“İNSANLARIN ORTAK BİR DERDİ VAR, YOKSULLUK!” « GAZİANTEP RADYO ZEUGMA

31 Mart 2023 - 05:54

“İNSANLARIN ORTAK BİR DERDİ VAR, YOKSULLUK!”

“İNSANLARIN ORTAK BİR DERDİ VAR, YOKSULLUK!”
Son Güncelleme :

31 Ocak 2023 - 9:54

13 views

Yükselen maliyetlerin ürünlere yansıması sonucu, alım gücü düşen vatandaşların geçim sıkıntısı artıyor. Mikrofon uzattığımız vatandaşlar, siyasetten ekomomiye, işsizlikten hayat pahalılğına kadar bir çok konuda görüşlerini dile getirdiler.

Sudenur Bekler, “İşsizliğin olmadığını söyleyen insanlar var. Fakat ne yazık ki işsizlik var. Üniversite okuyoruz ama iş bulamıyoruz. Biz öğrenciler olarak o kadar zor şartlarda eğitim hayatımızı sürdürüyoruz ki insanlar artık bunu anlamıyor. Geziyoruz diye bizi zengin sanıyorlar. Kimse bizlerin halini görmüyor ya da görmezden geliyor. Millet ölmemeyi yaşamak zannediyor” şeklinde konuştu.

DUMAN “İNSANLARIN ORTAK BİR DERDİ VAR, YOKSULLUK!”

Ali Duman, “Geçen yıl mazot ne kadar dı şimdi ne kadar? Geçinmek artık çok zor. İnsanlara baktığımızda hepsinin ortak bir derdi var. Yoksulluk! Bugün emekli memurları bile çöpçü seviyesine getirmiş durumdalar. Artık bizlerin dayanacak gücü kalmadı. Kimse geçinemiyor. İnsanlar açlıktan ölecek ama farkında değiller.  Ben şu an ki hükümetten memnun değilim. Çünkü halimizden anlamıyorlar” dedi.

GÜLER: “GAZİANTEP’TE DE, TÜRKİYE’DE DE ATEŞ YANIYOR”

Yusuf Güler, “Türkiye çok kötü durumda. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar açlık, yoksulluk yok. Ben son 3-5 yıldır geçinemiyorum. 40 yıldır kurban alıyordum ama 3 yıldır alamıyorum. Türkiye bitmiş durumda. Emekliyim ve 6 bin 500 TL maaş alıyorum ama geçinemiyorum. Gaziantep Suriye Gaziantep’i oldu. Marketlerde ucuzluk var diyorlar ama hepsi yalan. Kimse farkında değil belki ama Gaziantep’te de, Türkiye’de de ateş yanıyor. Evimin ihtiyacını göremiyorum. Türkiye’nin parası değer kaybederse ekonomi düzelir diyorlar. Asıl paramız değerli olursa ekonomimiz değerli olur. Bugün bir simit 10 TL, bir çay 5 TL. İnsanlar nasıl geçinsin. Gaziantep’in kökö aç. İnsanlar aldığı parayla geçinemiyorsa aç demektir. Ekonomi şurada dursun, bizlerin bu ülkede sınır güvenliği bile yok” diye konuştu.

ÇELİK: “ZENGİN YOKSULUN HALİNDEN ANLAR MI?”

Selver Çelik, “Hiç kimse geçinemiyor. Herkes aynı derten yakınıyor. 15-16 bin TL maaş alıyorum ama maaşım yüksek olduğu halde ben bu ülkede geçinemiyorum.   Benim kendi evim var ama yine de geçinemiyorum. Ekonomik şartlar çok kötü. İnsanlar açlıktan kırılıyor. Fakat cebinde parası olan keyfini sürüyor. Zengin yoksulun halinden anlar mı?” şeklinde konuştu.

Bazı vatandaşlar geçim sıkıntısı yaşadığını ifade ederken bazı vatandaşlar ise fiyatlardan memnun olduklarını dile getirdi.

ÇELİK: “5 BİN TL İLE HER İHTİYACIMI GÖREBİLİYORUM”

Serpil Çelik, “Bana göre işsizlik diye bir şey yok. Herkes çalışsın, iş yok diyorlar ama çalışana var. Artık insanlar rahat iş arıyor. İsteyen iş bulabilir ve çalışabilir diye umuyorum. Sürekli zam yapıldı diyorlar. Böyle bir şey yok herkes çalışmak zorunda ve o parayı kazanmak zorunda. Ben marketlerdeki raflardan şikayetçi değilim. 5 bin TL maaş alıyorum ve her ihtiyacımı da görebiliyorum” dedi.

KAPLAN: “MARKETLERDE İNDİRİM UYGULANSIN İSTİYORUM”

Hasan Kaplan, “Ben de her vatandaş gibi marketlerdeki ürünlere indirim uygulansın isterim. Çünkü ekonomik şartlar bizleri zorluyor. Devletimizde sağolsun bu durumun üzerinde duruyorlar ve marketlerdeki ürünlere indirim getiriyorlar. Ben bu fiyat indirimlerinin marketlere yansıdığını düşünüyorum.  Ben emekliyim, evim ve arabam da var. Şükürler olsun ben evime bir şey alırken zorlanmıyorum. Yaşamım çok güzel, dört dörtlük yaşıyorum” diye konuştu.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.