM’’
Mehmet Konar: ‘’Tarla malı bitti bu yüzden tabi ki fiyatlarda farklılıklar olacak. Ben pazardan alışveriş yapmayı seviyorum ve markette kıyaslayacak olursak Pazar en iyisi en tazesi en güzeli bulunduruyor. Üzüm aldım, domates salatalık alacağım ama bütçeme uygun şekilde tabi ki… Emekli maaşıma göre bize yeteri kadar alışveriş yapıyorum’’ dedi.
ASLAN: ‘’BU FİYATLAR BU ALDIĞIM ÜRÜNLERE ÇOK ÇOK FAZLA’’
Emekli maaşı ile geçinmeye çalışan Abdullah Aslan: Domates, salatalık, biber, limon aldım azar azar toplamda 170 lira gibi bir fiyat ödedim. Bu fiyatlar bu aldığım ürünlere çok çok fazla. Bir domatesin kilosu 25 lira olabilir mi? Bu hale geldik yapacak hiçbir şeyimiz yok.’’dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN